3G – як це було в Індії

В Україні швидкими темпами розбудовуються мережі 3G – третього покоління. Як цей процес відбувався в інших країнах світу, які переваги отримали споживачі і як у цілому зв’язок третього покоління вплинув на розвиток Індії – читайте в інтерв’ю технічного директора «МТС Індія» Ашвані Хіллан. Він розповів, які зміни відбулися після запуску мережі третього покоління в найбільш густонаселеній країні світу.

Розкажіть, будь ласка, історію розбудови 3G-мережі «МТС Індія». Які етапи будівництва вона пройшла?

«МТС Індія» розпочала свою роботу в 2008 році запуском зв’язку другого покоління (пересилання голосу і даних).

Із самого початку своєї діяльності в Індії компанія МТС розуміла важливість розвитку дата-потенціалу і необхідність створення високошвидкісної мережі пересилання даних. За останні шість років таку мережу в країні було побудовано.

У 2008 році ми запустили голосові послуги й пересилання даних у 2G. У наступні два роки «МТС Індія» побудувала високошвидкісну мережу пересилання даних (EVDO Rev.A) у 69-ти основних містах Індії (2572 базових станцій, БС).

У 2011 році компанія розширила територію покриття на 175 міст. Це був перший у світі досвід використання EVDO Rev.B-фази – дві мережі в одному місті.

У 2013 році обидві мережі працювали вже в 225 містах. Потім покриття було збільшено до 1253 міст (6301 базова станція).

Яке покриття 3G-мережі в Індії сьогодні?

«МТС Індія» надає послуги пересилання даних у дев’яти регіонах Індії, охоплюючи майже 60% населення країни. Це досить значний показник, враховуючи розмір країни та щільність населення.

Які проблеми доводилося вирішувати при будівництві мережі 3G?

«МТС Індія» почала розгортання 3G-мережі з найбільших міст країни з подальшим поширенням на інші населені пункти. Надання послуг високошвидкісного пересилання даних у невеликих містах засвідчило попит населення щодо цих послуг. У зв’язку з цим компанія продовжила працювати з невеликими містами, що сприяло подальшому зміцненню бренду «МТС Індія». На сьогодні MBlaze, провідний дата-бренд «МТС Індія» – один із найбільш затребуваних брендів послуг пересилання даних в Індії.

Чи використовує ваша компанія альтернативні джерела енергії для базових станцій – сонячну, вітрову тощо?

У базових станцій, розташованих у сільській місцевості, період безперервної роботи обмежений через недостатній доступ до електрики. У районах, де багато сонячного світла і можливе накопичення сонячної енергії, вона використовується для генерації необхідної потужності щодо підтримки безперебійної роботи базових станцій. Наприклад, у телекомунікаційному окрузі Раджастан на сонячній енергії у нас працюють 150 базових станцій.

Який обсяг інвестицій компанії у розвиток 3G-зв’язку в Індії? Доходи компанії після впровадження 3G зросли суттєво?

З моменту початку діяльності в Індії в 2008 році наші загальні капіталовкладення склали понад $3,6 млрд. Звичайно, із запуском 3GPlus у «МТС Індія» доходи значно зросли. Динаміка збільшення цього показника у нашій компанії найвища в країні серед операторів зв’язку.

Яка середня швидкість пересилання даних у 3G-мережі «МТС Індія»?

Пік швидкості, можливий у мережі 3GPlus «МТС Індія», становить близько 9,8 Мбіт/с. Однак, враховуючи обсяг трафіку даних у нашій мережі, середня швидкість пересилання даних, як правило, становить десь 2 Мбіт/с.

За підсумками четвертого кварталу 2014 року, середньомісячний дохід від одного абонента (ARPU) склав 122 рупії ($2). Цей показник на чверть зріс порівняно з другою половиною 2013 року, коли «МТС Індія» тільки впровадила 3GPlus.

Чи змінилася ринкова зацікавленість споживачів після отримання доступу до 3G?

Послуги пересилання даних визначаються як швидкістю, так і пропозиціями. Клієнтам, зацікавленим у завантаженні даних, потрібна найвища швидкість завантаження. В основному це пов’язано з появою соціальних мереж, онлайн-ігор і відео, об’ємного вмісту інтернет-сторінок тощо.

Поширення смартфонів та інших гаджетів, з планшетами включно, також вплинуло на попит населення країни на послуги «швидких» даних. За останні три-чотири роки запит клієнтів на швидкісне пересилання даних зріс із 100 Кбіт/с до декількох Мбіт/с, і продовжує зростати. За цей час щомісячне споживання абонента в середньому збільшилося з 2 ГБ до 5 ГБ.