Як 10-секундний відеокліп продали за $6,6 млн

Згенероване на комп’ютері відео показує як гігантський Дональд Трамп падає на землю

У жовтні 2020 року американський шанувальник мистецтва Пабло Родрігез-Фрайль витратив майже $67 000 на придбання 10-секундного відеокліпу. Нещодавно він продав цей ролик за $6,6 млн. Як же продати цифровий файл, який можна копіювати необмежену кількість разів? Це має забезпечити блокчейн.

Автором відео є цифровий митець Beeple, справжнє ім’я якого Майк Вінельман. Він отримав сертифікат, який за допомогою блокчейну підтверджує право власності на оригінал цифрової роботи. Згенероване на комп’ютері відео показує як гігантський Дональд Трамп падає на землю.

«Ви можете відвідати Лувр та зробити копію Мони Лізи і вона у вас буде, але це не має жодної цінності тому, що вона не має джерела або історії, – каже Родрігез-Фрайль. – Реальність в тому, що вона дуже цінна через тих, хто за нею стоїть».

Продаж віртуальних активів відбувається за допомогою нового методу, відомого як не взаємозамінний токен (non-fungible token, NFT). І він набирає обертів, так як інвестори все активніше бажають вкладатися у речі, які існують лише онлайн. Технологія блокчейн дозволяє надійно зафіксувати історію транзакцій.

Не взаємозамінний означає, що його не можна просто передати іншій особі, як, наприклад, акції компаній, злитки золота, готівкові гроші.

Сьогодні за допомогою NFT продають багато чого, від творів мистецтва та спортивних карток до шматків землі у віртуальному середовищі чи права на використання красивих імен для криптовалютних гаманців.

Торговий майданчик OpenSea, який спеціалізується на NFT, каже, що у лютому його продажі склали $86,3 млн. При тому, що в січні були лише $8 млн. Рік назад місячні продажі складали $1,5 млн.

«Якщо ви проводите по десять годин за комп’ютером або вісім годин у віртуальному середовищі, тоді цифрове мистецтво має багато сенсу», – каже співзасновник OpenSea Алекс Аталлах.

Деякі інвестори попереджають, що попри великі гроші, які вкладають у NFT, ринок може виявитися бульбашкою.

У будь-якому випадку, цифрові активи привертають увагу і більш відомих торгових майданчиків. Аукціон Christie запустив свій перший продаж цифрового мистецтва. Це колаж із 5 000 зображень за авторством Beeple. Ставки за роботу вже сягають $3 млн, хоча до завершення торгів ще кілька днів.

«Ми на невідомій території. В перші 10 хвилин торгів ми мали понад 100 заявок від 21 учасника і ми дійшли мільйона доларів», – коментує спеціаліст Christie по сучасному мистецтву Ноа Девіс. Його підрозділ ще не бачив таких ставок.

Аукціон Christie, який існує з 1766 року, вирішив також приймати оплату в криптовалюті Ether.

«Я думаю, цей момент був невідворотним і коли опираєшся незворотному, це не закінчується добре, – каже Девіс. – Найкраща річ, яку можна зробити – це прийняти те, що лякає».

Транзакції у NFT можуть стати ще популярнішими завдяки хайпу навколо криптовалют, блокчейну та світів у віртуальній реаьлності. Інтерес також підігріває зростання онлайнової торгівлі під час карантину.

Стартом масового використання NFT можна назвати запуск сайту Top Shot американської баскетбольної асоціації. На ньому юзери можуть купувати та продавати NFT у формі відеонарізок ігор. Ця п’ятимісячна платформа вже має 100 клієнтів та майже $250 млн у продажах. Баскетбольна асоціація NBA отримує відсоток за кожну транзакцію.

«Кожен предмет має унікальний серійний номер з гарантованим захистом власності завдяки блокчейну, – йдеться на сайті. – Коли ви володієте #23/49 легендарних кидків ЛеБрона Джеймса, ви єдина людина в світі, хто це має».

Найбільша транзакція на сайті відбулася в кінці лютого. Покупець заплатив $208 000 за відео з ЛеБроном Джеймсом.

Інвестор Нейт Харт купив у січні на Top Shot інший момент з ЛеБроном Джеймсом за $40 000, а у лютому продав його за $125 000.

«Ми у захваті, це не відчувається реальним. Ми були в правильному місці в правильний час і нам пощастило, але ми також прийняли ризик, – каже він. – Майданчик сильно зростає. Я думаю це трохи нагадує бульбашку. Це є бульбашка. Складно передбачити який буде максимум».

Інвестор Ендрю Стейнволд, який у січні запустив інвестфонд NFT обсягом $6 млн каже, що більшість NFT стануть нікому не потрібними. Однак він впевнений, що деякі об’єкти залишаться цінними і що NFT представляє собою майбутнє цифрової власності.

«Ми проводимо багато нашого часу в цифровому світі, завжди онлайн. Має сенс додати права власності до цього і ось ми отримали метавсесвіт, – каже він. – Я думаю, одного дня це сягне трильйонів доларів».

За матеріалами: Reuters

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я