Вівторок, 16 Квітня, 2024

Садові астрономи стали новим NASA: як аматори допомагають ученим досліджувати космос

Подібно до того, як YouTube перетворив покоління глядачів на творців, нові досягнення в технології телескопів дозволяють любителям, які спостерігають за небом, робити реальний, значущий внесок у науку. Фірма Unistellar застосувала новий підхід до астрофотографії, створивши телескоп для камери, який так само легко використовувати, як додаток YouTube. Астрономи-любителі, які спостерігають за космосом із своїх садів та подвір’їв, працюють на рівні з експертами NASA.

Ця простота використання вже принесла прямі переваги науці, оскільки телескопи розповсюджені по всьому світу. Експерти можуть використовувати дані від садових астрономів, щоб зібрати зображення цілого нічного неба або відстежити об’єкт, коли він перетинає орбіту Землі.

Це виявилося особливо корисним, коли справа доходить до відстеження астероїдів, особливо тих, які можуть становити загрозу для планети, але також допомогло в роботі з екзопланетами.

Станом на 2021 рік астрономи-любителі, озброєні Unistellar, вже досягли майже тисячі позитивних виявів, у тому числі 395 спостережень за астероїдами, 413 екзопланет і 113 астероїдів поблизу Землі (NEA).

Такі астрономи-любителі стають співавторами дослідницьких робіт і навіть допомагають керувати космічним телескопом NASA Джеймс Вебб.

Минулого року десятки власників Unistellar по всьому світу допомогли NASA знайти астероїди, які могла б відвідати його місія Lucy. Маючи широкий огляд нічного неба на задніх дворах по всьому світу, професійні астрономи використовують дані, завантажені з цих любительских телескопів, щоб помітити незначні зміни в небі, які інакше не було видно, і роблять великий внесок у науку.

Ці зміни можуть бути будь-якими, починаючи від незначних змін на орбіті зірки до розкриттів деталей екзопланети. Вони стають видимими завдяки широкому розповсюдженню телескопів.

Дані від астрономів-любителів також використовували для відстеження шляху астероїдів і комет і навіть для спостереження за космічним телескопом Джеймса Вебба, коли він досягнув своєї орбіти за мільйони кілометрів від Землі.

«Загалом 87 людей спостерігали за космічним телескопом Джеймса Вебба, коли він розгортався, — пояснив Франк Марчіс із Unistellar, додавши, що вони були з усього світу, з Японії, Росії, Європи, США, Австралії тощо. – Таким чином, ми справді створили спільноту громадян, які раді бачити й відстежувати Джеймс Вебб для себе», .

Це не просто оглядання космічного телескопа Джеймса Вебба. Група астрономів, які використовували eVscope 2, допомогла побудувати орбіту екзопланети, яку телескоп NASA буде бачити на початку свого життя.

«Тепер ми знаємо, що станеться, коли Джеймс Вебб спостерігатиме це, ймовірно, у листопаді», — сказав Марчіс.

Метою Unistellar є забезпечення, щоб кожен міг стати астрономом. Вони використовують штучний інтелект та обчислювальну потужність для видалення світлового забруднення, що дозволяє бачити зображення далеких галактик навіть у центрі міста.

«Ви можете використовувати телескопи для розваги, але ви також можете використовувати їх для науки. Багато чого відбувається у Всесвіті, і більшості професійних астрономів цього не вистачає», – сказав Марчіс про спостереження астрономів-любителів.

«Люди дійсно можуть отримати об’єкти глибокого неба. Ви можете побачити галактики, ви можете побачити туманності, ви можете побачити всі ці складні явища, які визначають Всесвіт, і це дійсно відкриває його, — сказав Майк Кіран, астроном-любитель. – Коли я дістаю свої телескопи і показую людям чудеса нічного неба, це просто вражає».

«eVscope 2 є стрибком уперед для нової астрономії та сприяє значним культурним і науковим зрушенням, – сказав Лоран Марфісі, головний виконавчий директор Unistellar. – Насолоджуючись кольорами та деталями туманностей і галактик, люди також можуть сприяти розширенню наших знань у космосі за допомогою громадянської науки».

Окрім простоти використання, eVscope 2 має новий датчик освітленості. Це забезпечує високу роздільну здатність і чітке зображення – до 7,7 мегапікселів, що є найвищим показником серед усіх цифрових телескопів на ринку.

Тому з телескопом можна отримати більш високу деталізацію, а також глибший зум, зберігаючи при цьому широке поле зору. Це важливо для того, щоб побачити деякі з найбільших космічних об’єктів, включаючи туманність Оріона, а також шукати зміни, такі як астероїди, на ближньому небі.

Незважаючи на простоту використання, телескоп є динамічним і важливим науковим інструментом, який можна використовувати практично скрізь, навіть у центрі міста.

«Любительська астрономія зазвичай вимагає розташування під темним небом, складної збірки механізмів, трудомісткого налаштування, часто годин обробки зображень, плюс знання, щоб об’єднати все це, – сказав Марфісі. – З eVscope 2 кожен може приєднатися до швидкого півгодинного сеансу спостереження та насолоджуватися численними барвистими об’єктами глибокого космосу навіть з балкона в центрі міста. Наша технологія допомагає астрономії нарешті зіграти роль у повсякденному житті людей».

У світі налічується понад 5000 користувачів eVscopes, багато з яких підключаються до груп, де вони обмінюються зображеннями та цілями. Деякі з цих цілей надходять від професійних астрономів, оскільки попросити допомоги у любителів виходить швидше, ніж чекати черги на професійному телескопі.

eVscope 2 коштує 4199 доларів і включає в себе великий легкий штатив і рюкзак.

За матеріалами: Daily Mail

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися