Доповнена реальність: як пристрої розширюють межі сприйняття

Технології доповненої реальності (augmented reality) ще не стали масовими, але вже наполегливо стукають у двері. Коли ми говоримо про них, на думку спадають «обізнані» пристрої типу Google Glass та інших подібних окулярів. З одного боку, так воно і є: подібні гаджети заточені саме під роботу з доповненою реальністю. Але з іншого – ті ж смартфони та планшети також можуть розширювати межі видимого людиною, взаємодіючи на апаратному та програмному рівні з тими чи іншими об’єктами.

Як це працює і де застосовується

Доповнена реальність – це середовище з прямим або непрямим доповненням фізичного світу цифровими даними. Цей процес відбувається в режимі реального часу, а провідником служать цифрові пристрої – планшети, смартфони, «розумні» окуляри або аксесуари зі спеціальним програмним забезпеченням.

Далі все відбувається просто: пристрій через камеру або інший інтерфейс (наприклад, Bluetooth або GPS) розпізнає об’єкти, особливі мітки на них або місце розташування користувача. Маркером може бути як спеціальний радіомаячок з вбудованим чіпом, так і звичайний QR-код. Користувачеві потрібно всього лише потрапити в зону дії такого маячка або зчитати код – і пристрій видасть зашифровану інформацію. Природно, для цього в більшості випадків потрібно підключення до інтернету і робота додатка доповненої реальності.

Маркером доповненої реальності може бути звичайний QR-код

GPS також активно застосовується для доповненої реальності. Наприклад, користувач наводить камеру пристрою на віддалену будівлю (скажімо, Лувр). Програма розпізнає його, визначає за GPS координати пристрою, зіставляє їх з розташуванням Лувру і показує на екрані дистанцію до нього. Ну а підійшовши впритул, за допомогою технологій доповненої реальності можна дізнатися розклад роботи музею, поточні виставки та ціни на вхідні квитки. І все це – не відводячи погляду від екрана смартфона.

Технології доповненої реальності використовуються не тільки на смартфонах, планшетах і «розумних» окулярах. Вони знайшли широке застосування у військовій авіації. Наприклад, проектування на скло кабіни або безпосередньо забрала шолома пілота інформації про стан літального апарата і навколишнього оточення – це теж доповнена реальність. До того ж під час повітряного бою ця технологія може зіграти вирішальну роль, оскільки економить пілотові дорогоцінні секунди, які він би витратив, відволікаючись на традиційні прилади.

Ярлики доповненої реальності все частіше зустрічаються і в друкованій пресі. У такий спосіб редакції журналів і газет розкривають електронний потенціал паперових варіантів видань. Простий приклад: людина читає статтю, а навівши камеру смартфона на надрукований ярлик, тут же отримує додаткову інформацію, що не помістилася на сторінці або яку з якихось причин туди не можна розмістити апріорі. Такі маркери зустрічаються в газетах, буклетах, журналах і навіть на географічних картах, а служити орієнтиром для смартфона може будь-яке зображення. Головне, щоб воно розпізнавалося програмою на смартфоні. Редакції часто випускають фірмові програми, так що такі труднощі не виникають.

І, звичайно, не обійшла доповнена реальність ігрові консолі. Такі ігри, як Box! Open Me для PlayStation Vita, SpecTrek для Android, AppTag для Android і iOS.

Доповнена реальність змушує користувача активно рухатися, коли він просто грає на смартфоні. Як варіант, можна полювати по окрузі за віртуальними привидами

Що є в Україні

Наша країна також намагається йти в ногу з часом, і технології доповненої реальності вже з’являються у великих містах країни. Почалося все зі Львова та його системи інформаційних QR-кодів до Євро-2012. Також до Чемпіонату Європи «МТС Україна» спільно з ресурсом «Цікавий Київ» та сервісом Historypin запустила проект «Доповнена реальність», який охопив історичні частини Києва, Львова, Донецька і Харкова. За допомогою клієнтського додатка для смартфонів на iOS або Android можна подивитися знімки історичних споруд (у тому числі тих, яких вже немає). Досить просто навести на них або місце, де вони стояли, камеру смартфона.

Потроху підтягуються й інші міста, але процес йде не так швидко, як хотілося б. Зате в Україні є талановиті розробники, послугами яких користуються як вітчизняні, так і зарубіжні компанії. Це київська компанія A-Reality, яка вже запустила в ТЦ Sky Mall стенд доповненої реальності, де відвідувачі можуть погратися з віртуальними об’єктами. Систему показали на заході iForum 2013:

У цілому ж проникнення доповненої реальності на екранах планшетів і смартфонів залежить від розробників програмного забезпечення, яке працює на мобільних пристроях. Поки закордонні компанії особливою увагою Україну не балують, а нам залишається сподіватися на вітчизняних програмістів.

Популярні записи:

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я