Неділя, 21 Квітня, 2024

10 найдивовижніших наукових відкриттів 2022 року

Цього року було зроблено досить дивовижні наукові відкриття. Вони змінили наше розуміння всього, від доісторичної історії до нашого майбутнього в космосі. Ми краще зрозуміли, чому люди старіють, на що здатний мозок і чому втрати від зміни клімату є ще серйознішими, ніж вважається зараз. Ось 10 найдивовижніших наукових відкриттів 2022 року.

Ми можемо зіштовхнути астероїди з курсу

У вересні NASA розбило космічний корабель, відомий як DART, прямо в астероїд. Їхня мета була перевірити, чи може таке зіткнення збити астероїд з орбіти, що могло б захистити Землю від апокаліптичного удару астероїда, подібного до того, який знищив динозаврів мільйони років тому. Корабль вартістю 325 мільйонів доларів — розміром із торговий автомат — був спрямований на астероїд Діморфос, приблизно в 6,8 мільйонів миль від Землі.

Він врізався в космічну скелю на швидкості 24 000 миль на годину і миттєво перестав існувати. Місія, здається, була успішною, зрушивши Dimorphos з його попередньої орбіти.

«Наскільки ми можемо судити, наше перше випробування планетарного захисту пройшло успішно, — сказала Олена Адамс, системний інженер DART з Лабораторії прикладної фізики університету Джона Хопкінса (JHUAPL), після удару. — Я вважаю, що земляни повинні краще спати. Однозначно буду».

Вирощені в лабораторії клітини мозку навчилися грати у відеоігри

Австралійські дослідники кажуть, що вони виростили клітини мозку в лабораторії, які навчилися грати у старовинну відеогру Pong. «Міні-мізки», які вони створили, можуть відчувати навколишнє середовище та реагувати на нього.

Доктор Бретт Каган сказав, що його команда створила перший «розумний» мозок, вирощений у лабораторії.

«Ми не змогли знайти кращого терміна для опису пристрою, — сказав він. — Він здатний отримувати інформацію із зовнішнього джерела, обробляти її, а потім реагувати на неї в режимі реального часу».

В ході експерименту дослідники виростили клітини людського мозку зі стовбурових клітин і ембріонів миші в міні-мозок, що складається з 800 000 клітин. Вони підключили міні-мозок до Pong за допомогою електродів, які вказували, з якого боку знаходиться м’яч і як далеко він знаходиться від весла. Під час «перегляду» відеоігри клітини виробляли електричну активність, кажуть вчені, які давали відгук про те, б’ють вони по м’ячу чи ні.

За словами дослідників, міні-мозок навчився грати в гру за п’ять хвилин. Він часто пропускав м’яч, але його швидкість підключення була вищою, ніж випадковість.

Деякі люди у комі, насправді можуть бути при свідомості й чути нас

Це називається «прихованою свідомістю» — станом, коли мозок реагує на зовнішній світ певним розумінням, але тіло не реагує.

Scientific American повідомляє, що приблизно від 15 до 20 відсотків пацієнтів, які, здається, перебувають у комі, демонструють таке внутрішнє усвідомлення, коли їх контролюють за допомогою технології, яка може вимірювати мозкову активність. Це змінює розуміння вченими коми та інших нереагуючих станів.

Дослідження показали, що люди, чия прихована свідомість виявлена ??рано, мають більше шансів на повне функціональне відновлення.

«??Це дуже велике значення для галузі, — сказав нейробіолог про перше велике дослідження цього явища. — Розуміння того, що коли мозок відновлюється, кожна сьома людина може бути свідомою і усвідомлювати, дуже добре усвідомлювати, що про неї говорять, і що це відбувається щодня, у кожному відділенні інтенсивної терапії».

Гренландія зникає набагато швидше, ніж вважалося раніше

Другий за величиною шар льоду в світі, також відомий як Гренландія, здається, зникає швидше, ніж вважали вчені раніше. Теплі води океану та підвищення температури повітря прискорили танення арктичної землі.

Відповідно до дослідження, опублікованого в журналі Nature Geoscience, Гренландія втрачає близько 250 мільярдів метричних тонн льоду щороку.

Ці втрати з часом прискорюються. Тепле повітря змушує поверхню крижаного покриву танути, і стік осідає в океани. Вчені кажуть, що вода змішується, що призводить до підвищення тепла з океанів і подальшого нагрівання води, яка торкається льоду. Це змушує льодовики танути швидше.

Це «може підняти рівень океану настільки, що навіть Нью-Йорку та Сан-Франциско доведеться підготуватися до нової норми, повідомляє MarketWatch.

Знайдено навколоземні астероїди

Європейське космічне агентство стверджує, що в Сонячній системі налічується понад 30 000 астероїдів навколо Землі (NEA). Це космічні камені (іноді величезні), які обертаються навколо Сонця на шляхах, відносно близьких до орбіти Землі. І 1425 з них мають «ненульовий шанс» зіткнутися з Землею.

З 30 039 NEA приблизно 10 000 мають діаметр більше 100 метрів, а 1000 мають діаметр більше кілометра. Астрономи уважно спостерігають за 1425, які мають «ненульовий шанс удару».

