Пізнавальні ігри для мозку не приносять користі мозку

У 2014 році понад 70 вчених підписалися під заявою, в якій стверджувалося, що мозкорозвивальні ігри не пропонують науково обґрунтований спосіб поліпшення когнітивних функцій

Останніми роками набирають популярність різні програми навчання і тренування мозку. Подібні ігри нібито можуть поліпшити когнітивні функції – пам’ять, увагу, пізнавальну гнучкість. Але нещодавнє дослідження Пенсильванського університету показало, що тренування мозку з подібними додатками не має жодного ефекту.

ігри

Автори дослідження – Джозеф Кейбл та Керін Лерман – вивчали популярні ігри для тренування мозку від компанії Luminosity. Команда провела експеримент з двома групами добровольців, в кожну з яких увійшли 64 здорових молодих людей. Одній групі пропонувалося дотримуватися режиму Lumosity, виконуючи вправи по 30 хвилин п’ять днів на тиждень протягом 10 тижнів. Інша група дотримувалася того ж графіка, але замість тренувань грала у звичайні онлайн-ігри.

Учасникам також запропонували пройти серію когнітивних тестів, щоб перевірити, чи вплинули тренування на процес прийняття рішень. Дослідники за допомогою фМРТ оцінили активність ділянок мозку, пов’язаних з виконавчою функцією. Для додаткового контролю в команди вчених також була окрема група з 35 добровольців, які пройшли ті ж когнітивні тести, що і попередні 128 учасників експерименту, але не грали в ігри.

Обидві групи стали краще грати в ігри, але дослідники не побачили змін щодо нейронної активності учасників і поліпшення пізнавальних характеристик добровольців. Також тренінги та ігри ніяк не вплинули на процес прийняття рішень – жоден із запропонованих видів ігор не змінив мозкову активність учасників.

Luminosity довелося виплатити 50 мільйонів доларів США у січні 2016 року за не підтверджену дослідженнями рекламу. У ній стверджувалося, ніби ігри компанії здатні запобігти втраті пам’яті, деменції і навіть хворобі Альцгеймера. Раніше цього року Федеральна комісія з торгівлі США вже оштрафувала компанію Luminosity приблизно на $2 млн за неправдиві відомості про ефективність своєї продукції і фальшиву наукову підтримку.

Читайте також: Університети починають платити стипендії за комп’ютерні ігри

У 2014 році понад 70 вчених підписалися під заявою, в якій стверджувалося, що мозкорозвивальні ігри не пропонують науково обґрунтований спосіб поліпшення когнітивних функцій. Однак через кілька місяців після того інша група зі 133 учених опублікувала власну думку, в якій навела приклади з наукової літератури, що демонструють переваги подібних ігор, тренують мозок, для різних пізнавальних завдань і повсякденної активності.