Еритрея – країна, в якій не знають банкоматів, а SIM-карти ціняться, як золото

У державі є лише одна пивоварня, відкрита в 1939 році італійським інженером.

Різноманіття життя в Африці дивує: поки в одній країні запускають власне виробництво смартфонів, в іншій люди не знають, що таке банкомати, а SIM-карти ціняться, як золото. Останнє є буденною реальністю в Еритреї – державі, що стала незалежною у 1993 році.

Невелику африканську країну Еритрею часто описують як найбільш репресивний регіон на континенті. У громадян бракує базових політичних та релігійних свобод. Пояснюється це місцевою владною верхівкою з однієї партії на чолі з президентом Ісаєю Афверкі. Він офіційно керує державою з моменту її відокремлення від Ефіопії. Влада заборонила опозиційні партії та локальні приватні ЗМІ, критиків кинула за ґрати. Також у країні є військова повинність для молоді. Журналіст BBC Джибат Тамірат відвідав цю країну, де побачив надзвичайний контроль влади за життям людей.

«Золоті» SIM-карти

Єдиним мобільним оператором Еритреї є EriTel. Він надає послуги низької якості, а також ретельно контролюється владою. Із цих причин, за даними Міжнародного союзу електрозв’язку, проникнення інтернету не перевищує 1%.

Вільно купити SIM-карту в Еритреї неможливо. Громадянам потрібно подавати заявку в місцеву держадміністрацію. Однак, навіть отримавши її, не вдасться просто вставити її у смартфон та вийти в інтернет. EriTel деактивував послуги пересилання даних.

Відвідувати такі сайти, як Facebook, Twitter та інші, можна лише через Wi+Fi, однак він дуже повільний. При цьому не на всі сайти можна вільно заходити – у країні діє цензура, і громадянам доводиться користуватися VPN.

Через складну процедуру отримання SIM-карт більшість населення країни використовує громадські вуличні телефони.

Ніяких банкоматів

Люди Еритреї не знають, як це – отримувати гроші з машини. Один еритрієць відвідав місто Мекелле у сусідній Ефіопії після закінчення війни та відкриття кордонів між державами. У нього буквально «відпала щелепа», коли він побачив, що люди знімають великі суми з машини.

В Еритреї можна знімати кошти зі свого рахунку лише через касира в банку. При цьому є обмеження на максимальну суму – 5000 накфа ($330) на місяць. Один громадянин хотів купити автомобіль Toyota Corolla 1986 року, і продавець захотів половину суми готівкою. Покупцеві довелося знімати гроші протягом 11 місяців поспіль.

Обмеження на максимальну суму зняття з рахунку не діє лише для весілля. Але для цього потрібно спершу сходити в місцеву адміністрацію і взяти там дозвіл від чиновників на отримання більше 5000 накфа.

Думка громадян щодо такого жорсткого фінансового обмеження розділилася. Одні вважають, що так влада стимулює людей накопичувати кошти та обмежує інфляцію. Інші думають, що ліміт ввели, бо чиновники не хочуть, щоб громадяни вели торгову активність.

Один телеканал

Загублений пульт від телевізора в Еритреї не робить проблему, адже клацати по каналах все одно не потрібно – в країні він один. Eri-Tv належить державі, а отримати доступ до іншого контенту по ТБ можуть лише володарі супутникових антен. Однак прийом нестабільний – влада часто глушить сигнал.

Комітет захисту журналістів описує Еритрею як найбільш цензуровану країну. Навіть у Північній Кореї більше свободи контенту. Міністр інформації Еритреї, утім, відкидає це звинувачення і каже, що 91% домогосподарств мають супутникові антени і дивляться через них 650 міжнародних каналів.

Одна пивоварня

Забутися алкоголем у Еритреї теж не вийде – донедавна громадянам дозволялося випити в барі лише два пива. З таким попитом не дивно, що в державі є лише одна пивоварня, відкрита в 1939 році італійським інженером.