Дивна історія винахідника, який створив вимагачів у 1989 році

До сьогодні ніхто не знає, чому він це зробив

До сьогодні ніхто не знає, чому він це зробив, але в 1989 році гарвардський еволюційний біолог Джосеф Попп розіслав по всьому світу 20 000 флопі-дисків із записаним на них шкідливим програмним забезпеченням. Так він став автором одного із найбільш поширених та небезпечних класів шкідливого ПЗ сьогодення.

Попп у той час займався дослідженням СНІДу і розіслав диски учасникам конференції зі СНІДу, яка проходила у Стокгольмі і була організована Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Перші жертви

Едді Віллемс працював на страхову компанію в Бельгії і його бос попрохав чоловіка подивитися, що на диску. Віллемс очікував побачити якийсь медичний звіт чи дослідження. Однак натомість він став однією з перших жертв нового класу шкідливого програмного забезпечення – вимагача.

Через кілька днів після того як Віллемс вставив флопі-диск в дисковод, його комп’ютер заблокувався. На екрані з’явилося повідомлення із вимогою надіслати поштою в конверті $189 на вказану поштову скриньку в Панамі.

Підписуйтесь на наш Telegram.

“Я не заплатив викуп та не втратив дані тому, що я знайшов спосіб розблокувати машину”, – розповів Віллемс.

Віллемс виявився щасливчиком, деякі втратили значні обсяги своєї роботи.

“Мені почали дзвонити з медичних установ та організацій, запитуючи як я вирішив проблему, – каже Віллемс. Сьогодні він експерт з кібербезпеки у компанії G Data, яка створила в 1987 році перший у світі комерційний антивірус. – Інцидент створив багато збитків у ті дні. Люди втратили багато робочих матеріалів. Це не була якась маргінальність, це була велика проблема навіть тоді”.

Віллемс досі має той флоппі-диск з вимагачем. Йому пропонували передати цей артефакт до музею за $1 000, але чоловік вирішив його залишити.

Незрозуміло, навіщо

Схема роботи вимагача потрапила в авторитетний журнал з кібербезпеки для професіоналів Virus Bulletin через місяць потому. Редактори видання так характеризували новинку: “Хоча ідея геніальна та хитра, програмний код не надто чистий”.

Згодом Поппа заарештували та висунули йому звинувачення у низці випадків шантажу. Це сталося після того, як правоохоронцям вдалося з’ясувати власника поштової скриньки, на яку потрібно було надсилати гроші з викупом.

“До сьогодні ніхто не знає, чому він це зробив, – каже Віллемс. Адже записати 20 000 флопі-дисків та розіслати їх людям потребує багато часу та грошей. – На нього щось дуже впливало. Можливо, хтось ще приймав участь. Звідки в нього як біолога були гроші купити всі ці диски? Він був сердитий на дослідження? Ніхто не знає”.

Після арешту в амстердамському аеропорті Схіпхол Поппа передали назад до США, де його ув’язнили. Правоохоронцям він пояснював, що планував віддати зібрані гроші на дослідження СНІДу.

Адвокати Поппа обрали лінію захисту людини, що не підходить для стандартного суду. Щоб переконати суддів у своєму безумстві Попп носив презерватив на носі та бігуді в бороді, розповідає журналістка Аліна Сімон.

Попп помер в 2007 році. Хоча ми вже не дізнаємося мотиви Поппа, він після всіх подій зі своєю програмою доклав багато зусиль, щоб повернути своє добре ім’я. Наприклад, він самостійно видав власну книгу “Популярна еволюція”.

Спадщина живе

Вимагачі останні роки знову на перших шпальтах ЗМІ завдяки гучним атакам на критичну інфраструктуру країн, включаючи Україну. Лише нещодавно вимагач заблокував роботу найбільшого у США трубопроводу, який постачав 50% попиту пального для східної частини цієї країни.

У Міністерстві юстиції США сказали, що 2020 рік був найгіршим роком, оскільки тоді було багато атак вимагачів.

Кіберексперти переконані, що популярність цього типу шкідливого забезпечення продовжить зростати тому, що воно легке в розгортанні, з ним важко боротися, а з його жертв можна вимагати багато грошей.

За матеріалами: CNN

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я