Телемедицина в Україні: популярність зростає

На прикладі Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. І.І. Мечникова, яку «МТС Україна» підключила до національної телемедичної мережі минулого року, можна зробити висновок про те, що телемедичні консультації стають усе більш затребуваними. Тільки за перше півріччя віддалені консультації проводилися 85 разів, що втричі більше порівняно з таким же періодом 2014 року.

Найбільш популярні віддалені консультації в кардіології, судинній хірургії та травматології. Часто потрібні телеконсультації за профілем пульмонології, гастроентерології, гематології, урології, нейрохірургії, онкології, ревматології, хірургії. Також консультується велика кількість рентгенограм і сонограм.

За форматом телемедична консультація найчастіше проводиться у вигляді консиліуму, в якому беруть участь від трьох до шести фахівців різного профілю. Такий комплексний підхід значно підвищує точність діагностики і якість пропонованої тактики лікування пацієнта.

Обласна лікарня ім. І.І. Мечникова є головним консультантом для медичних установ районного та міського рівнів у Дніпропетровській області. Водночас обласна лікарня звертається за консультаціями до фахівців високопрофільних медичних інститутів національного значення, які також підключені до телемедичної мережі.

«Перспективність розвитку телемедицини для нас була очевидною ще сім років тому, коли ми сформулювали концепцію створення національної телемедичної мережі і почали її будівництво», – зазначила Вікторія Рубан, начальник відділу зв’язків з громадськістю «МТС Україна». – За цей час ми накопичили багато в чому унікальний досвід, а телемедична мережа об’єднала понад 40 медичних установ різного рівня. Зараз ми бачимо, що наша ідея затребувана, вона працює і приносить реальні результати, а телемедицина стає невід’ємною частиною реформ, які задумуються в нашій країні, і ми дуже цьому раді».

«Мобільна медицина» – це проект із будівництва телемедичної мережі та її використання для пересилання даних між учасниками проекту з метою:

•          зробити більш доступною високоспеціалізовану медичну допомогу для жителів віддалених міст і сіл;

•          підвищити якість надання медичної допомоги за рахунок поліпшення діагностики, завдяки можливості в режимі онлайн передавати діагностичні дані, отримувати консультацію профільного спеціаліста, збирати консиліум лікарів, брати участь у конференціях, не залишаючи робочого кабінету.

З 2009 року в проекті беруть участь компанія «МТС Україна», Міністерство охорони здоров’я України, Представництво ООН в Україні. Початком проекту стало підписання меморандуму про взаєморозуміння між зазначеними учасниками, яке відбулося 1 жовтня 2009 року.

Для створення телемедичної мережі МТС будує дротову мережу, за допомогою якої надається послуга пересилання даних. Фактично йдеться про комутацію та забезпечення «останньої милі», що з’єднує абонента з оптоволоконною транзитною мережею МТС, протяжність якої на сьогоднішній день складає більше 30 000 км. Разом з цим медичні установи забезпечуються необхідним устаткуванням для організації відеоконференцій, спеціальним програмним забезпеченням для пересилання медичних даних, комп’ютерною технікою.

На даний час національна телемедична мережа нараховує більше 40 медичних установ, серед яких клініки різного рівня: національні медичні інститути, високоспеціалізовані клініки, обласні, районні та міські лікарні.