Неділя, 3 Березня, 2024

60 країн узгодили залишити інтернет відкритим

Сполучені Штати разом із приблизно 60 іншими країнами представили декларацію, в якій вони зобов’язуються «повернути обіцянку інтернету» від «тенденції зростання цифрового авторитаризму». Мова йде про невтішну тенденцію розподілу глобального інтернету на регіональні мережі.

Глобальне співтовариство все більше покладається на інтернет, говориться в Декларації майбутнього інтернету (DFI), і в міру того, як це роль зростала, з’явилися виклики початковому баченню інтернету як відкритого, вільного, глобального, сумісного та надійного і безпечного.

Уряди, які обмежують доступ, дезінформація, кіберзлочинність, незаконний і шкідливий контент, розкол і посилення централізації – все це загрожує майбутньому інтернету, йдеться в декларації.

Як і інші подібні документи, декларація сповнена високих амбіцій. Але, як і інші подібні декларації, вона не має юридичної сили. Країни зобов’язуються дотримуватись встановлених ними правил, які включають такі речі, як не обмеження чи блокування міжнародного доступу, дотримання принципів нейтралітету мережі та прийняття міжнародних стандартів, але невиконання цього не призведе до будь-якої форми покарання.

Сполучені Штати зазначають у своєму оголошенні DFI, що підписанти дотримуються п’яти принципів: захист і просування прав людини, просування відкритого глобального інтернету, доступність підключення, захист конфіденційності користувачів і посилення підходів багатьох зацікавлених сторін до управління інтернетом.

Google оголосив про підтримку декларації, яку підписували лише уряди. Пошуковий гігант заявив, що DFI намічає чіткий шлях до вирішення деяких з найбільш гострих загроз інтернету. «Ми бачимо, як низка урядів вживає заходів, щоб придушити вільний потік інформації та ідей, посилити державний нагляд та обмежити доступ до транскордонних інтернет-сервісів під прапором «кібер-суверенітету», – йдеться в заяві Google.

DFI – це політичний документ, який зосереджується на правах, свободі та інших суттєвих, але явно не технічних проблемах, пов’язаних з інтернетом. Це чи не перший випадок, коли в інтернеті оголошуються проблеми, які можна простежити до його перших піонерів.

Піонер ARPANET Джек Хаверті, який розробив такі речі, як FTP і сучасний формат RFC для стандартів інтернету, сказав, що TCP, один з наріжних каменів інтернету, не завершили при його презентації світу. Відтоді, за його словами, онлайн-світ розбудувався на основі експериментального рішення.

Тім Бернерс-Лі, один із «батьків» всесвітньої мережі, роками стверджував, що інтернет потребує виправлення. Хоча зараз він в основному зосереджений на переосмисленні конфіденційності в інтернеті, організація Word Wide Web Foundation Бернерса-Лі випустила власний маніфест, який багато в чому перегукується з DFI.

“Зловмисники маніпулюють можливістю доступу до новин та інформації з усього світу. Переслідування в інтернеті повсюдно, і уряди все частіше піддають цензурі інформацію в інтернеті – або взагалі закривають Інтернет”, – йдеться в маніфесті.

Маніфест Web Foundation вийшов у 2018 році, і у ньому просять те саме, що й у 2022 році: зробити підключення доступним для всіх, не обмежувати інтернет та поважати право користувачів на конфіденційність.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися