На питання, чи є «Міцний горішок» новорічним фільмом, відповіли за допомогою технологій

«Міцний горішок» – це бойовик про поліцейського Джона МакКлейна з Нью-Йорка, який власними силами рятує десятки заручників, разом з власною дружиною, від групи німецьких грабіжників

Кривавий бойовик «Міцний горішок» (Die Hard), в якому люди мруть як мухи і вуха болять від гучних вибухів, сьогодні почали вважати новорічним фільмом. Суперечка триває вже майже 30 років, з виходу картини в прокат. Кінодослідник Стівен Фоллоуз використав сучасні технології аналізу даних, щоб точно відповісти, чи можна вважати картину святковою і вмикати її для сімейного перегляду новорічними днями.

«Міцний горішок» – це бойовик про поліцейського Джона МакКлейна з Нью-Йорка, який власними силами рятує десятки заручників, разом з власною дружиною, від групи німецьких грабіжників. Дія відбувається на католицьке Різдво. Ідею цього фільма взяли з книги «Ніщо не триває вічно» Родеріка Торпа, яка з’явилася після виходу фільму «Детектив» у 1968 році. У ньому знімався Френк Сінатра, якого у віці 73 років хотіли взяти на роль МакКлейна.

Щоб відповісти на питання, чи є «Міцний горішок» різдвяним фільмом, спершу необхідно визначитися з поняттям «різдвяний фільм». Фоллоуз вважає картину новорічною, якщо виконується три умови:

  • креативність. Фільм чітко показує свою історію, не викликаючи зайвих питань;
  • комерційність. Фільм є комерційним продуктом, створеним індустрією для задоволення бажань споживачів;
  • культурність. Картина несе якесь значення для глядачів, пробуджує в них глибші відчуття.

Оцінка даними

Креативність «Міцного горішка» можна визначити, проаналізувавши його сценарій. У ньому слово «Різдво» зустрічається 18 разів, і це більше, ніж використання слів «вибух» (4), «помри» (5), «стріляти» (12), «вбивати» (13) та «кров» (13). Хоча такі слова, як «зброя» (73), «терорист» (51) та «раптово» (45), зустрічаються в десятки разів більше.

Один із авторів сценарію «Міцного горішка», Стівен де Суза, також сказав: «Якщо «Міцний горішок» не різдвяне кіно, тоді фільм «Біле Різдво» не різдвяний фільм». Він підкреслив, що створений бойовик повністю відбувається у святковий час, а також має сцени самопожертв, наприклад, коли Джон МакКлейн босий йде по битому склу.

Брюс Вілліс, який є виконавцем ролі МакКлейна, сказав: «Міцний горішок» не є різдвяним фільмом. Це чортовий фільм про Брюса Вілліса!»

Візуально в бойовику можна розгледіти 21 чіткий символ новорічних свят – від капелюхів Санта-Клауса до новорічних ялинок та святкових пісень.

За останні 30 років у 95,5% фільмів не було жодної різдвяної мелодії. У сучасних картинах хоча б один такий трек зустрічається від 3 до 7% фільмів. Найпопулярнішою святковою мелодією є Jingle Bells, за якою йдуть Deck the Halls та Joy to the World.

У «Міцному горішку» використовуються пісні Christmas in Hollis, Winter Wonderland, Jingle Bells, Let It Snow. Це означає, що за звуковим рядом фільм є більш різдвяним, ніж 99,2% усіх картин за останні 30 років.

З комерційної точки зору «Міцний горішок» не має жодного відношення до свят. Його презентували в кінотеатрах США в липні 1988 року, а в деяких інших країнах – у лютому 1989 року. Афіші цього фільму не мали жодного натяку на свято. Хоча з 13 255 фільмів останніх десятиліть лише 0,5% мають подібну атрибутику на своїх афішах.

Культурність фільму можна оцінити як те, що він приніс попри комерційний успіх. Аналіз бази даних кінофільмів IMDb, яка наповнюється користувачами та має 2007 публічних списків святкових фільмів, показує, що «Міцний горішок» є 22 найбільш цитованим різдвяним фільмом.

Аналіз сторінки Wikipedia про «Міцний горішок» стабільно показує сплеск популярності на період новорічних свят. Це стосується і кількості пошукових запитів у Google.

Проста відповідь

Використаний складний аналіз дозволяє стверджувати, що «Міцний горішок» безсумнівно є святковим новорічним фільмом у нинішній культурі.