П’ятниця, 19 Липня, 2024

Процесори AMD Ryzen: чому в них бачать спасіння від Intel

Після багатьох років застою ринок комп’ютерів оживили нові процесори від AMD. Усе тому, що чіпи Ryzen можуть зруйнувати монополію Intel. Остання сьогодні є абсолютним лідером і вже не квапиться вражати прогресом. Споживацькі процесори застрягли в епоху 4-ядерності, коли навіть мобільні чіпи вже мають по 10 ядер. Взагалі ринок ПК сьогодні такий, що комп’ютер 5-річної давнини цілком справляється зі щоденними завданнями. Часто таку ситуацію пояснюють тим, що Intel немає сенсу вкладати сили в прориви, адже компанії нічого не загрожує. Принаймні до появи Ryzen, як обіцяють у AMD. Спробуємо з’ясувати, за рахунок чого AMD Ryzen може зруйнувати цю цінову та обчислювальну монополію.

Чому на Ryzen покладають надію

Чіпи AMD Ryzen вийдуть у трьох лінійках з різним рівнем продуктивності. Топові моделі називатимуться Ryzen 7, матимуть 8 ядер та 16 потоків (кожне ядро має два віртуальних ядра – потоки). Ціна буде до $500, наприклад, модель Ryzen 7 1700 коштуватиме $330. Серія Ryzen 5 буде доступнішою за 7 серію та матиме 6 ядер, 12 потоків і частоту до 4 ГГц. Чотириядерна модель Ryzen 5 1500X працюватиме на 3,7 ГГц. Ця серія повинна стати конкурентом Intel Core i5. Молодша лінійка Ryzen 3 боротиметься з процесорами Intel Core i3.

Для порівняння, найпотужніший сьогодні Intel Core i7 Processor Extreme Edition 69xx має 10 ядер, 20 потоків та ціну близько $1600, а 8-ядерний Intel Core i7-6900K обійдеться у $1000. Поширені процесори топової лінійки Core i7 останнього, сьомого покоління мають 4 ядра, 8 потоків, тактові частоти 2,9-4,2 ГГц залежно від моделі та ціну близько $300.

Технологія SenseMI та можливість розгону

Кожен чіп AMD Ryzen матиме дві привабливі можливості: пакет технологій SenseMI та можливість збільшувати його частоту. SenseMI, у свою чергу, складається з технологій Pure Power, Precision Boost, Extended Frequency Range (XFR), Neural Net Prediction та Smart Prefetch:

  • Pure Power – через сотні вбудованих сенсорів стежить за енергоспоживанням процесорів. Це дозволяє в реальному часі контролювати продуктивність та витрати енергії. Непотрібні блоки можна вимикати, а надлишки енергії направляти туди, де це потрібно саме зараз;
  • Precision Boost – процесор намагається сам себе розганяти для більшої продуктивності. Для цього він автоматично з кроком 25 МГц підвищує частоту і продовжує це робити, поки не знадобиться збільшити споживання енергії;
  • Extended Frequency Range (XFR) – ця технологія дозволяє встановлювати частоту за офіційно дозволеними межами. Таке відбудеться, якщо чіп Ryzen «побачить», що в нього потужна система охолодження, яка зможе відвести надлишок тепла;
  • Neural Net Prediction – у Ryzen вбудована нейромережа, котра аналізує роботу, яку виконує процесор, та адаптує чіп до неї;
  • Smart Prefetch – ця технологія працює вкупі з Neural Net Prediction та визначає, як поводяться програми та як вони завантажують дані.

Що потрібно для переходу на Ryzen

Нові чіпи AMD є повністю новою платформою, яка використовує роз’єм AM4. Вони також перейшли від популярної сьогодні оперативної пам’яті стандарту DDR3 на пам’ять DDR4. Вона швидша та менше споживає енергії. Додатково Ryzen підтримує пам’ять бізнес-класу з вбудованою перевіркою помилок ECC.

Процесори Ryzen підтримують лише Windows 10. Інсталювати Windows 7 чи 8 можна, але шукати драйвери для них доведеться самостійно. Запитати допомоги у Microsoft або AMD не вийде, і офіційних драйверів від них теж не буде.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися