Четвер, 30 Травня, 2024

Багатократне атомне бомбардування астероїдів врятує Землю

Нове комп’ютерне моделювання науковців Ліверморскої національної лабораторії імені Лоуренса (LLNL) спростувало популярну думку, що Землю не можна врятувати від астероїда атомним бомбардуванням. Вони показали, що для невеликих астероїдів один атомний вибух відведе 99% маси, крупніші тіла потребуватимуть багатократного бомбардування.

Моделювання також показує, що бомбардування буде ефективним навіть якщо його проводити в останній момент. Для 100-метрових небесних тіл вплив можна здійснити за два місяці до дати зіткнення з планетою. Щоб відвести від планети 99,9% маси більших тіл необхідно виконати багатократне бомбардування за півроку.

Особливість астероїдів в тому, що їх важко помітити завчасно. Ці небесні тіла мають мікроскопічні, за космічними мірками розміри, переміщуються на великій швидкості, а також не випромінюють сигналів.

В 2019 році повз Землю на дуже небезпечній відстані всього у 70 000 кілометрів пролетів 100-метровий астероїд. Його помітила бразильска група дослідників SONEAR лише за кілька днів до небезпечного прольоту повз нашу планету. Публічно про нього оголосили за кілька годин до прольоту.

Очікується, що 13 квітня 2029 року повз Землю на відстані 30 000 кілометрів пролетить астероїд Apophis. Його розмір становить 400 метрів.

Розміри відомих найбільш загрозливих астероїдів значно менші за розмір астероїда, який 65 млн років назад впав на Землю і став однією з суттєвих причин масового вимирання, а також зникнення динозаврів. Те небесне тіло мало розмір 10-15 кілометрів, утворивши кратер в 150 кілометрів.

Однак навіть мікроскопічні небесні тіла становлять велику загрозу. Челябинський метеорит розміром 20 метрів, який впав в 2013 році, призвів до вибуху потужністю 460 кілотонн в тротиловому еквіваленті, а ударна хвиля двічі обігнула планету. Відносно невеликі руйнування від вибуху – постраждало 1615 осіб, 7 тисяч будинків – можна пояснити тим, що астероїд вибухнув на відстані 30-50 км від Землі, а фрагменти падали на відстані  80 км від Челябинська.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися