«Blockchain – найбільш розкручена тема нинішнього iForum»

Менш ніж за місяць відбудеться iForum – найбільша інтернет-конференція України, що відзначає в цьому році 10-річний ювілей. Про те, що чекає розробників на ювілейній конференції, і які найбільш актуальні технологічні платформи та методики розробки будуть висвітлюватися в рамках заходу, розповідає Сергій КОРЖ, незмінний керівник напряму «Інтернет-технології».

– Сергію, що відбулося в галузі за останній рік? Які тренди в сфері інтернет-програмування ви можете відзначити?

Сергій Корж: Як і кілька років тому, найбільш популярною мовою веб-розробки залишається JavaScript. Але нещодавно з’явилась нова та цікава технологія WebAssembly, що дозволяє робити client-side аплікації на інших мовах програмування (С++, C#, Java). Перша версія WebAssembly вже підтримується усіма основними браузерами та проходить процес стандартизації у рамках W3C. Наразі WebAssembly може використовуватись «поруч» з JavaScript для веб-розробки, а якщо ця технологія «вистрелить», то не виключено, що колись в майбутньому вона відтіснить Javascript на другий план.

– Тож які нові тематики будуть охоплені в рамках потоку «Інтернет-технології»? На чому плануєте зробити акцент в цьому році?

Одна з головних тем напряму «Інтернет-технології» та iForum 2018 в цілому – blockchain. Ми плануємо кілька доповідей по цій тематиці, наприклад, Ігор Леонтьєв, провідний архітектор у всіх blockchain-проектах групи Viseo, розкаже про розвиток приватних рішень з сервісом Azure Blockchain. Ігор приїде з Франції, це наш співвітчизник, працює в компанії, де за допомогою хмарних технологій Microsoft створюють blockchain-рішення.

Крім того, Володимир Кирилов, керівник R&D в ESM.one, прочитає доповідь про тренди мов програмування на blockchain та в смарт-контрактах. І, звичайно ж, як і в минулому році, плануються доповіді про машинне навчання (machine learning), штучний інтелект, та оглядові доповіді – новинки Front-End та Back-End розробки, інше.

Взагалі цей iForum – перший, коли кількість спікерів, бажаючих виступити в рамках напрямку інтернет-технологій, значно перевищила кількість слотів.

– На вашому потоці всі доповіді по 40 хвилин, може варто було б стиснути їх до 20 хвилин, щоб збільшити кількість слотів?

Раніше ми пробували кілька разів виділяти для доповідей тільки 20 хвилин, але не досягнули бажаного ефекту – спікери не вкладаються. Технічні питання занадто складно розкрити за такий короткий час.

– Деякі доповіді виглядають як більше орієнтовані на бізнес, наприклад «Від стартапу до Design Driven Company», хоча позиціонуються як технічні?

Вважаю, що будь-який розробник має розуміти, як працює бізнес, тому такі виступи справді потрібні. Адже варто подивись на проект не тільки з точки зору чистої розробки, а й з точки зору дизайну чи business development. Впевнений, що для розробника ця доповідь буде корисною.

– Кілька років тому дуже популярною була тема про високонавантажені системи. Але в останні часом вона зникла. З чим це пов’язано – з масовою міграцією в хмару?

Так, ця тематика більше не актуальна, тому що всі обчислювальні потужності тепер знаходяться в хмарі. Зараз майже ніхто не будує високонавантажені системи з нуля.

– В цьому році вперше буде доповідь від Київської міської державної адміністрації «Київ: smart city як платформа». Про що буде мова, чим цікава ця лекція?

Ми хочемо підтримати нашу місцеву владу, яка намагається відкрити для розробників деякі дані, з якими працює міська адміністрація. Власне розповідь буде присвячена саме цьому. Юрій Назаров, директор департаменту інформаційно-комунікаційних технологій Київської міської державної адміністрації, сам запропонував цю доповідь. Саме він працює з ініціативою Kyiv Smart City. Думаю, що цей виступ буде цікавим та інформативним: ми дізнаємося про те, що вже зроблено, що буде зроблено, як ці розробки відіб’ються на житті громадян, і чим в цій сфері можуть бути корисні незалежні розробники.

– З вашої точки зору, які доповіді зберуть найбільшу кількість відвідувачів?

Думаю, що всі доповіді мають бути дуже цікавими. Втім, можу припустити, що blockchain як найбільш нова та «розкручена» тема викличе чималий інтерес. Крім того, традиційно великим попитом користуються оглядові доповіді, наприклад, мова йде про тенденції Front-End і мобільної розробки на 2018-й рік. Всі хочуть знати, що відбувається в галузі, на які іноваційні технології варто звернути увагу, а які навпаки відходять в минуле.

– Взагалі, наскільки оновився в цьому році склад спікерів?

Доволі сильно – щонайменше на 70%. Це викликане новими тематиками, такими як blockchain, та іншими причинами.

– Я припускав, що у зв’язку з ростом популярності натільної електроніки зросте і кількість доповідей по мобільній розробці…

Колись це була нова тема, але зараз мобільні пристрої оточують нас всюди. Кожний програмний додаток, сервіс чи сайт має підтримувати і мобільні гаджети. Тому майже кожна доповідь буде описувати і розробку для мобільних платформ. Хоча в назві доповіді про це не завжди буде вказано.

– Яку кількість відвідувачів ви очікуєте на потоці «Інтернет-технології»?

Аудиторія не змінилась. Зазвичай розраховуємо на 700 відвідувачів. Як правило, в нас є доповіді, на яких люди стоять в проходах, а є і такі, що зали напівпорожні. Але в середньому в залі постійно перебуває десь 400-500 слухачів.

– Чи можете сказати, як змінюється образ розробника, який приходить на iForum?

На жаль, ми не проводимо відповідне анкетування, але по відчуттям можу сказати, що на iForum приходять розробники різних рівнів, від початківців до експертів у своїй справі. Іноді спікерам задають зовсім прості питання, а іноді – досить складні, тобто одразу видно що людина – «в темі».

Взагалі, iForum – масштабна конференція, яка розрахована на спеціаліста будь-якого профілю. Цей захід для тих, хто хоче дізнатися про нові речі і тренди, в тому числі і не в своїй основній області діяльності. Якщо ви розробник мобільних додатків, то вам буде цікаво послухати про те, що відбувається в сегменті Front End просто для розширення кругозору. Якщо ж навпаки, ви займаєтесь розробками інтерфейсної частини, варто послухати про machine learning або смарт-контракти.