Четвер, 30 Травня, 2024

Помилки, яких краще уникати при купуівля відеокарти

Придбання відеокарти може стане захоплюючим апдейтом вашого часу за комп’ютером. Немає нічого схожого на відчуття, коли ви отримуєте нову картку, встановлюєте її у свій комп’ютер і запускаєте улюблену гру “на максималках”. Однак, як і з будь-яким апаратним оновленням комп’ютера, є потенційні підводні камені, про які варто знати.

Проблеми з купівлею відеокарти можуть бути як просто неприємні, наприклад, нижча, ніж очікувалося, продуктивність, так і швидкий вихід її з ладу бо вона вже дуже вживана або ви можете придбати відеокарту, несумісну з вашою системою.

Купівля карти, яка завелика для вашого корпусу

Перш ніж купувати відеокарту, потрібно буде врахувати її розмір. Відеокарти бувають різної довжини та ширини. Якщо картка задовга, може знадобитися змінити корпус комп’ютера, що не завжди можливо. Найменші картки не мають вентилятора або мають один вентилятор для охолодження. Найдовші відеокарти можуть мати до чотирьох вентиляторів, щоб охолоджувати їх, і можуть бути розміром приблизно з тонку взуттєву коробку.

Багато графічних карт займають кілька слотів за шириною, і потрібно забезпечити достатньо місця для їх розміщення. Найменші карти використовують лише один слот PCI Express (PCIe). Зазвичай це найпростіші карти, а не ті, які ви б купили для ігор чи професійного використання. Більшість карт мають дво- та трислотові розміри. Ці карти достатньо широкі, щоб зробити сусідні слоти недоступними, тому переконайтеся, що в них нічого не вставлено.

Купуючи відеокарту, потрібно враховувати, скільки місця у вашому поточному корпусі комп’ютера. Корпуси зазвичай мають форм-фактор full-tower, mid-tower, mini-tower або малий. Корпуси Full-Tower і Mid-Tower підходять для більшості більших графічних карт на ринку. Для корпусів міні-башт і комп’ютерів малого форм-фактора потрібно звернути особливу увагу на розміри.

Блок живлення недостатньо потужний

Ще одна помилка, яку легко зробити, купуючи графічну карту, полягає в тому, що джерело живлення не достатньо потужне для живлення нової карти. Відеокарта, як правило, є найбільшим споживачем енергії в комп’ютері.

Деякі карти, такі як NVIDIA GeForce GTX 1650, споживають менше 75 Вт енергії. У сучасному комп’ютері це не дуже багато. Інші карти, такі як NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti, потребують до 450 Вт лише для живлення самої карти. Вимоги до живлення для більшості основних карт будуть десь посередині між цими двома цифрами.

Декілька речей можуть статися, якщо ви використовуєте систему, яка не має належних можливостей живлення. Два найімовірніші сценарії: ваша система завантажуватиметься і наче працюватиме нормально. Однак у момент навантаження відеокарти вона спробує використати потужність, якої немає, і вся система вимкнеться. Інший варіант полягає в тому, що комп’ютер просто не вмикається або нічого не показує на дисплеї.

Недостатньо конекторів живлення

Графічна карта може отримувати живлення кількома каналами. Для карт, які споживають менше 75 Вт, достатньо живлення, що надходить з фізичного слота PCIe. Однак такі слабкі карти досить обмежені у своїх можливостях і не призначені для інтенсивного ігрового процесу чи професійної роботи з графікою.

Більшість карт отримують живлення також через додатковий роз’єму PCIe. Ці роз’єми бувають у 6-контактних і 8-контактних варіантах. Ви можете побачити їх позначені як 6/8 контактні роз’єми. Кожна графічна карта відрізняється, але зазвичай використовують 6, 8 6+6, 8+6, 8+8 або навіть 8+8+8 роз’ємів. Кожна цифра позначає кількість контактів і кількість необхідних роз’ємів. Отже, для відеокарти 8+8+8 потрібні три 8-контактні роз’єми PCIe.

В ідеалі ви повинні переконатися, що ваш блок живлення має відповідну кількість роз’ємів для вашої графічної карти. Якщо у вас недостатньо цих роз’ємів PCIe, можливо, ви зможете скористатися 4-контактним адаптером Molex-to-PCIe.

Невідповідність слота PCI Express

Майже всі графічні карти підключаються до комп’ютера через слот PCIe. Це фізичний слот, розташований на материнській платі, до якого можна підключити відеоплату.

Наразі слоти PCIe доступні у версіях 1.0, 2.0, 3.0, 4.0 і 5.0. На сьогоднішній день на ринку переважають дві версії PCIe 3.0 і PCIe 4.0. Кожне покоління подвоює доступну пропускну здатність порівняно з попередніми поколіннями. Карта PCIe 4.0 має максимальну пропускну здатність 64 ГБ/с, а карта PCIe 5.0 має максимальну пропускну здатність 128 ГБ/с.

Принадність версій слотів PCIe полягає в тому, що всі вони зворотно сумісні. Ви можете вставити картку PCIe 3.0 у слот PCIe 4.0, але ви отримаєте лише швидкість повільнішої версії. Хоча це чудово для сумісності, це не дуже добре для продуктивності.

За даними Tom’s Hardware, встановлення AMD RX 6500XT у слот PCIe 3.0 призведе до того, що відеокарта працюватиме на 40% повільніше порівняно з тією ж карткою в слоті PCIe 4.0. Щоб отримати повну потужність вашої відеокарти, переконайтеся, що на вашому комп’ютері є правильний слот PCIe для неї, або придбайте карту, яка краще підходить для вашого апаратного забезпечення.

Не перевіряєте відгуки в інтернеті

Коли справа доходить до покупки відеокарти, є багато відеокарт і виробників на вибір. Як і будь-який технічний продукт, відеокарти можуть мати свої проблеми та дефекти. Якщо ви не читаєте відгуки, то можете пропустити важливу інформацію про вашу картку.

Іноді у відеокарт є вроджені виробничі дефекти. Прикладом є свіжа проблема з плавленням або горінням конекторів на NVIDIA RTX 4090. Можливо, знання потенційних проблем не завадить вам ризикнути з купівленю, але принаймні ви знатимете, що вас чекає.

Онлайн-огляди також можуть дати вам базову інформацію про продуктивність, яку ви можете очікувати від картки. Ці огляди також можуть дати уявлення про загальну надійність картки.

Купівля карти, яка не підтримує технологію вашого монітора

Монітори пропонують такі функції, як роздільна здатність 4K, для покращення взаємодії з користувачем. Ігри з роздільною здатністю 4K виглядають фантастично, але для роботи з усіма цими пікселями потрібна потужна установка. Ви можете зменшити роздільну здатність, щоб отримати кращу кількість кадрів за секунду (FPS), але це може зробити зображення розмитим.

Монітори також пропонують інші корисні функції, наприклад підвищену частоту оновлення дисплея. Стандартом для моніторів є частота 60 Гц, але вона може бути набагато вищою і сягати 120 Гц, 144 Гц і навіть 244 Гц. Вищі частоти оновлення роблять зображення більш плавним і менш поривчастим, але вашій графічній карті знадобиться більше потужності для обробки всіх цих кадрів.

Деякі монітори підтримують NVIDIA G-Sync або AMD FreeSync. Ця технологія працює з частотою оновлення, щоб зменшити затримку введення та усунути розриви екрана. Найкраще об’єднати картку AMD із монітором FreeSync або картку NVIDIA з монітором із підтримкою G-Sync.

Занадто багато витрачати грошей

Придбання відеокарти може коштувати дорого, і при її покупці легко переплатити. Це особливо актуально протягом останніх кількох років, коли дефіцит напівпровідників і криптомайнінг повністю зруйнували ринок відеокарт. Хороша новина полягає в тому, що ці проблеми починають полегшуватися та вирішуватися самі собою.

Якщо ви плануєте грати в гру на моніторі з роздільною здатністю 1080p і стандартною частотою оновлення 60 Гц, купувати відеокарту вищого рівня буде перебором. Багато карт нижчого та середнього рівня зможуть грати в ігри з такою роздільною здатністю на високих налаштуваннях. Придбання відеокарти, розробленої для професійного використання, коштуватиме дорожче.

Важливо розуміти можливості та особливості вашої системи та придбати відповідну картку, щоб не переплатити зайвого. Ви шукаєте той приємний компроміс, який дозволить вам повною мірою скористатися потужністю вашої відеокарти без надмірних витрат.

Купівля безпосередньо перед випуском нового покоління

Не варто робити дорогу покупку, просто щоб через місяць побачити як на прилавках з’являється нове покоління цього продукту. Це особливо вірно для відеокарт, оскільки це має деякі значні наслідки.

Нове покоління графічних карт зазвичай забезпечує значне підвищення продуктивності, кращу ефективність і, можливо, нижчі вимоги до електроенергії. Усвідомлення того, що ви могли чекати додатковий місяць, щоб отримати картку, яка на 50% швидша за картку, яку ви щойно купили, достатньо, щоб змусити дорослого плакати.

Це також впливає на довгострокову підтримку. Відсутність підтримки зазвичай виникає у формі припинення оптимізації драйверів для останніх ігор. Згодом це може призвести до збоїв гри та появи інших помилок. Цілком логічно, що нове покоління карт отримуватиме підтримку від компанії протягом більш тривалого часу.

Не купуєте картку з достатньою кількістю VRAM

VRAM (Video Random Access Memory) — це окремий тип оперативної пам’яті, розміщений на відеокартах. Найважливішим завданням VRAM є зберігання інформації для відтворення кадру та буферизації кадру.

Обсяг VRAM, який вам потрібен, залежатиме від того, що ви робите зі своєю графічною картою. Якщо ви граєте з роздільною здатністю 1080p або нижче, 4–6 ГБ відеопам’яті має бути достатньо. 6-8 ГБ відеопам’яті достатньо для відтворення на 1440, тоді як для 4K знадобиться 8-12 ГБ відеопам’яті.

Якщо ви займаєтеся редагуванням відео чи анімацією, у вас має бути щонайменше 8–12 ГБ відеопам’яті. Використання відеокарти для такого роду роботи може справді отримати вигоду від збільшення VRAM. Якщо ви можете використовувати цю пам’ять, ви можете придбати карту з більш ніж 12 ГБ відеопам’яті, щоб у вас було достатньо простору для виконання бажаних завдань.

Купівля вживаної відеокарти

Кожен любить отримати щось зі суттєвою знижкою. Якщо ви бачите вживану відеокарту за зниженими цінами, цього може бути достатньо, щоб спокусити вас. Хоча немає нічого поганого в тому, щоб отримати найкращу відеокарту за свої гроші, покупка вживаної відеокарти може бути дещо ризикованою.

Оскільки захоплення майнінгом криптовалют закінчилося, майнери прагнуть компенсувати свої витрати. Як наслідок, відеокарти, які використовуються в майнінгових установках, починають заполонювати ринок. Відеокарти, які використовуються для майнінгу, швидше за все, безперервно працювали днями, тижнями або місяцями.

Цей тип навантаження на відеокарту може призвести до скорочення терміну служби карти. Це особливо вірно, якщо вона працювала брудному середовищі.

Може здатися спокусливим заощадити сотні, купивши вживану відеокарту, але знайте, що вона може вийти з ладу швидше, ніж ви очікуєте.

Не купуєте на основі вашого передбачуваного випадку використання

Відеокарти бувають як споживчого, так і професійного класу. Ваш передбачуваний варіант використання визначить, який тип картки вам потрібен. Споживчі картки зможуть виконувати функції, аналогічні карткам професійного рівня, але вони не будуть оптимізовані для тих самих типів програм.

Якщо ви збираєтеся грати у відеоігри або редагувати відео, найкращим вибором стане відеокарта споживчого рівня. Ці карти на сьогоднішній день є найпоширенішими і легко доступні в роздрібних продавців. Споживчі карти NVIDIA зазвичай мають RTX або GTX у своїх назвах, тоді як карти AMD мають RX.

Відеокарти професійного рівня створені спеціально для професіоналів. Ці карти призначені для 3D-рендерінгу, розробки ігор і таких програм, як AutoCAD. Їхні драйвери сертифіковані як стабільні та забезпечують високу ефективність для цих програм. Якщо вам потрібна професійна графічна карта, вам слід шукати карти серії Quadro від NVIDIA або серії Radeon Pro від AMD.

За матеріалами: SlashGear

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися