Четвер, 18 Квітня, 2024

10 кіборгів нашого часу

Ідея поєднати людину з машиною витає в умах ще з часів розквіту механіки в Стародавній Греції. У сучасному трактуванні можливості людей повинні розширювати вже не стільки вбудовані механізми, скільки імплантована електроніка, яка, наприклад, повертає зір. Таких людей-роботів з легкої руки австрійського винахідника Манфреда Клайнса й американського психофармаколога Натана Клина називають кібернетичними організмами (або скорочено – кіборгами). З 1960 року кіборги міцно влаштувалися на сторінках науково-фантастичних творів. Їхні образи все частіше використовують в коміксах, іграх і фільмах. Вони так довго вважалися справою майбутнього, що ми не помітили, як кіборги з’явилися в сьогоденні.

1. Кевін Уорвік

Професор Кевін Уорвік вважається розробником і натуралістом перших нейрокомп’ютерних інтерфейсів. Він став одним з популяризаторів кіборгизації, надихаючи особистим прикладом. У 1998 році Уорвік імплантував собі в руку радіомітку, яка відкриває перед ним двері з електронними замками, а у 2002 році підключив до серединного нерва імплантат із сотнею електродів. З його допомогою він навчився перетворювати нервові імпульси на керівні сигнали для комп’ютерних програм та електромеханічної руки, а пізніше імплантував аналогічний чіп своїй дружині. У своїй книзі «Я – кіборг» він пише, що скоро розумні машини перевершать людину. Уорвік вважає, що єдиний спосіб відповідати вимогам сучасного світу – це самому стати трохи роботом.

2. Метью Нейгл

Колишній футболіст Метью Нейгл став першою у світі людиною з мозковим імплантатом. Довгий час він був паралізований після ножового поранення, яке пошкодило спинний мозок, але потім погодився на вживлення електродів системи BrainGate. Розпізнаючи шаблони електричної активності мозку, вона переводить думки Нейгла на керівні команди для будь-яких підключених пристроїв. Ставши кіборгом, Метью навчився керувати силою думки комп’ютером, телевізором і роботизованим протезом руки. Поки BrainGate ще надто громіздка і вимагає щоденного калібрування, але для першої версії працює вражаюче.

3. Найджел Екланд

Найджел Екланд втратив руку внаслідок нещасного випадку, але став власником найбільш високотехнологічного міоелектричного протеза – Bebionic v.3. Він зроблений в основному з вуглецевого волокна, оснащений швидкими приводами і прецизійними актуаторами, що дозволяють робити точні рухи. З його допомогою можна самостійно застебнути ґудзики, написати від руки або набрати текст на клавіатурі. Для управління використовуються управляючі нейро-м’язові сигнали, так що імплантувати в голову чіп не потрібно.

4. Ніл Харбіссон

Стаючи кіборгами, люди можуть не тільки відновити втрачені функції, але й знайти нові здібності. Британський художник Ніл Харбіссон страждав на ахроматопсію, але тепер сприймає кольори краще за здорових людей. Він імплантував в потиличну кістку гнучкий модуль Eyeborg з антеною, камерою і чіпом, що переводить відтінки кольору в звуки різної частоти. Пристрій допомагає йому працювати з палітрою більш тонко і по-новому сприймати навколишній світ – приблизно так його відчувають люди із сінестезією. Після отримання паспорта з фотографією, на якій Харбіссон зображений з антеною на голові, він став першим офіційно визнаним кіборгом у світі.

5. Джейсон Барнс

Барабанщик Джейсон Барнс втратив руку після обширного опіку, спричиненого ураженням електричним струмом. Разом з професором Гілом Вайнбергом з Технологічного інституту Джорджії він створив електромеханічний протез руки з кріпленням для барабанних паличок. До цього Вайнберг створив безліч електромеханічних музичних автоматів, і ці напрацювання знайшли нову сферу застосування. Зі своїм унікальним протезом Барнс гастролює по світу і виступає у складі групи. Використовуючи генератор ритмів і керуючи відразу двома паличками в лівій руці, він може імпровізувати з недоступною звичайним барабанщикам легкістю.

6. Джессі Салліван

Схожа історія сталася з електриком Джессі Салліваном. Через ураження струмом йому ампутували обидві руки. Праву замінили звичайним протезом і вже готувалися повторити операцію для лівої, але тут втрутилися медики з Чиказького інституту реабілітації. Вони запропонували Джессі спробувати один з кращих біонічних протезів, який управляється через інтерфейс мозок-комп’ютер. До того ж, на відміну від багатьох аналогів, він оснащений модулем зворотного зв’язку. Це дозволяє відчувати тепло і холод, контролювати силу дотику і відчувати рух руки. Погодившись на випробування, Салліван повернувся до нормального життя. Він самостійно обслуговує себе, що практично не зустрічається при заміні обох рук стандартними протезами. Джессі одягається, голиться, працює в саду і в цілому продовжує жити як раніше. На сьогодні аналогічна операція виконана Клаудії Мітчелл та іншим пацієнтам.

7. Мун Рібас

Каталонський хореограф Мун Рібас імплантувала на потилиці датчики, які сповіщають про наближення інших танцюристів зі спини. Потім вона помістила в зоні ліктьового суглоба MEMS-сейсмограф, щоб мати можливість передати в танці вібрації Землі. Додатково Рібас використовує сережки з датчиками наближення і «розумні» рукавички, які повідомляють їй з допомогою вібрації різної частоти швидкість руху об’єктів навколо. З допомогою набору цих гаджетів вона досягла розширеного сприйняття сцени з панорамою 360° і змогла створити нові напрямки в танці.

8. Тім Кеннон

Німецький адепт трансгуманізму Тім Кеннон у 2013 році вшив під шкіру лівого передпліччя мікрокомп’ютер Circadia, створений групою біохакерів з компанії Grindhouse Wetware. За призначенням він схожий на носимий КПК Pip-Boy з ігор серії Fallout, але оснащений модулем бездротової зарядки і позбавлений екрана. Його роль виконує будь-який мобільний пристрій з ОС Android, на який дані передаються по Bluetooth. Поміщений у тонкий силіконовий корпус, Circadia постійно вимірює температуру тіла і збирає інші дані про фізіологічний стан, як це зараз роблять фітнес-браслети. Щоб вшити комп’ютер в руку, Тіму довелося самостійно зробити операцію без будь-якої анестезії.

9. Євген Черешнєв

Співробітник «Лабораторії Касперського» Євген Черешнєв став першим росіянином, який вживив у руку NFC-чіп розміром 12×2 мм. Експеримент почався під час конференції TheSAS2015. Його мета – з’ясувати на власному досвіді плюси і мінуси цього рішення. Знайти цікаві сфери застосування, виявити уразливості і заздалегідь передбачити варіанти захисту. Теоретично на чіпі можна зберігати дані для аутентифікації. Тоді помах руки замінить введення складних паролів і численних пін-кодів, пачку смарт-карт і зв’язку електронних ключів.

10. Йенс Науманн

Канадець Йенс Науманн повністю втратив зір у віці двадцяти років. Завдяки доктору Вільяму Добелю (William H. Dobelle) у 2002 році він став першою у світі людиною з електронним оком, який безпосередньо підключався до зорової кори. Відеокамера закріплювалася на лінзі окулярів, а трансляція з неї передавалася в блок обробки сигналів. Через велику масу (близько трьох кілограм) він закріплювався на поясі. Перекодований сигнал передавався по гнучкому кабелю в потиличну зону на масив електродів, які впливали на зорову кору. На основі цієї схеми потім були створені більш досконалі і легкі моделі електронних протезів сітківки – зокрема, Argus II.

За матеріалами: Комп’ютерра

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися