МТС Україна отримала 3G-ліцензію

Сьогодні, 23 лютого, відбулася одна з найзначніших подій в телеком-галузі України. Майже з десятилітньою затримкою пройшов тендер на ліцензії UMTS, які відкриють українцям швидкісний мобільний інтернет. МТС також отримала одну з цих ліцензій.

Торги розпочалися о 10 ранку 23 лютого 2015 року та проходили в актовому залі «Укрпошти» на вулиці Хрещатик у Києві. За умовами тендеру, максимальна запропонована учасниками ставка стала початковою ціною – одна ліцензія стартує від 2,7 млрд грн. Початкова ціна другого лота залежала від фінальної вартості першого лоту. Ціна третьої ліцензії також формувалася від результатів торгів за перші дві. При цьому один оператор міг отримати лише одну ліцензію.

Перший та третій лоти купили за 3,3 млрд та 2,7 млрд гривень відповідно. Однак найцікавішим був центральний другий лот. У ньому мінімальне засмічення радіохвиль користувачами сусідніх діапазонів, а тому мережа в ньому матиме максимальну дальність дії та швидкість пересилання. Цей лот купила МТС.

Переможці тендеру повинні будуть запустити UMTS на території всіх обласних центрів України протягом 18 місяців з моменту отримання ліцензії. А протягом двох-шести років зв’язок 3G має з’явитися на територіях усіх населених пунктів з населенням більше 10 тис. осіб.

Технічні особливості

Коли кажуть, що скоро Україна отримає зв’язок третього покоління 3G, тоді зазвичай мають на увазі стандарт UMTS. Адже в нашій державі вже декілька років існують мережі 3G з покриттям на більшій частині території – одна з таких «МТС Коннект 3G». Проте вони працюють у форматі CDMA та потребують окремого апаратного обладнання, вибір якого обмежений. А єдину робочу мережу UMTS в Україні має компанія ТриМоб з обмеженим покриттям лише найбільших населених пунктів. Користувачі МТС вже можуть працювати в останній.

Стандарт UMTS, який ще часто називають 3GSM, є еволюційним розвитком GSM, і тому більшість сучасних телефонів в кишенях українців сумісні з ним. Завдяки цьому після появи 3G абонентам не потрібно буде навіть змінювати свою SIM-картку. Користувачі тарифів «Ультра» впевнилися в цьому на власному досвіді – МТС підписала угоду з ТриМоб.

У порівнянні з актуальним сьогодні CDMA-стандартом EV-DO Rev. B можливості 3GSM значно скромніше. Перший забезпечує теоретичну швидкість завантаження у 9,1 МБ/сек та підтримує вивантаження на рівні 3,4 МБ/сек. А ось останнє покоління UMTS HSPA+ надає лише 5,2 МБ/сек на завантаження та 0,72 МБ/сек на вивантаження. Це означає, що на UMTS-мобільниках можна буде дивитися навіть онлайн-фільми в якості HD, а ось записати відзнятий камерою ролик HD потребуватиме досить багато часу. Тоді як CDMA за швидкістю не поступається дротовому доступу.

Переваги для користувачів

Хоча UMTS у декілька разів повільніший за CDMA, проте він у десятки разів швидший за доступний сьогодні українцям GSM EDGE. Останній дозволяє пересилати дані на швидкості до 0,058 МБ/сек. Тому поява 3G UMTS відкриє їм нові сервіси, які вже популярні в інших країнах, але не мають можливості розвиватися у нас.

Мобільного інтернету через EDGE вистачає, щоб, наприклад, прийняти чи відправити пошту або читати сайти через спеціалізовані браузери типу Opera Mini із вбудованим стисненням даних.

Проте вже на завантаження пісні в форматі MP3 доведеться чекати більше двох хвилин. Через UMTS на це потрібно лише декілька секунд – після натиснення кнопки файл майже одразу можна буде відкривати у плеєрі.

Про перегляд фільмів через EDGE не йде навіть мова: файл середньої якості на 700 МБ через нього доведеться завантажувати дещо менше 9 годин. Тоді як цей обсяг на UMTS HSPA+ можна буде завантажити за три хвилини.

Економіка зрадіє

Повсюдний мобільний широкосмуговий доступ відкриває великі можливості для розвитку всієї економіки країни. Оператори та сторонні компанії зможуть впроваджувати абсолютно нові послуги і моделі, які стимулюватимуть розвиток інших секторів господарства.

З розвитком 3G стануть доступними різноманітні сервіси, додатки, відео та ігри онлайн, електронний банкінг тощо. Уже сьогодні українці воліють користуватися ними все більше, про що можуть свідчити хоча б останні новорічні свята. Адже цього року мобільним інтернетом для спілкування впродовж них скористалися на 32% більше абонентів порівняно з минулим роком. А трафік в ці дні подвоївся проти аналогічного періоду минулого року і склав близько 200 ТБ, що дорівнює приблизно 140 тисячам фільмів у HD-якості, 32 мільйонам мелодій та 357 мільйонам фотографій.

Чим більше людей користуватимуться швидкісним мобільним інтернетом, тим швидше розвиватиметься економіка всієї держави. За підрахунками асоціації GSM, якщо 10% користувачів перейдуть з 2G на 3G, тоді кожен з них додасть до ВВП країни додаткові 0,15%.

Подвоєння використання мобільного трафіку означатиме, що кожен споживач буде додавати до ВВП щонайменше 0,5%. При цьому, за світовою статистикою, при переході на 3G обсяги даних зростають від 3 до 10 разів.

Повсюдний швидкісний інтернет UMTS також означатиме, що все більше людей переходитимуть на смартфони. І кожні 10 таких гаджетів підвищать загальну продуктивність користувачів на 4,2%.

12 КОМЕНТАРІ

  1. Рад за МТС что отхватили самые чистые частоты, но про скорость загрузки 700 Мб файла – это преувеличение в 10-к раз примерно :) Максимальная скорость приёма UMTS HSPA+ 5,2 МБ/сек – это примерно 650кб в секунду. С такой скоростью тащить 700Мб файл будете 18 минут, реально же скорость будет наверное в 2-а раза меньше. Скорость отдачи (закачки) в интернет 0,72 МБ/сек вообще печальная (90Кб/сек). Пользователи будут долго и грустно смотреть как смартфон пытается загрузить в облако фотографии, которые они наснимали.

    • а как еще можно радоваться? без 3G вход в 4G закрыт. это как из детства во взрослость надо пройти этап подростковости. иначе не бывает

    • к своему удивлению, на заре 3Ж европейские операторы мобильной связи обнаружили, что видеозвонки никому не нужны. а если и нужны, то не по их тарифам, а по Скайпу

    • Усе простіше: 3G “не тягне” відеодзвінки при масштабному масовому використанні. Ось які сервіси пропонують різні покоління зв’язку:

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я