Понеділок, 4 Грудня, 2023

Як в 1960 комп’ютери сприйняли Місяць за ядерну ракету і майже спричинили Третю світову війну

У жовтні 1960 року холодна війна наближалася до свого апогею. Бушувала гонка ядерних озброєнь після успішного запуску першого у світі супутника Sputnik I у 1957 році. Радянський Союз та американці накопичили міжконтинентальні балістичні ракети, здатні досягти будь-якого місця на землі за кілька годин.

Обидві сторони випробовували все більш потужну атомну зброю – фактично, СРСР був на межі готовності підірвати “Цар Бомбу” – найбільшу коли-небудь створену ядерну зброю. На початку того року пілот ЦРУ Гері Пауерс був збитий над Радянським Союзом, що призвело до зриву ретельно спланованих переговорів між двома сторонами.

Підписуйтесь на наш Telegram

Протиракетні комп’ютери стають на чергування

Зростання напруженості між двома сторонами, а також здатність Радянського Союзу запускати ракети по США з іншої половини світу привели американців до створення складних систем для виявлення вхідних атак. адміністрація Ейзенхауера побудувала Систему раннього попередження балістичних ракет (BMEWS) на Алясці та в Гренландії; він був розроблений для лову радянських ракет, що надходять над Північним полюсом, що було найкоротшим шляхом між двома країнами.

BMEWS став тріумфом інженерії середини століття. У ньому були задіяні потужні радіолокаційні системи та найсучасніші комп’ютери, які, вражаючи для того часу, мали 32 кілобайти пам’яті кожен! Навіть ця дорога і складна система не залишить американським чиновникам, які приймають рішення, багато часу у разі нападу. Після виявлення ракетами BMEWS радянські ракети були б усього за 10 хвилин від удару по цілям.

Ця технологія стала благословенням для американців, які, принаймні, мали б певне попередження про наступ атаки. Але також було небезпечно довіряти неперевіреній технології – BMEWS були поспішно зібрані разом. Як тільки спрацює сигнал тривоги, Президенту США доведеться приймати швидкі рішення, які вплинуть на життя сотень мільйонів людей, навіть якщо надана йому інформація недосконала.

Хрущов врятував світ, не знаючи того

Мережа радарів та комп’ютерів запрацювала 1 жовтня 1960 року. Через чотири дні, 5 жовтня, сектор спостереження в Гренландії помітив неминучу небезпеку. Система з 99,9% упевненістю вказувала, що СРСР тільки почали Третю світову війну. Оператори в Гренландії зняли трубку і викликали команду NORAD.

У штаб-квартирі NORAD у Колорадо мобілізувалося Стратегічне повітряне командування. І військові чиновники спостерігали, як сотні радіолокаційних сигналів з’являлися на їхніх екранах – а потім зникали і з’являлися знову. Система вказувала на атаку, але «ракети» поводилися не так, як можна було б очікувати.

Після кількох хвилин паніки хтось із NORAD згадав, що голова СРСР Микита Хрущов перебував у Нью-Йорку для Організації Об’єднаних Націй. Це здавалося неможливим, щоб він почав ядерну війну, перебуваючи на американській землі, тому Третя світова війна видалася малоймовірною, принаймні на даний момент. Але що вони бачили на екрані?

Лише згодом технік з компанії RCA, компанії, яка створила комп’ютери, зрозумів, що сталося. Потужні радіолокатори посилали сигнали, які будуть долати тисячі миль. Ніхто не зупинився, щоб усвідомити, що якби вони нічого не влучили в атмосферу Землі, сигнали просто продовжуватимуть мандрувати у просторі. Техніки бачили сигнали, які відскочили від Місяця, що на відстані близько 384 000 кілометрів.

Незабаром програмісти з’ясували, як зробити так, щоб наявність Місяця на нічному небі не сприймався за ворожу атаку. Але інцидент на Місяці продемонстрував кілька важливих речей. По -перше, це показало, що жодна технологічна система не буде ідеальною, і що здоровий глузд людини повинен переважати впевненість комп’ютерів. Він також показав, що приведення нових систем у дію може мати потенційно катастрофічні наслідки.

Легко озирнутися на цю подію і посміятися – Місяць ледь не спричинив Третю світову війну! Але уявіть ті кілька хвилин жорстокого терору в диспетчерській, оскільки комп’ютери наполягали на тому, що Радянський Союз щойно засудив мільйони американців до смертної кари.

За матеріалами: Historyofyesterday.com

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися