Понеділок, 15 Липня, 2024

Від 3 до 5,6 звільнених робітників – ціна одного робота

Чи задумувалися ви, як саме впливає на ринок праці запуск кожного нового робота на фабриці? Так, загальна картина відома – роботи знищують робочі місця. Але нещодавно вчені підрахували, скільки саме робочих місць зникає через одного робота та що при цьому відбувається із зарплатами тих, кого ще не звільнили.

Експерти Національного бюро економічних досліджень США підрахували статистику роботизації за період з 1990 по 2007 роки. Виявилося, що кожен встановлений робот знищує від 3 до 5,6 робочих місць у регіоні. А кожен новий робот на 1000 робітників понижує місцеві зарплати на 0,25-0,5 відсотка.

Ці цифри можуть здаватися дуже малими, особливо зважаючи на апокаліптичні прогнози експертів. Однак наведені цифри з’являться в іншому світлі, якщо почитати, що в Національному бюро економічних досліджень вважають роботом. Експерти використовують значно вужче поняття, ніж звикла більшість. Вони враховують лише індустріальних роботів, які контролюються автоматично, піддаються програмуванню та є багатоцільовими. Автомати та машини з трохи меншими можливостями, наприклад, редактор Microsoft Word, не є роботами за таким визначенням. І тому їх не враховували в дослідженнях, хоча вони також впливають на ринок робочих місць.

Дослідники кажуть, що кількість індустріальних роботів сьогодні ще невелика, і тому вони знищили малу кількість робочих місць. Однак, прогнозують експерти, якщо роботи поширюватимуться, у наступні два десятиліття економічні наслідки їхнього впровадження стануть значно помітнішими.

Консалтингова компанія McKinsey & Company проаналізувала 800 професій. Вона склала прогноз, у яких сферах роботи замінять людей, а де автоматизація неможлива.

Компанія проаналізувала близько 2 тисяч завдань працівників різних професій. Виявилося, що більшість співробітників близько 20% робочого часу витрачають на одноманітні завдання, які можна автоматизувати з допомогою роботів.

Найефективніше, за даними McKinsey & Co, можна автоматизувати роботу громадського харчування і торгівлі. У кафе та ресторанах 73% дій, які виконуються людьми, можна перекласти на пристрої, використовуючи вже наявні технології. Виробнича діяльність теж під загрозою, наприклад, 90% роботи різальників та зварювальників можуть виконувати роботи.

Машинам поки що недосяжна керівна діяльність. Також не можна автоматизувати навчання і медицину – у цих професіях потрібний безпосередній контакт з людьми й особливості людського мислення.

Загалом роботи можуть замінити людей у професіях, де виконується одноманітна і монотонна робота. Однак повністю замінити людину не можна майже ніде, особливо там, де потрібно критичне мислення, властиве людині. Але поступово ця ситуація змінюється. Наприклад, учені з Массачусетського технологічного інституту готують роботів до роботи старшими медсестрами. Ця посада передбачає керівництво молодшим персоналом і вирішення багатьох завдань одночасно.

Як зазначають експерти Wall Street Journal, сучасні технології дозволяють автоматизувати 45% завдань. А за дослідженням Оксфордського університету і компанії Deloitte, приблизно 35% робочих місць у найближчі 20 років опиняться під загрозою автоматизації і комп’ютеризації. За оцінками Всесвітнього економічного форуму, до 2020 року робототехніка і штучний інтелект розвинуться настільки, що призведуть до скорочення 5 млн робочих місць у розвинутих країнах. В Азії через це в найближчі 20 років більше 137 млн осіб – це майже половина робочої сили в регіоні – можуть втратити свої місця через роботів.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися