Банківскі транзакції та спілкування в месенджерах перестали бути секретом: квантові технології дозволили зламати шифрування

Фахівці Terra Quantum AG знайшли вразливості симетричної криптографії, до якої належить, наприклад, популярний стандарт шифрування Advanced Encryption Standard (AES). Наприклад, месенджер Telegram використовує симетричне 256-бітове шифрування AES. Цей стандарт шифрування також залучили месенджери Signal та Viber.

Швейцарська компанія Terra Quantum AG змогла зламати один зі стовпів сучасного світу – шифрування. Її фахівці переконані, що знайшли вразливість, яка дозволяє отримати доступ до конфіденційної інформації, захищеної алгоритмами шифрування, злом яких був не під силу традиційним комп’ютерам. Але таке завдання виявилося прийнятним для квантових комп’ютерів.

Про теоретичну можливість того, що квантові комп’ютери дозволять обходити шифрування, науковці говорять вже багато років. Експерти попереджали, що від появи доступних квантових комп’ютерів найбільше постраждає інфраструктура з публічним ключем, яка сьогодні використовується для встановлення захищених каналів комунікації в онлайні.

У Terra Quantum AG працює близько 80 квантових фізиків, криптографів та математиків. У компанії кажуть, що їхнє відкриття змінює поняття того, що вважалося незламним шифруванням. «Те, що нині вважається постквантовою безпекою, не є такою, – каже директор компанії Маркус Фліч. – Ми можемо показати і довели, що це можна зламати».

Фахівці Terra Quantum AG знайшли вразливості симетричної криптографії, до якої належить, наприклад, популярний стандарт шифрування Advanced Encryption Standard (AES). Наприклад, месенджер Telegram використовує симетричне 256-бітове шифрування AES. Цей стандарт шифрування також залучили месенджери Signal та Viber.

AES змогли зламати його за допомогою методу квантової нормалізації. За кілька років, кажуть у компанії, можна буде зламувати навіть найстійкіші версії AES.

Однак інші експерти вважають, що поки ще рано для таких гучних заяв і варто почекати, поки компанія опублікує повні деталі свого відкриття. «Якщо це правда, це буде великий результат, – говорить криптограф Університету Техасу Брент Вотерс. – Експертам важко повірити у щось, коли немає публікації про це».

Спікер IBM Крістофер Сціацца сказав, що компанія усвідомлювала існування такого ризику вже 20 років і працює над власними технологіями постквантової безпеки. «Ось чому інститут National Institute of Science & Technology (NIST) проводить конкурс на розробку нового квантового стандарту криптографії, – розповів він. – IBM має кілька пропозицій для цього стандарту, який може вийти найближчими роками».

Інженер Microsoft Браян ЛаМаччіа каже, що багато криптографів об’єднуються у глобальну спільноту для підготовки користувачів та дата-центрів до квантового майбутнього. «Підготовка до безпеки в постквантовому світі важлива не лише для захисту даних у майбутньому, а й для забезпечення того, що майбутні квантові комп’ютери не загрожуватимуть безпеці сьогоднішньої інформації», – каже він.

Тим часом у Terra Quantum розробили протокол шифрування, який, за їхніми словами, квантові комп’ютери не можуть зламати. Його ключовим елементом є метод дистрибуції квантових ключів. Компанія наразі планує отримати патент і дозволити його вільне використання.