Середа, 29 Травня, 2024

Дороги в небі відремонтують: нова технологія на 80% прибирає «повітряні ями»

Австрійська компанія Turbulence Solutions стверджує, що вже проводить польотні випробування системи, яка може виявляти та нейтралізувати турбулентність повітря. Це дозволяє зробити політ на 80% більш плавним і економити до 10% палива. Систему планують запустити у 2024 році.

Майже кожен літак стикається із «повітряними ямами» – викликаними турбулентним повітрям провалами та підскоками літака, що нагадує їзду автомобіля по дорозі вкритій ямами. Зміна клімату вже призвела до збільшення турбулентності на 55% на деяких популярних маршрутах, і, за прогнозами, ситуація погіршуватиметься з підвищенням температури.

Сьогодні літаки для уникнення «повітряних ям» роблять те ж саме, що і автомобілісти – змінюють маршрут в пошуках більш гладкої дороги.

Система від Turbulence Solutions діє наче система активного шумозаглушення навушників. Вона виявляє турбулентність безпосередньо перед літаком і використовує надшвидку автоматичну протидію за допомогою елементів керування літаком.

Ключовим елементом системи є датчики диференціального тиску повітря з 5 отворами, встановлені якнайдалі вперед. Наприклад, на пілотованому випробувальному літаку датчики були встановлені безпосередньо на крилах на довгих щоглах приблизно на відстані 2,65 м попереду переднього краю крила.

Такого виносу для тестового літака на крейсерській швидкості достатньо, щоб дати системі десяту частку секунди на реакцію. Згідно зі статтею, опублікованою CEAS Aeronautical Journal у 2021 році, система змогла передбачити вертикальне прискорення понад 30 м/секунду/секунду з точністю майже 62% під час свого першого випробувального польоту.

Маючи інформацію про турбулентне повітря попереду і десяту частку секунди в запасі, система створює реакцію скасовування турбулентності за допомогою малоінерційних кермувальних поверхнонь літака. Таким чином, система здатна згладити вертикальні прискорення, зміни тангажа та крену, а також моменти згинання крила. Команда Turbulence Solutions стверджує, що наразі вона зменшує вплив турбулентності в салоні приблизно на 80%.

Економія палива у 10% є результатом того, що літаку не потрібно облітати зону турбулентності іншим маршрутом.

Компанія заявляє, що у 2024 році буде комерційно доступна система для легких літаків. До 2026 року вона розглядає версію для повітряних таксі eVTOL і сподівається  до 2030 року отримати систему для комерційних авіалайнерів.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися