Директор Alphabet, якому належить Google, сказав, що для китайського пошуковика доведеться поступитися принципами

Директор Alphabet говорить, що будь-хто, хто бажає вести бізнес у Китаї, повинен іти на певні компроміси.

Google останніми місяцями планує повернення в Китай, звідки він пішов у 2010 році. Джон Хеннесі, директор холдингу Alphabet, якому належить Google, розповів виданню Bloomberg, що для відновлення роботи доведеться поступитися принципами. Одним із них буде визнане введення цензури в пошукових результатах. І хоча Google робить вигляд, що цензура буде для нього новим явищем, він її використовує вже тривалий час у своїх продуктах, наприклад, у Google Street View.

Директор Alphabet говорить, що будь-хто, хто бажає вести бізнес у Китаї, повинен іти на певні компроміси. За його словами, Google необхідно знайти баланс між етичними поступками та можливістю надавати пошук мільйонам китайців для покращення їхнього життя.

«Питання в тому, чи краще буде надати китайським громадянам пристойний пошуковик, спроможний пошуковик, навіть якщо він цензурує в деяких випадках, – каже Хеннесі, – або краще пошуковик, який не є дуже добрим. Чи покращить це якість їхнього життя?»

За попередньою інформацією, проект китайського пошуковика Google Dragonfly розробляють з весни 2017 року. Фінальну версію готуються запустити через 6-9 місяців. Першим має з’явитися мобільний додаток для Android, який буде автоматично визначати сайти, заблоковані «Великим китайським фаєрволом». Пошуковик також буде піддавати цензурі інформацію про свободу мовлення, політичну ситуацію і політичну опозицію. Додатково він буде надавати історичну довідку до особливих подій історії, наприклад, подій на площі Тяньанмен у 1989 році, а також довідку про книги, які негативно висвітлюють авторитарну владу.

Заблоковані веб-сайти з цензурованого списку пошуковик просто не буде показувати в результатах. При введенні запитів з цензурованими пошуковими словами пошуковик не буде давати результат.

Розробка Dragonfly означає повний розворот у політиці Google щодо цензури в Китаї. Політик Кріс Сміт на слуханнях в конгресі США сказав: «Google серйозно скомпрометувала свій девіз «не будь злим». Дійсно, вона стала подільником зла».

Правозахисник Патрік Пун з організації Amnesty International каже, що розробка Dragonfly дає небезпечний сигнал іншим компаніям, які продовжують боротися з цензурою в Китаї. «Це має серйозні наслідки не тільки для Китаю, але і для всіх нас, для свободи інформації та свободи в інтернеті, – каже він. – Це встановлює жахливий прецедент для інших компаній, які намагаються не піддаватися китайської цензурі. Найбільший пошуковик планети підкорився цензурі в Китаї. Це перемога китайської влади і сигнал, що боротися з цензурою марно».