Середа, 24 Липня, 2024

Як на комп’ютерній клавіатурі з’явився блок кнопок калькулятора справа

Майже кожен, хто бачив комп’ютер, знає, що клавіатура розділена на два сегменти – усі клавіші та блок кнопок калькулятора справа. Якщо цікаво як цифровий блок опинився на клавіатурі та виглядає саме так – читайте далі.

numpad-laptop

Справа в математиці

Швидка відповідь чому на клавіатурі справа знаходиться блок кнопок калькулятора полягає у необхідності швидко вводити числові дані. Завдяки компактному розміщенню числа та математичні операції над ними можна зручно вводити однією рукою.

Підписуйтесь на наш Telegram.

Сучасний дизайн цифрових клавіатур може здаватися очевидним, але це ви просто звикли до нього. Насправді нинішній вигляд цифрової клавіатури є результатом довгої еволюції, значна частина якої проходила понад 100 років назад.

Використовувану сьогодні розкладку цифрової клавіатури іноді називають десятиклавішною або тенкі (від слова tenkey). Її коріння можна прослідити до Девіда Сундстренда, чия компанія в 1914 році випустила першу механічну лічильну машину з клавіатурою тенкі.

До появи тенкі більшість тогочасних калькуляторів використовували складну розкладку, яка включала понад 90 кнопок. Цифри від 0 до 9 розміщувалися в дев’яти колонках. Багато компаній продовжували використовувати таку складну розкладку в мейбутньому через патентні обмеження.

У розкладці Сундстренда можна простежити коріння сучасного цифрового блоку. Є десять цифрових кнопок, розміщених в три рядки по три клавіші. Цифра нуль знаходиться під ними. Відлік цифр починається з лівого нижнього кута сітки і йде у напрямку від 1 до 9.

Ця розкладка в калькуляторі Сундстренда відрізнялася від поширеної телефонної розкладки, де відлік починався з лівого верхнього кута. Історія тієї розкладки починається з 1960 року від експериментів Bell Labs по пошуку найбільш зручної розкладки для кнопкових телефонних апаратів. Історію тієї розробки читайте у статті «Звідки взялася розкладка кнопок у телефоні».

Сундстренд запатентував дизайн тенкі і рекламував свою розкладку як більш швидшу та легшу порівняно з лічильними машинами конкурентів. Після завершення дії патенту багато компаній почали використовувати тенкі. До 1950-х тенкі стала стандартною клавіатурою для комерційних калькуляторів.

З часом електронні калькулятори почали витісняти механічні, але дизайн тенкі залишився. Це дозволило цілим поколінням офісних працівників без проблем перейти з механічних калькуляторів на електронні, з них – на комп’ютери.

Цифрова клавіатура на початку ери комп’ютерів

Один з перших комерційних комп’ютерів UNIVAC I, який був доступний на початку 1950-х, вже мав калькуляторний блок на своїй клавіатурі.

Коли в 1970-х почалася справжня комп’ютерна революція, цифровий блок клавіш також був присутній. Його мали такі ранні персональні комп’ютери як Sol-20, CompuColor 8001 (обидва 1976 року), Commodore PET (1977). Загалом чим більше комп’ютер орієнтувався на бізнес, тим більша ймовірність того, що він мав цифровий блок на клавіатурі.

Коли в 1981 році IBM запустила свій перший персональний комп’ютер (читайте як ця машина зробила процесори Intel стандартом у ПК), вона також включила тенкі в свою клавіатуру. Інженери IBM додали також до неї кнопки математичних операцій та клавішу Num Lock. Остання переключала режими тенкі, дозволяючи її використовувати як кнопки для керування курсором миші.

Від ПК до повсюди

В 1984 році IBM представляє клавіатуру 101-key Extended Keyboard, яку нині більше знають за назвою Model M і у неї був цифровий блок справа. Ця клавіатура згодом стала індустріальним стандартом для сумісних з ПК клавіатур сторонніх виробників. Також її перейняли комп’ютери Apple Mac у формі клавіатури Apple Extended Keyboard. Завдяки тому, що десятки вендорів копіювали дизайн IBM у 80-х, 90-х та 2000-х, цифровий блок був майже на кожному ПК.

Хоча не всі комп’ютери, що мали цифровий блок, розміщували його справа від решти кнопок. У Macintosh Portable 1989 клавіатура була трансформером – калькуляторний блок можна було закріпити як справа, так і зліва.

Низка комп’ютерів не включають окремий фізичний блок цифрових клавіш, наприклад, багато ноутбуків. Проте вони дозволяють симулювати калькуляторний блок натисненням Num Lock. Після цього частина букв та знаків в правій половині клавіатури починає друкувати цифри та математичні дії. Іноді юзери по незнанню сприймали це як поломку клавіатури.

Для тих комп’ютерів, які не мають вбудованого калькуляторного блоку, виробники пропонують купувати його окремо. Такі девайси випускалися ще для Atari 800 з 1979 року.

За матеріалами: How to geeks

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися