Дрон врятував життя пацієнту із зупинкою серця – вперше в історії

Кожна хвилина без лікування на ранніх стадіях знижує шанси на виживання приблизно на 10 відсотків

Вперше в історії медицини безпілотний літальний апарат допоміг врятувати життя жертві зупинки серця. Автономний безпілотний літальний апарат, створений Everdrone, 9 грудня 2021 року доставив дефібрилятор лікарю, який повертав до життя 71-річного чоловіка в Тролльхеттані, Швеція.

Постраждалий чоловік, який побажав залишитися інкогніто, прибирав сніг зі своєї під’їзної доріжки, коли у нього зупинилося серце. Автоматичний зовнішній дефібрилятор (AED) прибув трохи більше ніж за три хвилини і дозволив доктору Мустафі Алі підтримати життя пацієнта до прибуття швидкої допомоги.

«Я не можу висловити словами, як я вдячний цій новій технології і швидкій доставці дефібрилятора. Якби не безпілотник, мене б, напевно, тут не було», – сказав врятований.

Доктор Алі пояснив Everdrone, як опинився поруч, і як швидка доставка дефібрилятора допомогла. «Я їхав на роботу в місцеву лікарню, коли виглянув з вікна машини і побачив чоловіка, що впав на під’їзній доріжці. Я відразу зрозумів, що щось не так, і кинувся на допомогу. У чоловіка не було пульсу, тому я почав робити штучне дихання, попросивши іншого перехожого зателефонувати за номером екстреної допомоги в Швеції. Лише через кілька хвилин я побачив, як щось пролетів над головою. Це був безпілотник з дефібрилятором!», – сказав він.

У серпні 2021 року дослідники з Каролінського інституту в Швеції представили результати пілотного проекту, в ході якого вивчалося використання безпілотних літальних апаратів для доставки дефібриляторів в режимі реального часу при підозрі на зупинку серця.

У більш ніж 20 відсотках надзвичайних ситуацій, задокументованих у проекті, опублікованому в журналі European Heart, безпілотний літальний апарат для доставки дефібриляторів прибув на місце і часто раніше швидкої допомоги.

Випробування проходило в містах Гетеборг і Кунгельв на заході Швеції влітку 2020 року, і безпілотні літальні апарати відправлялися на 12 сповіщень про підозру на зупинку серця. Дрон успішно доставив дефібрилятори в 11 з цих 12 випадків.

Дослідження використали для удосконалення системи, яка в той час не підтримувала польоти в темний час доби і в умовах дощу або при вітрі вище восьми метрів в секунду.

Андреас Клаессон, ад’юнкт-професор центру реаніматології при Департаменті клінічної науки і освіти, Седерсюхусет, Каролінський інститут, керував дослідженням. Він сказав:”Кожна хвилина без лікування на ранніх стадіях знижує шанси на виживання приблизно на 10 відсотків, і саме тому ми вважаємо, що цей новий метод доставки має потенціал для порятунку життів».

Система доставки дефібриляторів в даний час обслуговує близько 200 000 громадян Швеції, але очікується, що протягом цього року вона пошириться і на інші європейські країни.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я