Субота, 13 Липня, 2024

Найбільше напівпровідникове викрадення століття: Китай отримав свою ARM

Компанія ARM є однією з найважливіших компаній в напівпровідниковій індустрії. Її розробки встановлені у мільярдах пристроїв, від телефонів та мікроконтролерів до автомобілів та суперкомп’ютерів. На початку ця компанія належала Великій Британії, але в 2016 році її викупила японська корпорація SoftBank. Увесь цей час в ARM інвестували великі фінанси для розвитку напрямків інтернету речей, автомобілей, серверів тощо. Частиною планів також було стати домінуючим постачальником чипів у всіх сегментах на ринку Китаю.

В рамках виходу на китайський ринок SoftBank сформувала спільне підприємство Arm Holdings. В ньому 51% акцій SoftBank продала консорціуму китайських інвесторів за $775. Новостворене підприємство має екслюзивні права ліцензування інтелектуальної власності ARM в межах Китаю.

Днями спільне підприємтсво оголосило про ребрендинг, розробку власної інтелектуальної власності та власний шлях. Нова фірма називається Amou Technology та не є частиною Arm Holdings. Її поява стала найбільшим напівпровідниковим викраденням століття.

Як розвивалася ситуація

В 2020 році ARM та низка інвесторів погодилися на відставку Аллена Ву, який був тодішнім директором Arm China. Його зняли з посади за використання своєї позиції для приваблення інвестицій у власну фірму Alphatecture. Ву пропонував знижки китайським клієнтам Arm China в обмін на інвестиції у Alphatecture.

Попри те, що рада Arm China проголосувала 7-1 за відставку Ву, зняти його з посади було складно, оскільки Ву мав печатку компанії. В Китаї саме печатка визначає власника фірми, його права та обов’язки. Повернення печатки юридичним шляхом означало справу кількох років. Також необхідно було, щоб до справи приєдналися деякі інвестори ARM.

Попри формальне звільнення Ву залишався при владі та звільнив топ-менеджерів, які були проти нього. Він також найняв охоронну фірму, яка підкорювалася йому. Ця охорона не впускала представників ARM в офіси Arm China. Також Ву подав позов на Arm China для скасування його звільнення. В тій справі він представляв обидві сторони і фактично судився сам з собою.

ARM припинила поставки нової інтелектуальної власності. Найбільш свіжою розробкою у доступі Arm China стало ядро Cortex A77, якому виповнилося багато років.

Час піти у вільне плавання

Позбавлення доступу до передових розробок, особливо нової архітектури ARM v9, яка буде основою чипів у наступне десятиліття, могло стати однією з причин, яка підштовхнула Arm China оголосити свою незалежність. Компанія повідомила, що ???? є найбільшим постачальником інтелектуальної власності в Китаї. Вона народилася від Arm, але працює незалежно та належить Китаю.

На презентації всіляко демонстрували успішність бізнесу Amou Technology, називаючи поставки 20 млрд чипів з моменту створення. Також компанія має понад 90 партнерів, 29 з яких масово випускають продукцію з чипами ARM. Це девайси усіх сегментів, включаючи мобільні гаджети, мережеву інфраструктуру, 5G, інтернет речей. В компанії працює понад 400 розробників, які базуються виключно в Китаї.

Компанія також оголосила, що випускатиме свою продукцію під назвою XPU. Серед неї буде, наприклад, блок NPU для пришвидшення нейромереж. Він особливо цікавий, оскільки ARM також розробляє подібну технологію, частина з якої не потрапила у володіння Arm China.

З появою Amou Technology у ARM втратили другий найбільший ринок. Також постають питання щодо покупки ARM компанією Nvidia, яка мала стати однією з найбільших в напівпровідниковій галузі.

За матеріалами: semianalysis.com

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися