Субота, 2 Березня, 2024

Син Конкорда: NASA випробовує тихий надзвуковий літак

НАСА завершила випробування в аеродинамічній трубі зменшеної моделі свого тихого надзвукового реактивного літака. Наступним кроком заплановані повнорозмірні випробування, призначені на кінець цього року.

Випробування малої моделі проводилися в надзвуковій аеродинамічній трубі 1,5 на 1 метри інженерами дослідницького центру Гленна НАСА в Клівленді, штат Огайо.

Повномасштабний надзвуковий літак X-59 QueSST, що отримав назву “Син Конкорда”, в даний час все ще будується НАСА і підрозділом  Skunk Works аерокосмічної компанієї Lockheed Martin в Палмдейлі, Каліфорнія.

Підписуйтесь на наш Telegram

Літак повинен переміщатися по повітрю з надзвуковою швидкістю – точно так само, як Конкорд, який вивели з експлуатації в 2003 році.

Якби X-59 QueSST допустили до комерційних перевезень, він міг би долетіти з Лондона в Нью-Йорк всього за три години, не видаючи гучного звукового удару, як це робив Concorde за свою 27-річну історію.

Двигун X-59 спеціально спроектований так, щоб розташовуватися у верхній частині літака, щоб видавати більш тихий надзвуковий удар, коли він рухається зі швидкістю 1,4 Маха. Ніс літака довжиною 10 метрів також спеціально розроблений для мінімізації ударних хвиль.

Як NASA усуває звукові удари

У звичайному надзвуковому літаку ударні хвилі від носа, кабіни, повітрозабірників, крил та інших елементів, проходячи через атмосферу, об’єднуються в сильні удари, що виходять від носа і хвоста.

Коли ці ударні хвилі проходять над землею, тиск повітря різко підвищується, знижується, потім знову швидко підвищується. Саме це створює класичний звуковий удар “подвійного вибуху”.

Зміна форми літака на довгу і тонку форму – кращий спосіб генерувати ударні хвилі меншої сили. Особливо ефективним є розтягування носа, щоб розбити носовий удар на серію слабких ударних хвиль.

Модель X-59 протягом кількох тижнів випробовували в тунелі, фіксуючи створені ударні хвилі спеціальними камерами “шлірен”.

Методі фотографії Шлірена використовується для захоплення потоку речрвини різної щільності. Зображення з камер дозволяють інженерам візуалізувати ударні хвилі і їх положення при проходженні повітря навколо моделі.

За даними НАСА, ударні хвилі, створені моделлю, відповідали – як за положенням, так і за силою – комп’ютерним моделям для тихого надзвукового польоту.

Зрештою, проект X-59 спрямований на те, щоб виключити шумні звукові удари, які луною віддавалися над містами в епоху Конкорда, при русі зі швидкістю 1,4 Маха.

Звукові удари генерують величезну кількість звукової енергії, близько 110 децибел, – як звук вибуху або гуркоту грому.

Гучний гуркіт лунав щоразу, коли “Конкорд” долав звуковий бар’єр, і він часто описувався як тривожний звук. Це, в кінцевому підсумку, дозволило польоти «Конкорду» лише над Атлантикою, коли він почав перевозити пасажирів в 1976 році.

“За допомогою X-59 ми хочемо продемонструвати, що ми можемо зменшити дратівливі звукові удари до чогось набагато тихішого, що називається звуковими ударами,-сказав Джон Уолтер, провідний дослідник випробування в аеродинамічній трубі x – 59 sonic boom. – Мета полягає в тому, щоб надати регулюючим органам дані про шум і реакцію спільноти, що може привести до появи нових правил для наземних надзвукових польотів. Тест довів, що у нас не тільки більш тихий дизайн літака, але і що у нас також є точні інструменти, необхідні для прогнозування шуму майбутніх літаків”.

У березні цього року зменшена модель відправиться в Токіо для додаткових випробувань в аеродинамічній трубі спільно з Японським агентством аерокосмічних досліджень і Boeing.

НАСА і Lockheed Martin в даний час завершують збірку X-59 на заводі Skunk Works в Каліфорнії, а пізніше цього року два партнери почнуть початкові льотні випробування, щоб довести “льотну придатність”.

Після льотних випробувань НАСА потім перевірить, що безшумна надзвукова технологія літака працює в польоті так, як було розроблено, перш ніж перейти до фази обльоту громадян.

На цьому етапі літак X-59 пролітатиме над населеними пунктами і  жителів прохатимуть поділитися своєю реакцією на звук, що видається літаком під час надзвукового польоту.

Конкорд – єдиний і поки неповторимий

Concorde був першим у світі надзвуковим авіалайнером і експлуатувався протягом 27 років – з 1976 по 2003 рік.

З тих пір жоден уряд або виробник не змогли побудувати комерційний літак, здатний переміщатися швидше швидкості звуку.

Літак розвивав максимальну швидкість, яка в два рази перевищує швидкість звуку. На швидкості 2,04 Маха (2180 км на годину на крейсерській висоті) він перевозив від 92 до 128 пасажирів.

Вперше Конкорд піднявся в повітря в 1969 році, але потребував подальших випробувань, щоб довести його життєздатність в якості комерційного літака.

Конкорд був одним з двох надзвукових транспортних засобів, що експлуатувалися на комерційній основі. Інший – Ту-144 радянського виробництва, в 1970-х роках використовувався в якості пасажирського літака всього лише кілька років через проблеми з безпекою.

Concorde спільно розробили і виготовили A?rospatiale і британська авіабудівна корпорація (BAC) відповідно до англо-французького договору. Назва Concorde, що означає гармонію або союз, відображала співпрацю за проектом між Великобританією і Францією.

Concorde був виведений з експлуатації в 2003 році через загальний спад в галузі комерційної авіації, а також після його аварії в 2000 році, терактів 11 вересня 2001 року і рішення Airbus, наступника A?rospatiale і BAC, припинити технічне обслуговування.

За матеріалами: Daily Mail

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися