Субота, 2 Грудня, 2023

Apple виклала вихідні коди своїх операційних систем

На ресурсі GitHub з’явилися вихідні коди iOS і macOS, і, на відміну від випадку з Windows, ці матеріали розмістила сама Apple. Це перший за десять років випадок, коли компанія відкрила коди своїх основних операційних систем. Однак у вільний доступ виклали лише ядро, тому запустити iOS на будь-якому смартфоні поки не вийде.

операційних систем

На ресурсі GitHub доступний вихідний код ядра XNU (це абревіатура XNU is Not Unix), на якому базуються операційні системи iOS і macOS. Як відзначає ресурс Engadget, компанія поділилася тією версією ядра, яка оптимізована для чіпів архітектури ARM, що використовуються в мобільних пристроях. Раніше Apple не публікувала вихідні коди операційних систем iOS і macOS у вільному доступі, хоча і вдавалася до такої практики у випадку з OS X.

Відкривши код iOS і macOS, компанія дала можливість розробникам зрозуміти, як iPhone і iPad, а також як софт у цих пристроях взаємодіють з ядром. До цього більше десяти років цей код поширювався за ліцензією Apple Public Source License 2.0, правила якої досить суворі, зазначає ресурс Neowin. Вона несумісна з відкритою ліцензійною угодою GNU і допускає наявність повністю приватних компонентів. Apple користується Public Source License 2.0 з 2003 р. Деякі релізи свого ПЗ компанія перевела під більш м’яку Apache License.

Однак публікація коду iOS і macOS може бути зовсім не таким уже великим подарунком для розробників, пише Engadget. Компанія показала лише код ядра XNU, без інтерфейсів або фреймворків, які визначають специфіку iOS і macOS. Тобто появи, наприклад, Samsung Galaxy S8 під управлінням iOS найближчим часом чекати не варто. Для цього розробникам у будь-якому випадку доведеться писати з нуля операційну систему, нехай і з використанням ядра XNU.

Крім того, може викликати здивування наявність вихідного коду для Mac, розрахованого на роботу з ARM. Публікація відповідної версії XNU не означає, що будь-який бажаючий зможе встановити macOS на Chromebook, створений на базі ARM. Це також не означає швидкої появи MacBook з чіпом A11 Bionic всередині. Apple нерідко створює різні версії своїх кодів під різні архітектури. Завдяки цьому компанія, наприклад, досить швидко перевела у 2006 році комп’ютери Mac з процесорів PowerPC на Intel – необхідний код був написаний заздалегідь.

Хоча на початку 2017 року почала ширитися інформація, що Apple має намір використовувати в настільних комп’ютерах Mac чіпи ARM власної розробки, але поки що тільки як доповнення до процесорів Intel, що допоможе збільшити час автономної роботи пристроїв. Додаткові чіпи будуть відповідати за функцію Power Nap, яка дозволяє Mac оновлюватися, синхронізувати з iCloud і робити бекапи драйверів Time Machine. Можливо, для цього проекту і була створена macOS, оптимізована під ARM.

До речі, влада США вимагає від Apple розблокувати FM-радіо. Голова Федеральної комісії зі зв’язку США заявив, що Apple залишається єдиним великим виробником телефонів, який не хоче, щоб радіо працювало в його пристроях.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися