Google відклав план «убити» веб-посилання, але повернеться до нього в наступному Chrome

Браузер Chrome є монополістом в інтернеті, і його двигун використовують інші браузери, а це означає, що будь-які корінні зміни в ньому вплинуть на всю Павутину. Саме тому, коли в черговому оновленні адресний рядок перестав показувати www, користувачі масово обурилися.

У Google нещодавно з’явилася нова ідея, як поліпшити інтернет, проте користувачі виявилися нею дуже незадоволені. Пошуковик хоче змінити наявний вигляд веб-посилань. Однак через високий рівень негативу від такої ідеї в Google вирішили дати користувачам «охолонути» та відклали її запровадження на наступний апдейт Chrome.

Браузер Chrome є монополістом в інтернеті, і його двигун використовують інші браузери, а це означає, що будь-які корінні зміни в ньому вплинуть на всю Павутину. Саме тому, коли в черговому оновленні адресний рядок перестав показувати www, користувачі масово обурилися. Розробники Chrome запропонували спільноті поки що подумати, але попередили, що зміни все одно відбудуться з релізом Chrome 70.

У Google кажуть, що користувачам сьогодні важко сприймати веб-адреси сайтів, і тому їх необхідно змінити. У Google вважають, що короткі адреси в адресному рядку підвищують безпеку. Противники нововведення говорять, що прибирання частин веб-посилання, навпаки, робить сприйняття ще складнішим та полегшує шахраям роботу. Вони також нагадують Google її власну розробку AMP, яка має спеціальний субдомен.

«У Chrome M69 ми приховали відображення спеціальних субдоменів www та m, – говорить продакт-менеджер проекту Google Chromium Емілі Шектер. – Після отримання відгуку про ці зміни ми вирішили відмінити їх».

У Chrome 70 розробники знову спробують приховати частину веб-адреси. Однак цього разу в Google вирішили прибрати лише www, залишивши m. Остання часто показує спеціальну версію сайту для мобільних пристроїв.

Chrome уже давно використовує своє монопольне становище для просування рішень, які змушені використовувати сайти та інші браузери. Одна з таких – відображення лише головного домену сайту без повної веб-адреси відкритої в дану мить сторінки. Щоб побачити повну адресу, необхідно було клікнути на адресний рядок. Ідея виявилася провальною, і через кілька тижнів Google прибрала цю функцію.

Інша пропозиція Chrome – використовувати шифроване з’єднання HTTPS усюди, навіть там, де воно не потрібне. Розробники говорять, що вони таким чином посилили захист, а критикам необхідно просто звикнути. Однак використання HTTPS є дорогим, наприклад, при роботі із сайтами з HTTPS на мобільному пристрої через 3G збільшується на 50% затримка в пересиланні даних та на 30% – споживання енергії. Зважаючи, що за стандартом затримка при пересиланні даних через UMTS становить не менше 500 мс, час завантаження веб-сторінок зростає у 1,5 раза. А при відтворенні відео на мобільних пристроях вони витрачають на 25% менше енергії при прийманні даних по HTTP. Окрім цього, інтернет-сервіси стають дорожчими: їм необхідно створювати інфраструктуру для підтримки HTTPS та купувати сертифікати. Останні коштують близько $2000 на рік.

Також Chrome запровадив нове загрозливе повідомлення для користувачів. При відвідуванні деяких сайтів вони в адресному рядку можуть бачити сповіщення «незахищений» (Not secure) зі знаком оклику поряд. Однак браузер видасть сповіщення про незахищене з’єднання навіть для сайтів, яких не існує. Єдине, що грає роль, – абревіатура http чи https перед іменем сайту. І використання HTTPS не означає безпечності сайту. Хоча Chrome буде видавати «захищений», сайт може виявитися зламаним хакерами і розповсюджувати шкідливе програмне забезпечення. Також отримати сертифікат HTTPS можуть фішингові та інші шкідливі сайти. Подробиці читайте в статті «Нова страшилка у Chrome: чи варто розслаблятися, коли браузер видає «захищений».