Інтернет – на вихід

«Виїхати за кордон» з українських дата-центрів може кожен десятий сайт. Стимулів для переїзду додалося після чергового рейду силовиків в приміщення доменного реєстратора Nic.ua. Це паралізувало роботу тисяч компаній-клієнтів, розповідає «Економічна правда».

Історія питання

Співробітники Служби безпеки України провели 7 квітня обшук в дата-центрах компаній «Датагруп» і «НетАссист». Вони вилучили сервери компаній, які були клієнтами реєстратора доменів Nic.ua – фірм «Нік.юей» і «Сервіс онлайн». Як пізніше стало відомо, обшук проводився за дозволом Печерського районного суду Києва.

Слідство з’ясувало: на чотирьох зареєстрованих через Nic.ua доменах розміщувалися сайти сепаратистів. У них містилися заклики до повалення конституційного ладу і посягання на недоторканність України. Як розповів директор Nic.ua Андрій Хветкевич, до самих сайтів реєстратор відношення не мав: він просто вніс доменні імена в реєстр.

Хвиля постраждалих

Сайти і їхні сервери перебували за межами України, тому вилучення серверів Nic.ua не завадило сепаратистам. Зате постраждали 30 тис. інших клієнтів Nic.ua, чиї ресурси виявилися повністю або частково недоступні.

За словами Хветкевича, у списку постраждалих виявилися інтернет-магазини, бюро перекладів, туристичні агентства, ЗМІ. Багато клієнтів уже написали скарги і розрахували розмір збитку.

«В однієї компанії опинився під загрозою контракт на виконання реставраційних робіт на 250 тис. грн, – розповів Хветкевич. – Ще один клієнт, освітній центр, написав, що тільки на відновлення роботи сайту йому знадобиться 75 тис. грн».

Збиток, нанесений його компанії, Хветкевич оцінює в $300 тис., і щодня ця сума збільшується на 1 тис. доларів. Постраждали також державні підприємства і відомства, громадські організації.

Не працюють сайти Центральної бібліотеки та мережі бібліотек для дорослих у Дніпропетровську, ВНЗ «Дніпропетровський політехнічний коледж», Держслужби гірничого нагляду і промислової безпеки у Києві, Товариства червоного хреста, сайти деяких сільських і районних рад.

Nic.ua з юристами готує звернення до слідства, розповів керівний партнер адвокатського об’єднання «Юскутум» Артем Афян. «Ми спробуємо використовувати всі законні способи, щоб повернути сервери», – повідомив він. Якщо сторонам не вдасться домовитися про повернення серверів, Nic.ua готова захищати свої інтереси в суді.

Ринок тане на очах

СБУ запропонувала постраждалим клієнтам реєстратора прийти за «копіями своїх сайтів». Хветкевич стверджує, що технічно це зробити складно, а в багатьох випадках це загрожує знищенням даних клієнтів.

Вилучення серверів заподіяло шкоду не тільки Nic.ua і її клієнтам, але і всій інтернет-галузі, вважає адміністратор домену .ua. Дмитро Кохманюк. З ним погоджується директор компанії Freehost, що надає послуги хостингу та реєстрації доменів, Євген Шерман.

«Пригода з вилученням обладнання поставило хрест на заявах про спрощення ведення бізнесу. Жодні нові заяви це вже не виправлять. Це покладе початок нової хвилі еміграції сайтів кордон», – вважає він.

За оцінками Кохманюка, обсяг доменного ринку України становить $5 млн на рік. У середньому реєстрація або продовження одного домену коштує $6-10 в рік. В одній тільки в зоні .ua налічується більше 600 тис. доменних імен. Ще близько 4 тис. зареєстровано в зоні .укр.

Дохід ділять між собою більше сотні реєстраторів, найбільшими з яких є «Інтернет Інвест» (Imena.UA) і Nic.ua, який обслуговує близько 150 тис/ доменів.

Обсяг ринку хостингу в Україні в декілька разів більший, ніж доменний, – близько $25 млн на рік. «Це дрібні ринки. Для порівняння, ринок електронної комерції в сотні разів більше», – каже Кохманюк.

За останні три роки доменний ринок просів лише на 5-8%, а ось хостери, як вони самі стверджують, втрачають дохід після кожної перевірки силовиків.

Після вилучення серверів магазинів ProstoPrint у 2011 році, Rozetka у 2012 році, соцмережі «ВКонтакте» і сервісу Webmoney в 2013 році, дата-центр «Парковий» у 2014 році хостери спостерігали відтік клієнтів за кордон. Як розповів заступник директора «Паркового» Денис Бурдук, зазвичай йде по 5-10% клієнтів.

Через постійну загрозу вилучення серверів не просто просідає наявний ринок, але і зникає перспектива його розвитку.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я