Астрономи знайшли субземлю з величезним залізним ядром

Астрономи відкрили нову субземлю із ультракоротким періодом. GJ 367b обертається навколо червоного карлика і при розмірах зіставних з Марсом, може мати величезне залізне ядро, тому будова у неї швидше як у Меркурія. Пише N+1 з посилання на Science.

Астрономи знайшли субземлю GJ 367b

Що таке ультракороткий період?

Екзопланети з ультракоротким періодом характеризуються орбітальним періодом менше земного дня. Найчастіше це невеликі (радіус менше двох земних) планет, походження яких досі залишається предметом суперечок у астрономів. Зокрема, вважається, що такі об’єкти могли утворитися в результаті міграції планет за системою, а не початкового формування поблизу зірки, і можуть бути ядрами міні-нептунів.

Спочатку планету GJ 367b виявив у 2019 році космічний телескоп TESS за допомогою методу транзитної фотометрії. А спектрограф HARPS, встановлений на 3,6-метровому телескопі в обсерваторії Ла-Сілья, допоміг підтвердити відкриття та визначити основні властивості екзопланети за допомогою методу радіальних швидкостей.

Читайте також: Як апарат NASA MOXIE може перетворити Марс на зручну для життя та мандрівок планету

Батьківською зіркою GJ 367b є яскравий червоний карлик з масою 0,45 маси Сонця, радіусом 0,45 радіуса Сонця і світністю всього 0,028 світності Сонця. Вона знаходиться на відстані 31 світловий рік від Землі.

Як справи на GJ 367b?

Навколо світила, з періодом 7,7 години, обертається екзопланета з радіусом 0,718 радіусу Землі та масою 0,546 маси Землі. Це дає значення об’ємної щільності планети 8,106 г на кубічний сантиметр, що близько до щільності заліза. Температура на денній стороні планети оцінюється в 1745 кельвін (1470 за Цельсієм), що передбачає випаровування будь-якої первинної атмосфери.

Вчені дійшли висновку, що найкраще властивості GJ 367b описує модель, в якій планета складається із залізного ядра, радіус якого становить 86% від радіусу планети, оболонки з водяного льоду та/або водню та гелію, на яку припадає 10% радіусу планети, та силікатної мантії. Таким чином, планета, при розмірах, порівнянних з Марсом, має будову, схожу на Меркурій.