Середа, 29 Травня, 2024

Ми будемо боятися гуманоїдних роботів, але не тільки через ефект “зловіщої долини” – науковці назвали страшнішу причину

Нові гуманоїдні роботи можуть сприйматися візуально жахливішими для звичайних людей не тільки через наявність ефекту зловіщої долини. Дослідники кажуть, що набагато тривожнішим буде засилля однакових облич навколо. Вчені прогнозують, що коли масово запустять переконливих людиноподібних роботів з ідентичними обличчями, ми всі впадемо в паніку.

Давно відомо, що чим більш людянішим виглядає робот, тим він сприймається загрозливішим для людей. Це явище «букімі но тані геншо» (зловіща долина) відкрив у 1970 році професор робототехніки Масахіро Морі. Люди добре сприймають роботів, які дуже відрізняються від людей. Але коли обличчя близьке до людського, але не зовсім правильне, люди впадають у відчай.

Доктор Фумія Йонеміцу з Університету Кюсю та його колеги замислилися, що станеться, коли людиноподібні роботи стануть настільки реалістичними, що вони подолають зловіщу долину.

«Технологічний прогрес у робототехніці вже створив роботів, яких неможливо відрізнити від людей, — пишуть вони. – Якщо людиноподібні роботи з такою ж зовнішністю будуть масово вироблятися і стануть звичним явищем, ми можемо зіткнутися з обставинами, за яких люди або людиноподібні продукти будуть мати обличчя з ідетничним же зовнішнім виглядом у майбутньому».

Щоб перевірити реакцію добровольців, команда попросила їх подивитися на фотографії людей з однаковим обличчям (клонів), з різними обличчями та з однією людиною. Учасників дослідження попросили оцінити, наскільки реалістичними виявилися зображення, їхню емоційну реакцію на них і наскільки моторошними вони були.

Відповіді учасників були чіткими: клони були моторошними. І чим більше однакових людей на картинці, тим страшніше вона ставала. Дослідники вирішили назвати це «ефектом девальвації клонів».

«Ефект девальвації клонів був сильнішим, коли кількість клонів зросла з двох до чотирьох», — говорить Йонеміцу.

Цікаво, що в таких шоу навколо роботів, як «Світ Дикого Заходу» та «Люди», нам рідко показують кілька клонів кожного робота. Можливо, саме тому, що споглядання дублікатів може викликати огиду.

«Ми також помітили, що важливу роль у цьому ефекті відіграє дублювання ідентичності, тобто особистості та розуму, властивій людині, а не рис обличчя. Обличчя клонів із дублюванням ідентичності були моторошнішими, – каже Йонеміцу. – Результати свідчать про те, що обличчя клонів викликають моторошність, а ефект девальвації клонів пов’язаний з реалізмом і реакцією огиди».

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися