Неділя, 25 Лютого, 2024

Як стежити за якістю повітря та що робити, коли вона погана

Жителі великих міст регулярно стикаються з погіршенням якості повітря, але лише в особливо складних випадках про це повідомляють у новинах. У Києві, наприклад, подібне трапляється регулярно, і навіть наприкінці жовтня туман стояв такий, що ЗМІ били на сполох. На щастя, у кожного є смартфон із месенджером, що дозволяє самостійно контролювати якість повітря майже в режимі реального часу.

Індекс якості повітря

Якісне повітря є складним поняттям, до якого входить багато компонентів. Оцінюють його за допомогою індексу якості повітря (Air Quality Index, AQI), який розробило Агентство захисту навколишнього середовища США, щоб люди могли розуміти вплив того, чим вони дихають, на їхнє здоров’я.

Індекс якості повітря змінюється від 0 до 500, супроводжуючи числовий показник більш наочним кольоровим маркуванням:

  • 0-50 (зелений): повітря не несе загрози здоров’ю, можна займатися будь-чим на свіжому повітрі;
  • 51-100 (жовтий): помірна небезпека, повітря все ще прийнятної якості, але в деяких людей можуть виникати проблеми з диханням залежно від типу забруднювача;
  • 101-150 (оранжевий): якість повітря несе ризик здоров’я для дітей, літніх людей та людей з хворим серцем та легенями. Здоровим людям краще не займатися фізичною активністю на відкритому повітрі;
  • 151-200 (червоний): забруднення небезпечне для всіх категорій людей і може нести негативні наслідки для здоров’я;
  • 201-300 (пурпурний): дуже небезпечний рівень, із цього моменту рівень забруднення викликає серйозну тривогу всіх служб та сервісів;
  • 300 та більше (червоно-коричневий): критично небезпечний рівень, можна очікувати екстрену евакуацію або попередження від влади.

Як відстежувати якість повітря

Моніторингом якості повітря займаються станції, які розміщують волонтери та державні служби на вулицях міст. Отримувати інформацію з них можна за допомогою ботів у месенджерах.

Користувачі Telegram, які живуть у Києві, можуть скористатися ботом «Індекс якості повітря в Києві». Він доступний на смартфонах, а також у десктопній і веб-версії на комп’ютері.

Бот SaveEcoBot дозволяє отримувати аналогічну інформацію у Viber та Facebook Messenger. Але він буде корисним і для юзерів Telegram, оскільки надає дані не лише для Києва, а й для інших великих міст.

Що робити при високому забрудненні

Поки індекс якості повітря знаходиться нижче 50 – можна взагалі не хвилюватися. У діапазоні від 50 до 100 більшість людей нічого не відчує, і можна робити, що потрібно, але краще зменшити час перебування на свіжому повітрі. Також рекомендується зменшити час провітрювання жилих приміщень.

Якщо індекс якості повітря перебуває між 101-150, людям, які працюють на відкритому повітрі, варто перерватися, також краще, щоб діти та літні люди не виходили на вулицю. Можна задуматися про використання фільтрувальної маски.

Показник 151-200 каже, що краще перебувати в приміщенні, якщо не хочеться проблем зі здоров’ям. При візитах на вулицю маска на обличчя стає обов’язковою. Причому звичайна хірургічна або медична маска не допоможуть – потрібен респіратор з рівнем фільтрації не менше 95% пилу та плісняви. Обов’язково потрібно контролювати щільність прилягання респіратора до обличчя.

На рівнях 200-500 краще носити респіратор навіть у приміщеннях, про візити на вулицю не варто думати взагалі. Такий рівень забруднення можливий під час техногенних чи природних катастроф, тому цілком можливо, що влада оголосить евакуацію. Необхідно стежити за офіційною інформацією.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися