Неділя, 3 Грудня, 2023

Чому через глобальне потепління літакам стає важче злітати

Дослідники NASA виявили, що зміни клімату впливають не лише на живих істот. Через глобальне потепління страждають також літаки, яким стає важче злітати. Результати опублікованого дослідження прогнозують, що збільшення температури на планеті змусить авіакомпанії вводити нові правила.

потепління

Свої висновки експерти опублікували в журналі Climatic Change. Його провели дослідники з Колумбійського університету, NASA та Інституту менеджменту і логістики. Вони створили математичні моделі п’яти найпопулярніших літаків та 19 найбільших аеропортів світу.

Виявилося, що за кілька років від 10% до 30% рейсів щороку, які вилітають удень, можуть мати певні обмеження злітної маси. Вона повинна бути меншою, ніж дозволяє конструкція літака. У середньому на борт повітряного судна, що злітає удень, можна буде завантажити на 0,5-4% менше вантажу.

Залишати когось за бортом доведеться через глобальне потепління. Через те, що повітря стає більш гарячим, воно також стає менш щільним. Кілограм теплого повітря займатиме більший об’єм, ніж кілограм холодного повітря.

Це означає, що для зльоту при підвищених температурах літаку необхідно мати більшу швидкість. Для цього, у свою чергу, необхідно мати більше часу на розгін та довшу злітну смугу. Уже сьогодні в аеропорту Дубая розклад створений так, щоб основна частина літаків прибувала та відправлялася вночі чи рано-вранці, коли повітря холодніше.

Дослідники підкреслюють, що вони перевірили як малі, так і великі літаки. Усі досліджені типи страждали від підвищення температури. За словами експертів, пасажири побачать наслідки цього у вигляді відміни рейсів, зміни графіків польотів тощо. Аеропорти також повинні будуть інвестувати в інфраструктуру та будувати подовжені аеродроми. Окрім цього, менша допустима злітна вага означає менше пасажирів та вантажу на борту. Тобто в недалекому майбутньому можливе зростання вартості авіаквитків.

«Навіть з адаптацією, яка передбачатиме нові літаки, їхні злітні характеристики все одно будуть нижчими, ніж якби зміни клімату не було. Усе через вплив зниженої щільності повітря та зменшення ефективності двигуна при підвищених температурах, – пишуть дослідники. – Це справедливо для будь-яких аспектів зміни клімату. Навіть якщо до неї адаптуватися, це матиме свою ціну».

Великі пасажирські та вантажні літаки виробництва Boeing та Airbus сьогодні можуть працювати при температурі повітря, яка не перевищує 53 градуси Цельсія. Менші літаки, такі як регіональний Bombardier CRJ, можуть літати, лише коли температура повітря менше 48 градусів Цельсія.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися