Субота, 15 Червня, 2024

7 технологій і продуктів Apple, які винайшла не вона

Apple влаштувала не одну революцію в комп’ютерах і гаджетах. Але багато винаходів, які приписують компанії, зробили інженери та дизайнери інших фірм.

1. Slide to unlock

Демонстрація жесту розблокування – провести пальцем по смужці на екрані – викликала фурор на презентації iPhone. Але таке рішення вигадали не в Apple і задовго до презентації «яблучного» смартфона. У 1999 році шведська компанія Neonode придумала, що знімати блокування екрана можна за допомогою руху пальця по ньому. Патент видали лише у 2002 році, він носить номер 809587, і передбачалося, що ця функція з’явиться не тільки у великих смартфонах і кишенькових комп’ютерах, але і в маленьких телефонах із сенсорними екранами. Опис цієї технології в точності повторює те, що згодом «винайшли» в Apple і стали використовувати в iPhone і iPad. Тим не менш, це не завадило Apple завести кілька судових розглядів із Samsung і Motorola з причини того, що ті нібито вкрали «slide-to-unlock».

2. Голосовий помічник

Сьогодні існує три відомих голосових помічники: Siri в iOS, Cortana у Windows і Google Now в Android. Cortana презентували на Build у Сан-Франциско 2 квітня 2014 року, ця система наймолодша. Google Now зі знаменитою вже фразою «Окей, Google» показали влітку 2012 року. А ось Siri з’явилася ще раніше: спочатку це був сторонній додаток для iOS, створений компанією Siri Inc. У квітні 2010 року Apple купує цю компанію і вже через рік, у серпні 2011 року, демонструє голосового асистента в iPhone 4S.

Однак першим подібний інструмент винайшла у Китаї компанія Zhi Zhen Network Technology, яка розробила систему Xiao I Robot і яка аналогічна за функціональністю із Siri. Китайці заявляли, що зробили програму у 2003 році, у 2004 подали заявку на патент і отримали його у 2007 році – приблизно тоді, коли Siri Inc. зробила свій додаток. З 2012 року йшли судові розгляди між Apple і Zhi Zhen Network Technology.

3. Планшетний комп’ютер

Майже весь світ вважає, що Apple зробила революцію, випустивши iPad в 2010 році. Вважається, що планшетних комп’ютерів до цього не існувало. Насправді, ідея пристрою з великим екраном і сенсорним введенням лежить на поверхні, тому перший планшет, якщо його так можна називати, з’явився за 21 рік до iPad.

У 1989 році компанія Samsung розробила GRID Pad для корпорації GRID Systems. Його розміри становили 9х12х1,4 дюйма, а важив він близько 2 кілограмів. У планшета був процесор 10 МГц 80С86 й операційна система MS-DOS. Пам’яті було всього 256 або 512 кбайт, а системне сховище – 1 або 2 Мбайт. Екран був монохромним, з роздільною здатністю 640х400 точок. Джефф Хокінс, який створив цей планшет, згодом використав усі напрацювання для розробки відомого гаджета Palm Pilot.

Окрім цього, задовго до iPad у 2002 році корпорація Microsoft створила Tablet PC. Цей гаджет працював на спеціальній версії Windows XP і міг навіть перетворюватися на ноутбук з екраном, що повертається.

4. Комп’ютерна миша

Мишкою користуються зараз кожен, хто має настільний ПК. Часто користувачі вважають, що саме Apple придумала комп’ютерну мишу разом із запуском нового Macintosh в 1984 році. Насправді це не так. Першу мишку випустила компанія Xerox, яка сьогодні відома як корпорація з виробництва копіювальних апаратів, принтерів та іншої офісної техніки.

Комп’ютером, до складу якого входила миша, був Xerox +8010 Star Information System. У першої мишки було три кнопки, і коштувала вона на ті часи 400 доларів. Лише через два роки Apple випустила свою мишу для комп’ютера Lisa, вартість її при цьому складала 25 доларів. Саме завдяки використанню в комп’ютерах Apple Macintosh і пізніше в IBM PC на базі ОС Windows миша придбала широку популярність.

Винайшов мишку Дуглас Карл Енгельбарт, один з перших дослідників людино-машинного інтерфейсу. Саме він у 1970 році отримав патент на такий маніпулятор.

5. Графічний користувальницький інтерфейс

На запитання, яким був перший комп’ютер, заснований на графічному інтерфейсі (GUI), швидше можна почути, що це був Macintosh. Дійсно, перші Macintosh були успішними й запам’яталися людям, але графічний інтерфейс винайшли в компанії Xerox. Комп’ютером з графічним інтерфейсом став Xerox Alto, створений у 1973 році. Він призначався для інститутів, так що в комерційний продаж ніколи не надходив, тому й відомо про нього небагато. А ось Xerox 8010 Star, зроблений у 1981 році, уже був повноцінним настільним ПК, і у ньому якраз були програмні додатки і графічний інтерфейс. У Apple ж графіка з’явилася лише в 1983 році в проекті Lisa OS.

За винахід GUI також слід дякувати Дагу Енгельбарту.

6. Док-панель

Усі, хто хоч раз бачив OS X, знають, що таке док. Це така багатофункціональна панель на екрані, в якій знаходяться запущені програми, а також ярлики програм і яка з’явилася в Mac OS X в 1999 році.

Але вперше плаваючу панель продемонстрували в 1987 році у компанії Acorn. Розробка потрібна була для проекту Archimed, який був найшвидшим комп’ютером того часу. Як операційна система там стояла Arthur OS, яка потім еволюціонувала в RISC OS. Таким чином, док придумали на 12 років раніше, ніж він з’явився в продуктах Apple.

7. Мультитач і жести

Вважається, що до iPhone не існувало телефонів із сенсорними екранами. Насправді це не так. Apple вклала багато сил у популяризацію екранів, які реагують на дотики. Але вперше подібний екран зробили не в Apple. Винайшов сенсорну панель Семюель Херст у далекому 1967 році. Але розробка до рядових споживачів ніколи не дійшла. А ось перший гаджет із сенсорним екраном, який побачили користувачі, – це Nintendo DS 2004 року випуску. Хоча дисплей там підтримував тільки одну точку дотику.

Піонером мультитач стала компанія Fingerworks, яка почала свої дослідження ще в 1998 році. Вони створили панель iGesture і клавіатуру TouchStream, які були корисними людям з травмами. Але ці продукти були скоріше розвагою, ніж реально використовуваними гаджетами.

У 2005 році Apple купує Fingerworks з усіма патентами. Першим продуктом, який народився в результаті цієї угоди, став iPhone. Двоє засновників компанії Fingerworks не залишилися осторонь. Через сім років, у 2012 році, вони стали старшими інженерами в Apple.

За матеріалами: Ferra.ru

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися