Гаджет Stentrode, що компенсує пошкоджені ділянки мозку, показує хороші результати

Доброволець Філліп О’Кіф в останні півроку втратив можливість рухатися й виявився майже повністю паралізованим. З новою технологією він вже здатний друкувати до 20 символів на хвилину, клацати курсором з точністю 90%

Перший етап клінічного тестування імплантата Stentrode показує позитивні результати. Цей апарат здатний компенсувати пошкоджені ділянки мозку і повернути пацієнтам з різними неврологічними проблемами частковий контроль за своїм тілом.

Випробування Stentrode проводять два добровольці з Австралії, які страждають на хворобу моторних нейронів (бічний аміотрофічний склероз, БАС). Це прогресуюче нейродегенеративне захворювання, яке вражає рухові нейрони в головному і спинному мозку.

Поступова загибель клітин нервової системи призводить до неухильного наростання м’язової слабкості, що охоплює всі групи м’язів. Способу сповільнити або зупинити прогресування немає, і з часом наступає смерть. Однак набагато раніше хворий втрачає можливість рухатися та виконувати будь-які дії. До речі, вірусний челендж у соцмережах допоміг зібрати $220 млн, і ці гроші дозволили провести пошуки перспективної терапії БАС.

Про пристрій Stentrode перша інформація з’явилася у 2016 році. Тоді австралійські вчені показали його прототип. Гаджет мав записувати активність мозку й, оминаючи пошкоджені ділянки мозку, передавати сигнали на м’язи. При цьому не потрібне було значне хірургічне втручання, при якому в мозок імплантували масиви електродів.

Stentrode потребує невеликого отвору в шиї, що не перевищує розміри сірника. Після цього його кровоносними судинами направляють до моторної кори головного мозку. Це регіон мозку, який відповідає за планування та виконання рухів.

Гаджет моніторить електричні сигнали моторної кори, а також може стимулювати області, які відповідають за рухи конкретних м’язів.

Перший пацієнт отримав Stentrode у серпні минулого року, другий – у квітні цього року. Нині ці два чоловіки отримали завдяки технології можливість частково повернути контроль за кінцівками.

Наприклад, другий доброволець Філліп О’Кіф в останні півроку втратив можливість рухатися й виявився майже повністю паралізованим. З новою технологією він вже здатний друкувати до 20 символів на хвилину, клацати курсором з точністю 90%. Це дозволило йому користуватися інтернетом, писати електронні листи та навіть влаштуватися на роботу.

Робота над Stentrode розпочалася у 2011 році. Нині розробники сподіваються, що за п’ять років вони отримають сертифікат FDA.