Початок ери міжзоряних перельотів відкладається: неможливий двигун EmDrive виявився неможливим

Хоча EmDrive виявився провалом, він все одно просунув науку вперед

Науковці днями остаточно «вбили» одну з найбільш перспективних технологій для ракетного двигуна. Розробка під назвою EmDrive могла стати першим кроком у початку ери міжзоряних перельотів, адже для її роботи не потрібно було робоче тіло, і космічні кораблі могли б нести в собі лише корисний вантаж. Двигун EmDrive був настільки незвичним, що його називали неможливим, і, власне, останні дослідження підтвердили це.

Права на інтелектуальну власність на EmDrive належать компанії SPR Ltd. Принцип роботи EmDrive полягає в тому, щоб випромінювати радіохвилі в асиметричну закриту камеру. Прогнозувалося, що з точки зору зовнішнього спостерігача така установка переміщуватиметься без подачі палива та реактивного вихлопу. Перші тестування цієї розробки показали, що таким чином начебто можна генерувати тягу, хоча й в мікроскопічних розмірах.

«Він спирається на другий закон Ньютона, за яким сила визначається як ступінь зміни моменту, – пояснювали принцип роботи у SPR Ltd. – Таким чином, електромагнітна хвиля, що переміщується зі швидкістю світла, має певний момент, який вона передасть віддзеркалювачу, що утворить крихітну силу».

Принцип роботи EmDrive порушує поточне розуміння фізики, оскільки енергія не виходить з двигуна. Якщо б EmDrive дійсно працював, це змусило б переглянути значну частину сучасних уявлень про всесвіт.

Кілька дослідницьких груп з NASA та DARPA досліджували можливість роботи EmDrive через те, що підтвердження його властивостей означало прорив у космічних перельотах. «Концепт міг трансформувати космічні мандрівки, ми могли б бачити космічні кораблі, що тихо піднімаються над зльотним майданчиком та виходять за межі Сонячної системи, – каже один з учасників групи тестування DARPA EmDrive Майк МакКалох. – Ми могли б отримати безпілотний зонд, що досягнув би Проксима Центавра за 90 років».

Тестування NASA, а також учених з Китаю показало, що EmDrive начебто дійсно видає крихітну тягу.

Однак нещодавно ті результати спростували вчені дрезденського Університету технологій. Вони сказали, що отримана тяга не була результатом роботи EmDrive, а з’явилася внаслідок впливу зовнішніх сил. Вони застосували таку ж установку, що випробовували в NASA, однак оснастили її точнішими вимірювальними приладами та помістили її на поліпшених опорах.

«Ми змогли відтворити наявну силу тяги, схожу з тією, що була виміряна командою NASA. Однак також змогли змусити її зникнути, змінивши точку опори», – розповів один із дослідників Мартін Таймар.

Німецькі вчені з’ясували, що при подачі енергії в EmDrive він розігрівається. Це також змушує деформуватися вимірювальні елементи. Тобто нульова точка зміщує своє положення. Нові результати показують, що всі заяви стосовно EmDrive неправдиві принаймні на три порядки.

Хоча EmDrive виявився провалом, він все одно просунув науку вперед. «На жаль, ми не змогли підтвердити жодну з концепцій цього двигуна, однак ми змогли значно поліпшити наші вимірювальні технології. У результаті ми можемо продовжувати дослідження в цій галузі та, можливо, відкриємо щось нове», – каже Таймар.

За матеріалами: Popular Mechanics

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я