Понеділок, 20 Травня, 2024

Люди – носії мікробів. Як не допустити зараження космічних станцій та інших планет

Великі живі організми, з людьми включно, є в деякому сенсі житлом для мікроорганізмів – вірусів та бактерій. До чого б ми не торкалися – усюди залишається мікробний слід. На Землі безконтрольному розмноженню цих бактерій заважають інші мікроорганізми. Однак коли бактерії не матимуть конкуренції, вони можуть безконтрольно розмножитися, створивши хаос. Це особливо важлива проблема на космічних станціях та на інших планетах.

Заражений «Мир» став зразком

Коли космічна станція «Мир» у 1998 році відпрацювала 12 років, вона почала демонструвати свій великий вік – її обладнання починало збоїти та працювати ненадійно. Космонавти також дослідили мікробіом, у якому їм довелося жити, і були дуже здивовані.

Відкриваючи інспекційні панелі, вони знаходили водяні кулі розміром з футбольний м’яч. Ці кулі стали домом для бактерій, грибів, кліщів. Деякі з цих мікроорганізмів пожирали гумові ущільнювачі ілюмінаторів. Інші перетравлювали ізоляцію електричних дротів.

Коли запускали модулі «Миру», вони були майже стерильними – їх збирали у чистих кімнатах, інженери носили маски та захисні костюми. Усе небажане життя принесли на борт десятки астронавтів.

Мікроби в космосі

Мікроби супроводжують нас усюди і так само, як ми, адаптуються до життя в космосі. Останній є складним середовищем і для них, каже дослідниця Європейського космічного агентства Крістіна Майссл-Ейхінгер. Її команда вивчає мікробіом нинішньої Міжнародної космічної станції (МКС), яка вже працює 20 років.

Науковці знайшли на МКС стабільні популяції 55 видів мікроорганізмів. Вони добре адаптувалися до свого оточення, наприклад, до життя на металевих поверхнях.

У тривалій перспективі ці мікропасажири можуть становити загрозу нормальній роботі станції. Тому екіпажі МКС щотижня прибирають з використанням антимікробних серветок. Також вони намагаються не допускати появи їстівних крихт, решток поту на речах тощо.

Також для того, щоб мікроорганізмам було складніше рости та розмножуватися, повітря на МКС тримають сухішим і забезпечують потужнішу вентиляцію.

Що буде на інших планетах?

Якщо екіпажам космічних станцій вдається співіснувати з мікроорганізмами на борту, то поведінка бактерій, грибків та вірусів на інших планетах залишається під питанням. Людство саме планує найближчими роками повернутися на Місяць та вирушити на Марс.

«Сьогодні космічна станція нижче радіаційних поясів Ван Аллена, тому опромінення зменшене, – каже Крістоф Лассер. Він головний розробник систем життєзабезпечення в Європейському космічному агентстві. – Коли ми пройдемо пояси Ван Аллена, опромінення збільшиться, і, можливо, еволюція мікроорганізмів пришвидшиться».

NASA розробляє станцію Gateway, яка має бути на орбіті Місяця. Астронавти проводитимуть на ній кілька тижнів, після чого вона місяцями буде порожньою. Необхідно, щоб станцію не захопили мікроби, створивши загрозливе середовище для наступних космонавтів.

Не заразити Марс

Ми досі не знаємо, чи існує життя на Марсі, і важливо не заразити його земним життям передчасно. Сьогодні Марс вважається досі чистим від земних мікроорганізмів. Усі відправлені на нього роботи були стерильними і збиралися в чистих кімнатах.

Коли на Марс прилетять люди, вони привезуть свої бактерії. Люди переміщуватимуться поверхнею в скафандрах, що ускладнить зараження Червоної планети. Однак зберігатися скафандри будуть в приміщеннях, які населені людьми, і на їхній поверхні зможуть оселитися бактерії, грибки та віруси.

За матеріалами: BBC

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися