Одеський експеримент: оплата громадського транспорту з телефона і не тільки

Одеська компанія «Телекарт-прилад» розробила комплексну систему TeleCard для оплати проїзду в громадському транспорті. Рішення цікаве, зокрема, тим, що дозволяє розраховуватися за проїзд за допомогою телефона. TeleCard спільно з Vodafone Україна в рамках виставки City Trans Ukraine 2017 показали, як може працювати USSD-оплата проїзду в транспорті.

Кирило Гуляєв, CEO TeleCard

Навіщо це потрібно
«У світі відбувається зміна карт-орієнтованих і ще давніших квиткових систем на акаунт-based системи, побудовані на облікових записах і рахунках, які зберігаються в хмарі. Безперечними лідерами таких систем є США, Великобританія, Ірландія, країни Південно-східної Азії», – розповідає Кирило Гуляєв, CEO TeleCard.

Ідея TeleCard полягає в тому, що пасажир отримує єдиний акаунт, з якого може розраховуватися за допомогою банківської картки, мобільного телефона, картки або роздрукованого QR-коду. У разі впровадження системи, наприклад, у рамках міста, жителі отримають єдину систему оплати всіх державних послуг, таких як громадський транспорт, паркування, музеї, зоопарки тощо.

Користувачам сервісу будуть доступні такі послуги, як особистий кабінет з можливістю перегляду історій поїздок та іншою інформацією, додаток для смартфона, єдиний ідентифікатор для всіх видів транспорту.

У свою чергу місто отримує свої плюси: оптимізацію бюджету на транспорт, підвищення доходів (прозора оплата), повну статистику, автоматичне розпізнавання безбілетників і виклик контролерів та ін.

Як це працює

У громадському транспорті встановлюються спеціальні «валідатори» – пристрої для зчитування безконтактних карток і QR-кодів, а також термінали для зчитування банківських карток. На вході в транспорт розміщуються відеокамери або спеціальні датчики, які вміють підраховувати кількість пасажирів. Увійшовши в транспорт, пасажири розраховуються зручним для себе способом, а водій отримує інформацію про кількість пасажирів, які ввійшли, а також тих, хто оплатив проїзд. У разі якщо ці показники відрізняються, водій або система автоматично можуть ініціювати перевірку оплати проїзду за допомогою контролерів.

Що стосується пасажира, то він вносить гроші на свій акаунт і далі може вибирати способи оплати. Є кілька варіантів. Можна придбати спеціальну пластикову картку, власне, процес буде аналогічний тому, який зараз існує в Київському метрополітені. Можна просто розраховуватися своєю банківською карткою.

Інший варіант – це придбати квиток з QR-кодом на певну кількість поїздок, як у кондуктора безпосередньо в транспорті, так і в спеціальному автоматі. Причому одним квитком можуть оплатити проїзд відразу кілька людей – у цьому випадку оплата буде зніматися з власника акаунту.

І, нарешті, можна оплачувати послуги за допомогою USSD-коду з будь-якого телефона без наявності у себе навіть гаманця.

Технологією USSD хоч раз користувався кожен абонент мобільного зв’язку, наприклад, для перевірки рахунку. З телефона набираємо певну команду *12345*# (цифри та їхня послідовність може бути різною) і натискаємо кнопку виклику. Після цього з мобільного рахунку списується вартість проїзду. А пасажир отримує SMS-повідомлення з інформацією про сплачений проїзд і спеціальний перевірочний код, за допомогою якого кондуктор або контролер можуть переконатися в автентичності електронного квитка.

На думку експерта Vodafone Україна Дмитра Коваля, такий спосіб оплати має відразу декілька переваг: «По-перше, з процесу виключаються квитки і готівка, що зручно для пасажира і надійніше з точки зору контролю для власника транспорту. По-друге, порівняно з NFC-платежами, наприклад, це доступно для власників будь-яких моделей телефонів – від кнопкових «дзвонилок» до смартфонів. По-третє, не вимагає встановлення дорогого устаткування в транспорті».

На даний час система TeleCard курсує в пілотному режимі на декількох трамваях міста Одеси.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я