iFixit та «Грінпіс» хочуть, щоб ремонтопридатність стала показником екологічності

Серед усієї протестованої техніки найбільше сьогодні зберегли ремонтопридатність ноутбуки

Виробники електроніки, особливо Apple, люблять хвалитися своїми звітами про турбування щодо екології. Але фахівці з iFixit та екологи «Грінпіс» вважають, що це здебільшого маркетинг. Адже вони всіляко перешкоджають ремонту та відновленню своїх гаджетів. Від повністю склеєних девайсів, які неможливо розібрати без пошкодження, до засекречення ремонтних схем та переслідування приватних сервісних фахівців. Експерти вважають ремонтопридатність важливим елементом сучасних гаджетів.

ремонтопридатність

iFixit разом з «Грінпіс» опублікували посібник для споживачів електроніки. У цьому документі фахівці з екологами пропонують прийняти ремонтопридатність як ключовий фактор у системі виставлення оцінок пристроям. Сама iFixit вже давно виставляє рейтинги різних гаджетів за рівнем їхнього ремонту.

У запропонованому документі експерти оцінили 44 свіжих пристроїв від 17 різних виробників, серед яких Apple, Google і Samsung. Рейтинги враховують простоту розбору, доступність запасних частин та наявність інструкцій з ремонту техніки. Ось що вийшло у фахівців:

У більшості випадків пристрої можна полагодити. Але дослідження також дає підстави для песимізму. Ситуація змінюється до того, що все більше нових гаджетів переходять у категорію одноразових, які дуже важко або неможливо полагодити.

Серед усієї протестованої техніки найбільше сьогодні зберегли ремонтопридатність ноутбуки. Однак у цій категорії на гірше виділяються Apple зі своєю лінійкою ноутбуків і Microsoft Surface Book.

Однією із головних скарг фахівців є те, що серед усіх перевірених пристроїв 70% обладнані акумуляторами, які важко замінити. Нині лише 7% девайсів розраховані на те, що акумулятор зможе замінити сам користувач. Експерти відзначають, що складність заміни акумулятора є суттєвим мінусом через його деградацію. Це лише питання кількох років, коли ємність батареї деградує настільки, що девайс майже перестане бути мобільним та оселиться біля розетки.

Представники iFixit впевнені, що ремонтопридатність техніки дуже важлива у всіх відносинах. «Звичайно, наші гаджети стають тоншими й легшими. Але вони, як і раніше, вимагають величезних витрат природних ресурсів, вносять частку у викиди парникових газів і пожирають багато енергії протягом свого життєвого циклу, – пишуть вони у своїй публікації. – Усе це для пристроїв, які спеціально спроектовані, щоб працювати всього кілька років».

На думку експертів, по-справжньому хороші гаджети не повинні бути спроектовані на заплановане старіння. Вони повинні працювати довго, а це означає особливу увагу ремонтопридатності і можливості модернізації. Крім того, ті пристрої, які простіше розібрати на частини, одночасно і простіше потім екологічно утилізувати. Таким чином, повторне використання, ремонт і переробка запчастин – це більш грамотний підхід, ніж просто купівля нового гаджета.

«Грінпіс» також запустив кампанію за ремонтопридатність електроніки. Екологи пропонують підписати петицію до виробників гаджетів і комп’ютерної техніки. «Виробництво пристроїв, які легко полагодити і які розраховані на тривале використання, – це найважливіший крок, який можуть зробити компанії для зниження впливу на навколишнє середовище при виробництві нашої електроніки, – заявляють у «Грінпіс». – Водночас, використовуючи якомога довше ту електроніку, яка у вас вже є, ремонтуючи її, ви допомагаєте зберегти обмежені ресурси планети. Разом ми можемо змінити систему: приєднуйтесь до сотень тисяч людей у всьому світі, які вимагають від провідних IT-компаній на кшталт Apple, Samsung та інших переглянути наші технології і проектувати вироби, які працюють більш тривалий строк і не вимагають жертвувати планетою»

iFixit закликає покупців перед купівлею перевіряти рейтинг ремонтопридатності. Адже від цього залежить у кінцевому підсумку вартість володіння пристроєм. Наприклад, у деяких випадках у разі розбитого екрана потрібно купувати новий гаджет, тоді як ремонтопридатний пристрій дозволить просто замінити скло.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я