Можливо, втішно: у середньому на Землю вдаряється великий астероїд кожні 5000 років, а астероїд, що приводить до кінця цивілізації, кожні мільйон років, каже NASA.

Мільярд крабів таємничим чином зник з Аляски

За останні два роки з Аляски зник один мільярд крабів, і експерти не впевнені, чому. Це становить 90% їх населення. Зниження настільки серйозне, що представники влади вперше в історії штату скасували майбутній зимовий сезон крабів. Більше того: вчені стурбовані тим, що це може бути зловісним знаком для глобальної екосистеми.

Потенційним поясненням є хвороба. Зміна клімату – це інше. Аляска є штатом, що нагрівається найшвидше у США, а крабам потрібна холодна вода, щоб вижити.

Міранда Вестфал, біолог з відділу риби та дичини Аляски, сказала, що між 2018 і 2019 роками Берингове море «було надзвичайно теплим, і популяція снігових крабів ніби тулиться разом у найпрохолоднішій воді, яку вони могли знайти. Коли вода нагрівається, їхній метаболізм посилюється, що спонукає їх їсти більше. «Вони, ймовірно, померли від голоду, а їжі не вистачало», – каже вона.

Успішно пересадили клітини людського мозку у щура

У дослідженні, опублікованому в журналі Nature цього жовтня, вчені вводили людські нервові клітини в мозок щурів. Вони виявили, що ці нейрони продовжували рости, утворюючи зв’язки з клітинами мозку господаря та керуючи їхньою поведінкою. Зрештою ці клітини виросли до однієї шостої частини мозку тварин.

«Кінцева мета цієї роботи — почати розуміти особливості складних захворювань, таких як шизофренія, розлад спектру аутизму, біполярний розлад», — сказала Паола Арлотта, нейробіолог з Гарварду.

Але деякі вчені нервують. У який момент щур, якому імплантували людські клітини, перестає бути щуром? І чи може цей процес створити високоздатних «суперщурів»?

«Це підвищує ймовірність того, що ви створюєте вдосконаленого щура, який може мати когнітивні здібності, вищі за звичайного щура», — сказав Джуліан Савулеску, біоетик із Національного університету Сінгапуру.

Чоловіки старіють швидше, ніж жінки, і до 50 років стають «на чотири роки старше»


Вчені стверджують, що вони знайшли докази того, що чоловіки старіють швидше, ніж жінки, а чоловіки біологічно на чотири роки старші за жінок до 50 років. Цей «розрив у старінні» також існує між чоловіками та жінками у віці 20 років.

Дослідники з Фінляндії вивчили 2240 близнюків у двох вікових групах: від 21 до 42 років і від 50 до 76 років. Використовуючи епігенетичний годинник (біохімічний тест, який використовується для вимірювання віку) вчені порівняли хронологічний вік кожної людини з тим, скільки років показав епігенетичний годинник.

Дослідники виявили, що чоловіки біологічно старші за жінок, і різниця зростала з календарним віком, навіть якщо враховувати спосіб життя. Автор дослідження сказав, що при порівнянні близнюків чоловічої та жіночої статі чоловік був приблизно на рік біологічно старший за свою сестру у віці 20 років і на чотири роки у віці 50 років.

«Ці пари виросли в однаковому середовищі і мають половину спільних генів, — сказала вона. — Різниця може бути пояснена, наприклад, статевими відмінностями в генетичних факторах і сприятливим впливом жіночого статевого гормону естрогену на здоров’я».

Дитинча шерстистого мамонта віком 30 000 років


Коли шахтарі в Канаді виявили тварину, що замерзла у вічній мерзлоті, вони швидко викликали експертів. Ніхто з них не був готовий до того, що сталося: дослідники з Університету Калгарі були приголомшені, коли було встановлено, що це самка дитинча шерстистого мамонта, віком близько 30 000 років, із ідеально збереженими нігтями на ногах, шкірою, тулубом і волоссям. Це найкраще збережений шерстистий мамонт коли-небудь знайдені в Північній Америці.

«Це настільки близько до зустрічі з живим мамонтом, наскільки це можливо, — сказав д-р Ден Шугар, професор науки в університеті. — Було неймовірно думати, що це тварина, яка померла так давно, але ось вона, збережена так добре, що на ній досі є шерсть — чесно кажучи, це приголомшило».

Сліди часів льодовикового періоду

Дослідження, опубліковане в серпні, показало, що вчені знайшли 88 скам’янілих слідів ніг дорослих і дітей, які, ймовірно, датуються 12 000 років тому в мілководних руслах річок штату Юта. Це лише другий набір людських слідів із Льодовикового періоду, ідентифікований у Сполучених Штатах (перший був у 2021 році).

Вони припускають, що люди заселили цю територію на 7500 років раніше, ніж вважалося раніше, і це може похитнути наше нинішнє розуміння того, як люди еволюціонували.

«Тепер, коли ми маємо цей людський елемент, історія дуже ранніх людей стає більш реальною», — сказав CNN Девід Медсен, археолог з Університету Невада-Ріно.

За матеріалами: BestLife

 

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися