Чорна п’ятниця в Україні та світі

Сьогодні в багатьох країнах (зокрема, і в нашій) проходить Чорна п’ятниця. Це день, з якого починається різдвяний сезон розпродажів і в який багато продавців роблять величезні знижки.

Фото: telegraph.co.uk

Зараз Чорна п’ятниця – це один з найпопулярніших днів розпродажів. У самих лише Сполучених Штатах минулого року покупці витратили в цей день майже $51 млрд, а кількість покупок склала 233 млн. У 2013 та 2012 роках цифри ще більше вражали – $57,4 млрд та $59,1 млрд відповідно.

Не дивно, що в США у Чорну п’ятницю стається багато інцидентів. Часто ще перед відкриттям крамниць та торгових центрів з’являються великі черги. А коли двері відчиняються, відбувається тиснява, у якій люди зазнають травм. Наприклад, подібний випадок стався у 2008 році в містечку Веллі Стрім, штат Нью-Йорк. Там натовп приблизно з 2 тисяч осіб під час відкриття місцевого торгового центру затоптав насмерть 34-річного співробітника, а багато людей отримали поранення. Нерідко під час Чорної п’ятниці в чергах до магазинів та кас стаються сварки, що переростають у серйозні конфлікти. Іноді розлючені люди використовують перцеві балончики, ножі та навіть вогнепальну зброю.

У США є ще кілька термінів, що з’явились завдяки Чорній п’ятниці. Це Сірий четвер – ранок Дня подяки. Тоді подарунки купують люди, які не хочуть товктися в натовпі наступного дня і разом з тим хочуть встигнути на святкову вечерю. У Сірий четвер деякі крамниці відкриваються дуже рано, щоб обслужити цю категорію покупців. Із розвитком інтернет-торгівлі з’явився і Кіберпонеділок. Це перший після Чорної п’ятниці робочий день, у який спостерігається сплеск онлайн-продажів. Тоді скуповуються ті, хто не встиг або не захотів придбати подарунки в п’ятницю чи просто не знайшов бажаного. Цей термін з’явився 2005-го року, а 2013-го журнал Forbes увів в обіг поняття Кібертиждень, відзначивши зростання онлайн-продажів протягом усього тижня після Дня подяки.

Звісно, таке явище відобразилося і в культурі, зокрема, в кінематографі:

В Україні Чорна п’ятниця проходить не з таким розмахом, як у США. Знижки у нас роблять в основному великі торговельно-розважальні центри та інтернет-магазини. Але вони не такі великі, щоб викликати справжній ажіотаж. Продавці в основному роблять знижки на брендовий одяг, побутову техніку, електроніку та дрібний крам.

Ось деякі з магазинів, які відзначають Чорну п’ятницю.

Інтернет-магазин Rozetka.ua пропонує більше 3,3 тис товарів зі знижками.

Великий розпродаж влаштував і магазин F.ua (колишній Fotos). Проте зроблений він не дуже зручно. Усі акційні товари розміщені на окремій сторінці, де немає жодного розподілення за категоріями. Тож, щоб знайти там щось цікаве, потрібне велике терпіння.

У магазині Repka.ua знижки сягають 50%. Проте найвигідніші пропозиції розібрали ще вночі, у перші години розпродажу.

А от магазин 5ok вирішив не поспішати. Акційний розпродаж у цій торговій точці пройде сьогодні вночі.

Проходить Чорна п’ятниця й у великих супермаркетах електроніки. Проте туди краще завітати особисто. Розпродаж у City.com уже триває, Ельдорадо розпочне його о 18:00, а Comfy та Foxtrot продають товари не тільки в реальних магазинах, а й на власних сайтах.

Проводить розпродаж і один з найбільших онлайн-продавців одягу, аксесуарів та побутових речей modnaKasta. Тут акції стартують кожної години, зараз їх доступно декілька десятків. Не відстають від «Модної касти» і конкуренти – LeBoutique та Lamoda.ua.

У закордонних інтернет-магазинах Чорна п’ятниця теж йде повним ходом. Серед популярних в Україні – Amazon, AliExpress, JD.com та сервіс цифрової дистрибуції ігор Steam.