Чи допоможе 3G вижити інтернет-магазинам

У 2014 році український ринок електронної комерції, який раніше показував зростання, впав на 20% – з $2 млрд до $1,6 млрд. Падіння купівельної спроможності та виручки в доларах відбулося головним чином через девальвацію національної валюти. Утім, e-commerce, як і раніше, має високий потенціал зростання порівняно з іншими ринками, пише «Економічна правда».

Якщо нинішні темпи зростання середнього чека і кількості замовлень в основних товарних категоріях збережуться, до кінця 2015 року ринок впаде ще на 45%, йдеться у звіті Української асоціації директ-маркетингу. За умови стабілізації економічної ситуації в країні інтернет-продажі вийдуть на докризовий рівень не раніше 2018 року, припускають експерти.

Однак потенціал у електронної комерції є. Якщо у 2014 році інтернет-продажі в гривні виросли на 19%, то загальний оборот роздрібної торгівлі, згідно з Держстатом, знизився на 8,6%.

«Багато категорій товарів в онлайні ростуть в умовах падіння самого ринку», – розповідає президент УАДМ Валентин Калашник. Криза змусила українців економити. Як наслідок, покупці вирушили в інтернет за більш вигідними, порівняно з традиційними магазинами, пропозиціями.

Менше грошей, більше покупців

Дані дослідження компанії «TNS Україна» підтверджують: незважаючи на складну економічну ситуацію, кількість інтернет-покупців в країні зростає. У вересні 2014 року покупки в інтернеті здійснювали 3,5 млн українців, а до квітня 2015 року таких стало 3,9 млн.

Шанувальників інтернет-шопінгу стає більше зі збільшенням проникнення інтернету, розвитком служби доставки і платіжних інструментів. За даними Інтернет Асоціації України, доступ до інтернету на кінець березня 2015 року був у 62% українців, а роком раніше – у 59%.

Провайдери, які покрили найбільш густонаселені міста, продовжують розширювати покриття за рахунок невеликих населених пунктів. Туди ж приходять фахівці, що працюють з інтернет-магазинами. Наприклад, «Нова пошта», у якої вже 1740 відділень у всій Україні.

«Укрпошта», яка має найбільш розвинену мережу з 11 тис. відділень, також навчається доставляти посилки з інтернет-магазинів. У тому числі – закордонних.

Банки також розвивають мережі регіональних відділень та електронні платіжні інструменти. Наприклад, Приватбанк, мережа якого налічує 2,5 тис відділень, зробив більше 20 додатків для смартфонів. З ними можна платити за товари та послуги через інтернет.

Усе це дозволяє жителям українських сіл робити покупки в інтернеті. Проте в цілому інфраструктура доставки в Україні недостатньо розвинена, як і ринок електронних платежів, констатує виконавчий директор фонду TA Venture та інвестор інтернет-магазину Top Mall Вікторія Тігіпко.

За темпами розвитку український ринок електронної комерції поки відстає від ринків Європи і США. Маркетинг-директор всеукраїнського торгового центру в інтернеті Prom.ua Олексій Філановський розповідає, що в Європі частка онлайн-покупок складає 9-13% від загального обороту торгівлі, у США – 11%. В Україні, за різними оцінками, це поки 1-3%.

3G – не панацея?

Стримувальним фактором розвитку електронної комерції є також відсутність повноцінного покриття мережами бездротового швидкісного інтернету. Найбільші українські оператори мобільного зв’язку отримали ліцензії на 3G тільки в лютому 2015 року і поки покривають найбільші міста.

Згідно з даними дослідження Google Consumer Barometer за 2014 рік, в Україні лише 5% інтернет-користувачів купували щось зі смартфона, ще 2% – з планшета. Хоча інформацію про товари з мобільних пристроїв читає набагато більше людей – близько 30%.

Найбільша частка мобільних покупців, за даними Google, – у країнах Азії, де вже працюють 4G-мережі. Наприклад, у Південній Кореї покупки з мобільних пристроїв робили 26% користувачів, у Таїланді – 28%, в Малайзії – 20%. За даними компанії Criteo, частка мобільних покупок в Азії перевищила 50%.

У мобільних продажах також досягли успіху США і Китай. У 2014 році чверть американців у «чорну п’ятницю» – перший день різдвяних розпродажів – зробили покупки з мобільного пристрою. Найбільший китайський інтернет-магазин Alibaba.com у той же день за перші 20 хвилин розпродажів зробив $1 млрд виручки, причому 48% цієї суми були отримані саме зі смартфонів і планшетів.

Не можна сказати, що запуск 3G або 4G гарантовано підвищить мобільні продажу в Україні. Наприклад, у Польщі, де працюють обидва покоління зв’язку, за даними Google, усього 4% користувачів роблять покупки зі смартфонів або планшетів.

Однак швидкісні мережі пересилання даних однозначно зроблять пошук інформації про товар і його покупку більш зручними процесами, що позитивно позначиться на загальних продажах – як онлайн, так і офлайн.

Людина часто купує за таким сценарієм: побачив товар на смартфоні по дорозі на роботу, почитав його характеристики і коментарі до нього на робочому комп’ютері, а оформив замовлення та оплатив його ввечері вдома з планшета, пояснює директор українського і білоруського офісів «1С-Бітрікс» Дмитро Суслов.

За його словами, завдання інтернет-магазинів – зробити так, щоб користувач з будь-яким пристроєм відчував себе однаково комфортно в процесі навігації по магазину і оформлення замовлення в ньому.

Калашник вважає, що універсальними факторами, які допоможуть інтернет-магазинам вибратися з кризи, стануть підвищення операційної та маркетингової ефективності, а вміння рахувати вийде на передній план.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я