Смартфони з AMOLED/OLED руйнують наші очі: перевірка ШІМ в екранах iPhone XS (Max), Galaxy Note 9 та Mate 20

Якщо пульсація будь-якого дисплея перевищує 5%, він є небезпечним для здоров’я. Це стосується як екранів смартфонів, так і моніторів, телевізорів тощо.

Виробники усіляко хвалять дисплеї за технологією AMOLED/OLED, барвисто розповідаючи про їхню контрастність, кути огляду тощо. Однак вони замовчують те, що ці екрани можуть бути небезпечними для здоров’я. Неозброєним оком цей вплив неможливо помітити, але добре відчуваються його негативні наслідки: утома очей, головні болі тощо. YouTube-блогер Олексій Ігнатьєв озброївся люксметром RADEX LUPIN та показав, наскільки сильно руйнують наші очі екрани трьох сучасних флагманів –  Apple iPhone XS (Max), Samsung Galaxy Note 9 та Huawei Mate 20.

Основи керування світлодіодами

Світлодіоди є приладами, у яких основним робочим параметром є струм, що тече крізь них. Регулюючи струм, можна змінювати яскравість світлодіода. Цю роботу використовують спеціальні блоки – драйвери.

Сьогодні популярні два способи регулювання струму через світлодіод: аналоговий та ШІМ (широтно-імпульсна модуляція). Аналогове регулювання яскравості полягає у зміні струму світлодіода. Цей спосіб забезпечує сталу роботу світлодіода, але він складніший та дорожчий в реалізації, ніж інший – ШІМ. Також при такому способі змінюється колір світіння світлодіода залежності від струму, що неприйнятно для дисплеїв.

ШІМ – це спосіб регулювання струму через певні проміжки часу. При цьому на світлодіод при кожному імпульсі подається максимально дозволений струм, і він спалахує на свою максимальну яскравість. Однак людський зір має інертність, і якщо спалахування будуть короткими, здаватиметься, що світлодіоди світять з меншою яскравістю. ШІМ є дешевою та простішою альтернативою аналоговому способу, тому його використовують майже всюди.

При ШІМ-регуляції пульсація є мінімально можливою для даного «заліза» при максимальній яскравості. Чим менша яскравість екрана, тим більша пульсація.

У чому криється небезпека

Хоча через свою інерцію зір мерехтінь світлодіодів не помічає, але це не означає, що вони проходять повз. Органи зору і мозок людини продовжують сприймати і реагувати на ці пульсації аж до частоти 300 Гц. Через тривалу роботу з подібними пульсуючими джерелами світла виникають неприємні явища: підвищена стомлюваність, головний біль, стреси, незрозуміле відчуття дискомфорту. В особливо «вдалих» обставинах може виникнути стробоскопічний ефект, що викликає у людей помилкові реакції.

Глибина пульсацій вимірюється коефіцієнтом пульсації освітленості. В українських державних будівельних нормах у розділі освітлення встановлено, що глибина пульсації освітленості на робочих місцях не повинна перевищувати 20%, а для напруженої зорової роботи – 10%. В Україні головним документом, що встановлює параметри освітлення, є ДБН В.2.5-28-2006.

При роботі з електронними гаджетами, згідно з НПАОП 0.00-1.31-99, коефіцієнт  пульсації не повинен перевищувати 5%.

Екрани смартфонів

Якщо пульсація будь-якого дисплея перевищує 5%, він є небезпечним для здоров’я. Це стосується як екранів смартфонів, так і моніторів, телевізорів тощо.

Перевірка кількох поколінь iPhone на максимальній яскравості показала, що найбезпечнішим для здоров’я є iPhone 8 та iPhone XR. Усе тому, що в них використовується не модний нині LCD-екран, хоча при цьому коефіцієнт його пульсацій iPhone 8 становить лише 0,66%. Флагман iPhone XS Max показав пульсацію 7,59%.

На яскравості 50% пульсація екранів збільшилася, однак LCD-дисплей продовжив залишатися в безпечній зоні, показавши 0,75%. Флагман iPhone XS Max перевищив 10,6%.

На мінімальній яскравості пульсації AMOLED/OLED екранів iPhone перевищують усі можливі обмеження. При цьому LCD-екран продовжує з великим запасом залишатися в безпечній зоні, показавши пульсації 1,03%. Флагман iPhone XS Max демонструє 73,2%. Мерехтіння екранів вдалося зняти навіть на камеру – це діагональні смуги.

Перевищення допустимих рівнів пульсації зафіксовано також в екрані Galaxy Note 9.

Екран AMOLED у Huawei Mate 20 Pro також не вписується в дозволені нормами освітлення рівні пульсації.

Ось порівняння пульсацій екранів Apple iPhone XS (Max), Samsung Galaxy Note 9 та Huawei Mate 20 на яскравості 50%:

Підсумки

Якщо ви хочете зберегти своє здоров’я, варто дивитися на телефони з екранами LCD. Також зменшити вплив пульсацій можна, встановивши 100% яскравість на смартфоні з екраном AMOLED/OLED, однак при цьому девайсом буде некомфортно користуватися в темних приміщеннях.

2 КОМЕНТАРІ

  1. Не буду отрицать , но я когда пересел со старого самсунга с TFT экраном на Note 9 с Amoled наоборот заметил что от амолед глаза не устают долго , здесь всё индивидуально …

Comments are closed.