Не біткоїном єдиним: які є популярні криптовалюти

Навіть сота за капіталізацією криптовалюта має обсяг ринку більше $100 млн

Коли більшість людей чує слово «криптовалюта», то відразу згадує про біткоїн. Але насправді їх дуже багато — більше 1,5 тис. Звісно, не всі вони популярні, а багато взагалі «мертві». Проте навіть сота за капіталізацією криптовалюта має обсяг ринку більше $100 млн – це дійсно величезний ринок. Ми розповімо про особливості деяких з найпопулярніших криптовалют. Але спочатку короткий лікбез про те, як ії зберігати та де купувати/продавати.

які є популярні криптовалюти

Де купити/продати криптовалюту

Якщо ви вирішили придбати чи майнити криптовалюту, перш за все вам знадобиться гаманець. Для кожної криптовалюти існують окремі гаманці – офіційні та від сторонніх розробників. Знайти офіційний гаманець можна на сайті відповідної криптовалюти. Зауважте, що вони зазвичай передбачають завантаження всієї історії транзакцій на комп’ютер. Для біткоїна, наприклад, це понад 150 ГБ даних.

Гаманці сторонніх розробників зазвичай позбавлені цієї необхідності, але їхній рівень захисту дещо нижчий. Також криптовалюти можна зберігати в онлайн-сервісах – біржах або інтернет-гаманцях. Але в такому випадку ви фактично не контролюєте безпеку своїх коштів і можете в будь-який час їх втратити, якщо сервіс зламають хакери або він просто припинить роботу. Такі випадки вже траплялись неодноразово.

Купівля та продаж криптовалют, а також виведення готівки здійснюється в основному на біржах. В Україні це, наприклад, BTC Trade та Kuna. Є й прості обмінні сервіси, але працюють вони тільки з біткоїнами.

Створивши обліковий запис на біржі, ви автоматично отримаєте гаманці для всіх криптовалют, що вона підтримує, і зможете торгувати в заявлених валютних парах (наприклад, BTC/UAH або ETH/LTC). Українські біржі працюють напряму з гривнею, тож ви можете поповнювати рахунок і виводити кошти прямо на картку. Для закордонних бірж бажано мати доларову картку, адже пряму конвертацію гривні підтримують далеко не всі.

Найцікавіші та найдорожчі криптовалюти

BitcoinBitcoin
Сайт: https://bitcoin.org/uk/
Позначення: BTC
Ціна за одиницю: $19000 (тут і далі всі фінансові показники вказані на момент написання матеріалу)
Капіталізація: $318 млрд

Це перша децентралізована цифрова валюта, яка з’явилася у 2009 році і заклала принцип роботи більшості інших криптовалют – відсутність централізованих серверів чи центрів управління, а також використання єдиної бази транзакцій (технологія Blockchain) усіма користувачами, що дозволяє відстежувати історію будь-якої транзакції в мережі та захищає її від «монет-підробок».

Що буде далі з біткоїном та ринком криптовалют у цілому – невідомо. Одні експерти кажуть, що за біткоїн даватимуть сотні тисяч доларів, другі – що це бульбашка, яка скоро лопне, треті – що ця бульбашка надуватиметься ще не один рік. Як би там не було, зараз за 1 BTC дають $19000, а його капіталізація складає $318 млрд. А що інші?

EthereumEthereum
Сайт: https://www.ethereum.org/
Позначення: ETH
Ціна за одиницю: $742
Капіталізація: $71,5 млрд

На даний час це друга за популярністю криптовалюта. Головна особливість Ethereum (або, як його ще називають, «ефір») – це система смарт-контрактів. Працює вона так: умови кожної транзакції та угоди автоматично перевіряє спеціальна комп’ютерна програма (смарт-контракт).

Оскільки їх виконують не люди, а машини, ці розумні контракти неможливо порушити, обійти або скасувати. А в блокчейні Etherum зберігаються не тільки стани рахунків, а й стани розумних контрактів після їхнього виконання в розподіленій мережі. Це дозволяє використовувати Ethereum не тільки для розрахунків, а й для укладання угод в реальному житті та фактично використовувати його як платформу для співробітництва.

LitecoinLitecoin
Сайт: https://litecoin.org
Позначення: LTC
Ціна за одиницю: $324
Капіталізація: $17,6 млрд
«Молодший брат» біткоїна або цифрове срібло – ось як називають цю криптовалюту. Відмінності від BTC у неї і справді мінімальні. Технічно – це використання різних алгоритмів роботи. У мережі біткоїн хеш-функцію виконує SHA256, а у Litecoin – scrypt. На практиці це дає трохи вищу швидкість транзакцій і більшу спрямованість на майнінг за допомогою відеокарт, а отже, і більшу децентралізацію системи.

RippleRipple
Сайт: https://ripple.com
Позначення: XRP
Ціна за одиницю: $0,75
Капіталізація: $29,2 млрд

Ripple створювалася як альтернативний інструмент банківської сфери для розрахунків у реальному часі, грошових переказів та обміну валюти. Ця криптовалюта не використовує технологію блокчейн та не добувається майнінгом — розробники у 2012 році відразу випустили 100 млрд монет.

Щоб провести транзакцію в Ripple, треба використовувати криптографічно підписані угоди, номіновані у твердій валюті, дорогоцінностях або монетах системи. Для підтвердження транзакції також треба вказати інших довірених користувачів (це, наприклад, може бути фінансова установа, яка використовує Ripple). Якщо таких немає, система шукає додаткові ланки для проведення транзакції.

DashDash
Сайт: https://www.dash.org
Позначення: DASH
Ціна за одиницю: $1100
Капіталізація: $8,5 млрд

Головні особливості цієї криптовалюти – це анонімні, швидкі транзакції та комбінація декількох криптографічних алгоритмів. Анонімність досягається за допомогою тисяч мастернодів — серверів, які на вході перемішують транзакції, а потім на виході з’єднують їх назад з початковою сумою. Таким чином, стороннім особам неможливо відстежувавати, кому належить гаманець, з якого прийшли кошти.

КарбованецьКарбованець
Сайт: https://karbowanec.com/ua/
Позначення: KRB
Ціна за одиницю: $1,1
Капіталізація: $5,4 млн

Ця криптовалюта – український внесок у світове різноманіття цифрових монет. Вона має високий ступінь анонімності, а також може майнитися як на процесорах, так і на відеокартах. Її капіталізація порівняно з іншими невелика, проте за рік вартість зросла приблизно в 40 разів. Зараз у планах розробників – популяризація карбованця в інших країнах. Для цього вони навіть вкоротили назву – Karbo.