Понеділок, 27 Травня, 2024

У космосі будуть нові правила: вперше за 40 років ООН розробляє велике оновлення

У понеділок група дипломатів зі Сполученого Королівства запропонувала Організації Об’єднаних Націй (ООН) створити групу для розробки нових норм міжнародної поведінки в космосі з метою запобігання різного роду непорозумінь, які можуть призвести до війни. Пропозиція про створення сучасних правил поведінки на орбіті стане першим великим кроком за більш ніж 40 років.

У міру того як космічні держави розвивають свої військові супутникові можливості, в тому числі здатність руйнувати або пошкоджувати інші супутники, така провокаційна поведінка може привести до ескалації і без того напружених дипломатичних ситуацій і створення більшої кількості космічного сміття на низькій навколоземній орбіті. Це найважливіший космічний регіон, який вже переповнений кинутими космічними апаратами.

Пропозиція почати роботу над новими правилами є першим значний прогресом у розробці космічних правил за більш ніж чотири десятиліття. Найважливіший елемент космічного права – договір про космос – був узгоджений молодими космічними державами в 1967 році.

«Тим часом космос стає все більш складним», – каже Вікторія Самсон, директор Вашингтонського офісу Фонду “Безпечний світ”, безпартійного аналітичного центру, що базується в Брумфілді, штат Колорадо. Зараз в космосі багато гравців, нові види кіберзброї і лазерів можуть глушити, засліплювати або обманювати супутники. Також десятки тисяч супутників обертаються в небі.

«Є розуміння, що, якщо ми не зробимо це правильно, ми зруйнуємо космічне середовище, – говорить Девід Едмондсон, який очолює зусилля Великобританії в якості глави політики країни в області космічної безпеки і передових загроз. – Якщо ми не зробимо це правильно, ми ризикуємо вступити в конфлікт, тому що в даний час у людей немає правил дорожнього руху. Так що це те, що ми хочемо створити, але це вимагає часу».

Нові правила космічного дорожнього руху

Голосування днями в першому Комітеті ООН, яке зосереджено на міжнародній безпеці і роззброєнні, пройшло переважною більшістю голосів. Представники 163 країн проголосували «так» проти восьми «ні» і дев’яти представників, які утрималися. Враховуючи широку підтримку цієї пропозиції, в тому числі підтримку з боку адміністрації Байдена, Едмондсон очікує, що воно пройде в повному складі на Генеральній Асамблеї ООН в наступному місяці.

Ця пропозиція передбачає створення нової робочої групи В ООН, яка буде збиратися два рази на рік в Женеві в 2022 і 2023 роках. До кінця цього часу група повинна досягти консенсусу щодо нових правил і визначити області, які потребують подальшого вивчення.

Розробка норм для видів діяльності, які посилюють напруженість або створюють сміття, ймовірно, буде головним пріоритетом для цієї групи, говорить Кассандра Стір, експерт з космічного права та космічної безпеки в Австралійському національному університеті в Канберрі.

У країн свої інтереси в космосі

У той час як представники США схвалили пропозицію Великобританії, представники двох інших найбільш впливових космічних держав, Росії і Китаю, були в числі голосів «проти».

Опозиція цих країн випливає з давніх дебатів про те, чи слід замість цього зосередити зусилля в ООН на обговоренні нових договорів між усіма країнами з космічними апаратами, оскільки договори мають більшу вагу і можуть бути чітко виконуваними.

Наприклад, Китай і Росія наполягають на резолюції, що запобігає гонці озброєнь в космічному просторі, а також на новому міжнародному договорі про заборону розміщення будь-якої зброї в космосі. В даний час в космосі заборонено тільки ядерну зброю.

Але ці ідеї не отримали підтримки у США та їхніх союзників. Насправді представники США роками голосували проти таких пропозицій, стверджуючи, що в космосі немає зброї і, отже, не потрібно вирішувати проблему гонки озброєнь.

У 1980-х роках президент Рейган відстоював ідею розробки ракет-перехоплювачів космічного базування в рамках недовговічної концепції “Зоряних воєн”. У той час як деякі політики сьогодні, такі як сенатор Тед Круз з Техасу, продовжують виступати в їх захист, ніхто ще не розробив і не запустив таку зброю.

«США та їхні партнери відіграли важливу роль у блокуванні будь – якого прогресу щодо договорів та обов’язкових норм», – говорить Стір.

За словами Самсона, існує набагато більше міжнародного консенсусу щодо створення необов’язкових норм, що стосуються поведінки в космосі, а не більш суворої політики, спрямованої на конкретні технології. Вона каже, що “обережно схвильована” тим, що ООН нарешті виходить з глухого кута в космічній дипломатії.

Десятки країн вже опублікували відповіді на пропозицію ООН, в основному на його підтримку. Неурядові групи, в тому числі фонд «Безпечний світ» Самсона, групи з контролю над озброєннями і навіть Міжнародний Комітет Червоного Хреста, також зробили це. Останній вказує, що застосування зброї в космічному просторі може мати значний вплив на цивільне населення на Землі. Якщо, скажімо, супутник, від якого люди залежать в плані інформації про погоду, зв’язку або навігації, був відключений під час будь-якого міжнародного спору, це може мати далекосяжні наслідки.

Це особлива проблема з технологіями подвійного призначення, говорить Самсон, маючи на увазі космічні апарати, які можуть використовуватися у військових і цивільних цілях.

Наприклад, в той час як деякі військові засоби зв’язку використовують спеціальні військові супутники, 80 відсотків також використовують різні комерційні супутники, які можуть розглядатися як військові цілі.

Проблема космічного сміття

Небезпека космічного сміття, яке може утворитися в результаті орбітального зіткнення або нападу, продовжує привертати увагу. Особливо з урахуванням кількості сміття, що утворилося в результаті випробувань протисупутникових ракет, таких як випробування, проведені Китаєм в 2007 році і Індією в 2019 році.

Крихітні шматочки не піддаються відстеженню космічних уламків і вони можуть бути шкідливими, тому що вони рухаються з високою швидкістю. Брюс Макклінток, керівник ініціативи «космічне підприємство» в корпорації “Ренд”, дослідницькому центрі, що фінансується з федерального бюджету і орієнтованому на військові цілі, розташованому в Санта-Моніці, Каліфорнія, зазначає, що на Землі вітри торнадо можуть втиснути шматочки соломи в телефонні стовпи.

«Тепер уявіть, що ви перебуваєте на орбітальній швидкості, і у вас є щось розміром з шматочок фарби, що рухається зі швидкістю тисячі миль на годину. Це речі, які можуть завдати серйозної шкоди супутникам», – говорить він.

Це головна причина, по якій Аарон Болей, вчений-планетолог і співзасновник Інституту космічного простору у Ванкувері, Британська Колумбія, закликає заборонити випробування зброї, здатної знищувати супутники.

«Наявність заборони на протисупутникові випробування, що генерують сміття, – це область, в якій, я думаю, може бути досягнуто широкої згоди», – говорить він. Його інститут опублікував відкритий лист, в якому обґрунтовується необхідність такої заборони, підписаний представниками декількох країн.

Заборона на випробування, які генерують довгоживуче сміття, яке залишається на орбіті протягом багатьох років, може мати більш реальні шанси на прийняття, стверджує Макклінток.

Щоб уникнути зіткнень або атак між супутниками, які також могли б призвести до утворення сміття, експерти часто посилаються на угоду про інциденти на морі між США і колишнім Радянським Союзом. Документ було підписано в 1972 році.

Угода передбачала розширення зв’язку між двома країнами і вимагала, щоб судна, в тому числі беруть участь у спостереженні, залишалися на відстані один від одного, щоб уникнути зіткнень.

«Це не змінило чисельність і структуру Військово-Морських сил, але ввело правила повідомлення про навчання», – говорить Джессіка Вест, старший науковий співробітник дослідницького інституту Project Ploughshares, що базується в Ватерлоо, Онтаріо.

Попередження власників супутників і запит згоди на зближення мали б велике значення, щоб вони не хвилювалися і не реагували на те, що ви робите ескалаційним.

Хоча необов’язкові норми, що роз’яснюють допустиму поведінку, можуть знизити напруженість, цей підхід не позбавлений недоліків. «Якщо ви зосереджуєтеся на поведінці, але дозволите цьому поширенню обладнання та технологій, у якийсь момент у вас почнеться гонка озброєнь. Отже, ви робите гонку озброєнь більш безпечною або запобігаєте гонці озброєнь?»- запитує Вест.

За матеріалами: Wired

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися