Середа, 29 Листопада, 2023

Найперший магазин додатків для iPhone хоче звільнити користувачів від монополії магазину Apple App Store

В перші роки iPhone був звичайним фічерфоном, на якому не можна було навіть змінити шпалери чи копіювання-вставки тексту. Мови про установку програм, тим більше про магазин додатків App Store взагалі не було. Проте в 2007 році сторонній розробник Джей Фріман дав користувачам можливість встановлювати додатки, запустивши магазин Cydia. Нині керівництво цього магазину хоче поборотися проти монополії офіційного маркета Apple App Store.

Офіційно Apple не дозволяє встановлювати додатки з інших місць, окрім власного магазину App Store. І компанія активно бореться із тими, хто хоче мати свободу вибору. Ще в 2017 році експерти заявили, що можливість отримати повні права власності на iPhone (джейлбрейк) «вмерла»

У своєму позові Cydia каже, що Apple використала антиконкурентні методи і майже повністю знищила цей сторонній магазин. Так компанія розчистила дорогу своєму маркету App Store та отримала монополію у питанні розповсюдження програмного забезпечення на iOS.

«Якби не антиконкурентність Apple у розповсюдженні додатків, користувачі б мали можливість обирати як та де завантажувати програми для iOS. Розробники могли б обирати платформу розповсюдження програм для iOS за власним бажанням», – йдеться у судовому позові, який подано в федеральний суд Північної Каліфорнії.

Спікер Apple Фред Сайнц повідомив, що компанія ознайомиться із позовом і заперечив, що компанія є монополією. За його словами, конкурентом є Google Android, гаджети на якій випускає низка вендорів, включаючи Samsung та саму Google. Тісний контроль Apple за розповсюдженням програмного забезпечення покликаний захистити власників iPhone від завантаження небезпечних програм.

На Apple вже подавали позов щодо монопольного положення в її магазині App Store, однак тоді мова йшла про додатки, що в ньому розповсюджуються. Cydia є прямим конкурентом App Store.

Магазин App Store є значним успіхом для Apple, генеруючи в рік близько $15 млрд. Компанія також використовує його для просування своїх інших сервісів.

Успіх App Store пояснюється тим, на гаджетах iPhone та iPad немає офіційного іншого способу установки програмного забезпечення для звичайних користувачів. Наприклад, комп’ютери Mac дозволяють установку як з магазину Mac App Store, так і зі сторонніх магазинів, з сайтів розробників програм.

Магазин Cydia (названий ім’ям шкідника, що поїдає фруктові дерева) з’явився у 2007 році незабаром після презентації першого iPhone. Програміст Джей Фріман після покупки цього девайсу побачив, що цей гаджет не мав багатьох можливостей, які були у інших мобільних пристроїв того часу. Перший iPhone 2007, наприклад, дозволяв відправляти текстове повідомлення тільки одній людині одночасно. Цей девайс не підтримував нові ігри та додатки.

Фріману вдалося обійти виставлені Apple обмеження з установки програмного забезпечення і отримати повні права користувача – цей процес назвали джейлбрейком.

На піку популярності Cydia Фріман оцінює, що магазином користувалося до половини власників iPhone. В 2010 році в Cydia щотижня заходило 4,5 млн юзерів. У 2011 та 2012 роках магазин приносив $10 млн.

У 2008 році Apple запустила магазин додатків для iPhone під назвою App Store. Тоді ж компанія почала посилювати захист від джейбрейку і навіть розміщувала листівки на своїх магазинах, які лякали ризиками джейлбрейку. Фріман каже, що ризики були такими ж як при встановленні програм на комп’ютери. До того ж, погоджені Apple програми мають вразливості і несуть ризики приватності.

В 2009 році Apple спробувала через суд визнати, що джейлбрейк є незаконним. Їй це не вдалося, однак компанія продовжила боротьбу з джейлбрейком, ускладнюючи його. Також у смартфонах iPhone з’явилося багато функцій, за якими юзери зверталися до Cydia. З 2013 року популярність Cydia почала спадати.

Юристи із компанії Quinn Emanuel, яка відома участю в легендарному патентному спорі Samsung та Apple, кажуть, що зараз ідеальний час судового позову Cydia до Apple, зважаючи на вже наявні антимонопольні позови до Apple.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися