Громадська наука: сучасні дослідження без жодних знань

«Це, мабуть, уперше, коли солідні наукові журнали публікують скриншоти з гри, – каже співзасновник ініціативи мультиплеєрної науки Massively Multiplayer Online Science (MMOS) Атілла Шантнер. – Це буде наступною революцією в громадській науці».

EVE Online – це космічна стратегія, в якій гравці мають свободу дій. Але, як і в реальному світі, її обмежують фінанси, пірати тощо

Шантнер розповідає про міні-гру Project Discovery, яка нещодавно з’явилася в популярній онлайновій іграшці EVE Online. У віртуальному всесвіті Project Discovery є «секретною програмою досліджень», яку запустив клан Sisters of Eve для аналізу таємничої та небезпечної фракції під назвою Drifters. Гравці вивчають зразки, щоб отримати доступ до технологій Drifter.

Поза грою Project Discovery є партнерством між творцем EVE компанією CCP, а також MMOS та шведської ініціативи з побудови атласу людських протеїнів Human Protein Atlas (HPA).

«15 років тому завершили проект розшифрування людського генома. Хоча це було давно, ми досі не знаємо, що роблять протеїни в нашому тілі. Саме на це має відповісти проект Human Protein Atlas, –  пояснює учасник HPA Емма Ландберг. – У нашому тілі 20 тисяч генів і багато різних типів клітин. Це багато роботи для картографування».

Ігри, що розвивають науку

Громадська наука – коли науковий внесок роблять не вчені, а звичайні люди – існує вже тривалий час. Це така гра, як Foldit, де гравець шукає структуру білків. Чи Quantum Moves, яка допомагає вченим швидше збудувати квантовий комп’ютер. Але ці ігри розробляли та запускали самі науковці, тоді як Project Discovery вбудували у вже популярну гру EVE Online.

Ось такі зразки класифікують гравці в рамках Project Discovery

«Найбільша проблема з громадською наукою – залучити гравців на тривалий час», – каже Шантнер. Project Discovery створили у вигляді міні-гри всередині EVE Online. За вирішення завдань гравці отримують потрібну їм винагороду – ігрову валюту ISK. За неї в Eve Online можна купувати космічні кораблі, ресурси, зброю тощо.

Проект Project Discovery працює вже близько місяця, і його результати досить перспективні. Лише за перші кілька годин гравці EVE класифікували понад 400 тисяч елементів клітин. За тиждень ця цифра зросла до 2,2 млн, а нині оброблено вже 8 млн елементів.

За вирішення задач гравці отримують ігрову валюту

На таку роботу гравцям знадобилося 18,2 млн хвилин, що дорівнює 163 рокам роботи за стандартним офісним графіком. «Project Discovery в середньому дає 150 тисяч класифікацій на день. Це набагато вище за наші найбільш оптимістичні прогнози, – каже Шантнер. – Ми робимо не лише історію в грі. Ми робимо також історію громадської науки».

Гравці EVE вже обробили перший набір даних, які підготували в рамках Project Discovery. Організатори запустять його повторно для збільшення точності та перевірки. А до кінця року підготують нові набори даних. Гравці EVE, заробляючи ігрову валюту, зможуть допомогти в боротьбі із хворобами, вивченням космосу тощо. Тим часом любителі EVE Online вже допомогли ідентифікувати 109 протеїнів, які є потенційними кандидатами проти автоімунних хвороб.

Ви також можете допомогти науці, до того ж вітчизняній. Напишіть розповідь про відкриття чи винахід українських учених і надішліть її на конкурс Tech Today Awards. Тим часом читайте, що українська наука пропонує для покращення нашого життя.

За матеріалами: PC World