Небезпека електромобілів, про яку не варто забувати

У США на дорогах спалахує один автомобіль кожні три хвилини, але невідомо, скільки серед них електромобілів. Щоб погасити акумулятор електромобіля, потрібно близько 11 тисяч літрів води. Однак при транспортуванні чи огляді такий акумулятор може спалахнути повторно.

Минулого тижня загорілося черговий автомобіль найвідомішого бренду електромобілів – Tesla Model S. Загоряння автівок є звичною справою, але випадок з «електричкою» розкриває небезпеку саме електрокарів. Її батарея загорілася знову після того, як пожежу загасили вперше. Спробуємо розібратися, чому так відбувається.

«Завжди є ризик, коли мова йде про будь-який тип накопиченої енергії, – говорить головний дослідних відділу тестування батарей у Національній лабораторії Сандіа Джошуа Ламб. – Просто ми мали 100 років випробувань бензинових двигунів, і ми не маємо такого часу із сучасними електромобілями. Основна проблема в тому, що ми не обов’язково маємо такий же рівень комфорту при різних проблемах».

Найбільш потужним джерелом автономної електрики сьогодні є акумулятори на основі літій-іонної технології. Вони працюють за таким же принципом, як і батареї в смартфонах, ноутбуках, повербанках та інших сучасних гаджетах. Різниця лише в тому, що батарея електромобіля має кілька тисяч окремих літій-іонних комірок, кожна з яких видає 3,7 вольта і які з’єднані так, щоб отримати сумарну напругу в декілька сотень вольт.

Літій-іонні батареї мають багато переваг, але у них також є суттєвий недолік: вони схильні до вибуху. Самозаймання стається під час перегріву, наприклад, при використанні невідповідних параметрів заряджання.

Оскільки літій-іонні батареї самозаймаються, поведінка з ними при пожежі повинна відрізнятися від гасіння бензинового чи дизельного авто. Першим кроком, говорить програмний менеджер Національної асоціації пожежного захисту Майкл Горін, повинно бути впізнання типу автомобіля. Багато електромобілів працюють непомітно і можуть залишатися увімкненими, поки ними займаються пожежники чи рятувальники. Через це існує ризик ураження струмом.

«З бензиновим двигуном, як тільки ви приберете паливо, ви загасите полум’я, – говорить Ламб. – Але акумулятори, навіть якщо ви зіб’єте полум’я, матимуть накопичену енергію. Можна отримати суттєві пошкодження системи, якщо батарею не розрядити повністю».

Експерт лабораторії Лоуренса Берклі Марка Доефф говорить, що непошкоджені комірки батареї можуть дуже розігрітися і вивільнити накопичену у них енергію. За її словами, для цього достатньо листя, яке тліє, чи навіть власного розігріву батареї від внутрішньої напруги.

Щоб погасити акумулятор електромобіля, потрібно близько 11 тисяч літрів води. Однак при транспортуванні чи огляді такий акумулятор може спалахнути повторно.

Говорити, що електромобілі небезпечніші за бензинові чи дизельні, поки складно через недостатню кількість статистики. У США на дорогах спалахує один автомобіль кожні три хвилини, але невідомо, скільки серед них електромобілів. У Tesla говорять, що, за статистикою активних 300 тисяч автомобілів цієї марки, електромобілі вдесятеро менше спалахують, ніж машини на рідкому паливі.

Поки не створили безпечний акумулятор схожої ємності, як літій-іонний, інженери діють традиційними протипожежними рішеннями. Батарея Tesla, наприклад, складається з кількох модулів, розділених протипожежною перегородкою.

За матеріалами: The Verge

1 коментар

  1. Возможно стоит тушить их не водой. Акомуляторы хранят энергию химическим путем. Должны быть реактивы которые остановят возгарание химическим путем. А встроив систему с данным реактивом прямо в автомобиль можно остановить реакцию до того как она зайдет слишком далеко, сразу по обратной связи от датчиков перегрева аккомулятора.

Comments are closed.