Привітати за всяку ціну. Як мобільна мережа витримує святкові навантаження

«Особливі умови» функціонування мережі діяли з 00:00 25 грудня і тривали до 00:00 08 січня

Технічний директор Vodafone Україна Євген ФрунзаНоворічна ніч – це справжній виклик для операторів мобільного зв’язку. Виходить, що майже всі абоненти намагаються зателефонувати одночасно. Жодна мережа у світі не розрахована на такий великий наплив. Як оператори справляються з такими навантаженнями? Слово технічному директору Vodafone Україна Євгену Фрунзі.

Які навантаження на мережу були в цю новорічну ніч і наскільки вони більші за звичайні?

У новорічні свята навантаження на мережу перевищує стандартні значення в кілька разів, це стосується і голосового трафіку, і пересилання даних. Проти минулого року використання інтернету в цей період зросло більш ніж удвічі.

Використання мобільного інтернеті в новорічний періодОстанні 5 років з року в рік ми бачимо зниження кількості відправлених SMS і MMS, тут зрозуміло – усі йдуть в месенджери й активніше використовують дату.

Як ви готували мережу до збільшення навантажень?

Підготовка мережі до збільшеного навантаження – це цілий комплекс заходів, які проводяться завчасно. У 2017-му році у зв’язку з введенням ще одного вихідного 25 грудня (католицьке Різдво) «особливі умови» функціонування мережі діяли з 00:00 25 грудня і тривали до 00:00 08 січня.

У цей період діяли правила «заморожування мережі», коли не проводяться жодні роботи на мережі, щоб не спровокувати позаштатні ситуації. Крім того, у нас встановлено сучасне обладнання, у якого є додаткові програмні налаштування для випадків високого навантаження на мережі. Цей функціонал активізується і допомагає обладнанню правильно відпрацьовувати більшу кількість дзвінків і обсяги пересилання даних.

А чому його не використовувати на постійній основі?

Справа в тому, що при такому режимі, хоч і не критично, але знижується сама якість голосу і дати, яку ми декларуємо абонентам. Хоча звичайному абоненту це практично не помітно. Включаються додаткові канали для забезпечення стійкої роботи всіх мережевих елементів, які пов’язані між собою.

У саму новорічну ніч наші фахівці спільно з представниками вендорів були присутні на великих майданчиках для швидкого реагування в разі нештатних ситуацій. Багато чергових інженерів знаходилися постійно на зв’язку і були готові виконати свої завдання в режимі 24/7. Це практично одна і та сама робота, яку ми виконуємо щодня, але з пильнішою увагою.

Наскільки мережа Vodafone «стресостійка» до перевантажень у принципі?

Будь-яка мережа спочатку розраховується з певним запасом міцності для надійного функціонування. На системах комутації працюють так звані пули обладнання, в яких навантаження може перерозподілятися від більш навантаженого елемента в сторону менш навантаженого, таким чином не втрачаючи загальних показників за якістю сервісів і надійності.

На всіх критичних елементах мережі працює 100% резервування. Таку потужну систему дуже складно розхитати і вивести з ладу, навіть зовнішніми впливами, тому що вона правильно спланована, побудована і правильно експлуатується.

Яка частина мережі більш вразлива до перевантажень – голосова або пересилання даних?

Тут неможливо зробити чіткого розмежування, це пояснюється просто – і голос, і дата мають одні і ті самі підсистеми для свого функціонування: радіочастина, транспорт, різні тільки підсистеми комутації, та й вони при впровадженні LTE стануть загальними. Тому тут 50/50.

А можливі навантаження якось враховуються в тарифних планах?

Так. У нашій практиці завжди, коли йде впровадження нового тарифного плану, зокрема, безлімітного, технічними фахівцями проводиться розрахунок можливого впливу нового тарифу на мережу. І якщо вони бачать хоч якісь ризики для мережі, то проводяться відповідні коригування, на мережі впроваджуються додаткові ємності або функціонал. Якщо цього не робити, то зрозуміло, що мережу можна перевантажити і втратити якість, а в окремих випадках і просто втратити сервіс.

Як приклад – спочатку правильне планування мережі 3G та її запуск на нашій мережі дозволило Vodafone Україна без обмежень запустити справжні безлімітні пакети. Наша компанія спланувала і побудувала абсолютно нові мережі 3G у великих містах з великою кількістю нових «сайтів».