Неділя, 21 Квітня, 2024

Інтернет перетворився на зону військових дій між США та Китаєм

Онлайновий світ сьогодні розділився на два великих сектори – Схід та Захід. Кожен із них дотримується власної стратегії розвитку, і це перетворює інтернет на поле битви.

Схід очолює Китай, в якому мобільні платежі вже фактично витіснили готівку і владі доводиться боротися за те, щоб торгові точки приймали фізичні гроші. Смартфони стали для користувачів головним пристроєм їхнього життя, з яким вони можуть робити все. Однак з другого боку цієї монети виявляється тотальний контроль влади за життям кожного свого громадянина.

Західний сектор дотримується поки що стратегії відкритості. У більшості випадків користувачі можуть вільно говорити, розробники не скуті обмеженнями. Смартфони є популярними пристроями у західних користувачів, але вони не надають зручний доступ до усього. Деякі сайти навіть не пристосовані до смартфонів.

Сьогодні ці дві зони, які очолюють Китай та США, активно стикаються через розгортання нової мобільної технології – 5G. Китай хоче бути найбільшим постачальником обладнання, заодно агітуючи своїх клієнтів прийняти східний підхід до інтернету. Це включає використання деяких варіантів «Великого файрволу» – комплексу, який дозволяє Пекіну контролювати інтернет всередині країни.

«Китайський підхід може дати масштабні вигоди від масового збирання та аналізу даних, – говорить бувший виконувач обов’язків прем’єр-міністра Великобританії Нік Клегг. – Однак це так само може призвести до більш зловіщого контролю». За його словами, реальний вибір має бути в прийнятному регулюванні технологічного сектору з балансом пріоритетів приватності, вільного мовлення, інновації та масштабу.

Директор консультаційної компанії з Вашингтону Том Пеллман говорить, що цензура у Китаї схожа на забруднення повітря. «Коли ти всередині, це здається ОК, – каже він. – Але вийшовши звідти, розумієш, наскільки погано все було». Однак Пеллман сумує за додатком WeChat, який є універсальним комбайном, в якому можна виконувати майже будь-які задачі.

Сьогодні східний та західний сектори інтернету існують паралельно. Захід купує товари на Amazon, схід – на Alibaba. На заході є гігант пошуку Google, на сході його заміняє Baidu. Західні користувачі платять через Apple Pay, східні – через  Alipay.

Розгортання 5G може покласти край відносно мирному співіснуванню двох паралельних інтернет-секторів. Експерти побоюються, що розкол між ними може посилитися, і більше країн світу перейдуть на китайську модель керування інтернетом.

До недавно Китаю вдавалося агресивно просувати мережі 5G на основі свого обладнання. Суттєві проблеми з’явилися, коли США та її союзники заблокували використання обладнання від Huawei Technologies, яка є найбільшим світовим вендором телеком-рішень.

Офіційна причина відмови від Huawei Technologies – шпигування на користь китайської влади. Засновник компанії Рен Женгфей публічно відкидає ці звинувачення, заявивши минулого місяця: «Моя компанія не відповідатиме на запити про шпигування».

Китайські чиновники, у свою чергу, згадують свідчення Едварда Сноудена – бувшого співробітника Агентства національної безпеки США. Він розповів про існування шпигунських модулів в телеком-обладнанні, яке виготовляли американські компанії. Представники агентства тоді відповіли, що невинні користувачі не страждають від такого збирання інформації.

Бувший державний аналітик Пол Тріоло каже, що конфронтація навколо 5G може дійти до точки, коли Китай створить власну версію 5G. Вона буде несумісною з 5G, яке розгортають у США. «Якщо глобальні ланцюги поставок 5G розпадуться, – каже він, – ми опинимося на зовсім новій території».

Експерт компанії DCM Ventures Девід Чао вважає, що Китай може скористатися перевагою свого гігантського внутрішнього ринку і широкого розгорне 5G раніше, ніж це зроблять на заході. Це породить нові додатки та обладнання, яке зможе використати можливості нового типу зв’язку. «Це може підштовхнути покоління нових мобільних сервісів, які скористаються такою перевагою, – каже він. – Їх можуть експортувати у західний світ».

Сьогодні китайський підхід до роботи інтернету вже використовують у інших країнах. Серед них – В’єтнам та Танзанія. Для цього Китай запустив спеціальну програму під назвою «Цифровий шовковий шлях». У Індії також бачать переваги такої моделі, оскільки вона дозволяє надати переваги локальним компаніям. Для посилення своїх ідей Китай лобіює в ООН дискусію про суверенне інтернет-регулювання.

Історія розділення інтернету на два великих сектори сходу та заходу почалася в 2008 році. До цього часу в Китаї вільно працювали усі інтернет-сервіси. Але після Олімпіади 2008 року влада країни захотіла допомогти місцевим компаніям, які програвали конкуренцію західним фірмам. Facebook, Twitter, YouTube заблокували у 2009 році. У 2010 році така ж доля спіткала Google. Для китайців стали недоступними багато популярних на заході сайтів. Перестали працювати платежі через іноземні сервіси, такі як PayPal чи Visa.

За матеріалами: The Washington Post

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися