Неділя, 19 Травня, 2024

Супутниковий інтернет Starlink у 31 раз гірший для екології за наземні альтернативи

Послуги супутникового інтернету, схоже, стануть тим сегментом, який буде рухати розвиток людства найближчими роками. Але за зручність доведеться платити значну екологічну ціну. Уже зараз супутниковий інтернет у десятки разів екологічно гірший за наземні альтернативи, а в найближчі п’ять років він буде майже в сто разів гіршим для екології.

Комерційний широкосмуговий супутниковий інтернет сьогодні надають такі компанії, як SpaceX Starlink, Eutelsat OneWeb та Amazon Kuiper. Смартфони, від таких ключових виробників як Huawei та Apple, уже пропонують комунікацію через супутник.

Космічна гонка, спричинена масовими запусками тисяч супутників, призводить до потрапляння в атмосферу значно більшої кількості продуктів спалювання ракетного палива та ракетних решток.

Найбільші супутникові угруповання мають таку кількість супутників на поточний момент:

 • Amazon Kuiper (3236 супутників);
 • OneWeb (648 супутників)
 • SpaceX Starlink (4425 супутників).

Аналіз, проведений дослідниками зі США та Великої Британії, виявив, що уже зараз вуглецевий слід кожного угруповання супутників в 14-21 разів вищий, ніж викиди наземних інтернет-каналів в перерахунку на одного абонента.

Більше того, в найближчі п’ять років потенціал забруднення довкілля цими угрупованнями зросте в десятки разів. Коли автори дослідження розглянули можливий вплив додаткових для запуску ракет, таких як сажа, оксид алюмінію та вихлоп водяної пари, вони підрахували, що вуглецевий слід на одного абонента може зрости в 31–91 разів порівняно з наземними альтернативами.

У базових сценаріях протягом п’яти років дослідники вирахували еквівалент вуглекислого газу на одного абонента (CO2 екв):

 • 0,70 ± 0,34 тонни для Amazon Kuiper;
 • 1,41 ± 0,71 тонни для OneWeb
 • 0,47 ± 0,15 тонни для Starlink.

Однак у найгіршому сценарії викидів ці значення збільшуються до:

 • 3,02 ± 1,48 тонни для Amazon Kuiper;
 • 1,7 ± 0,71 тонни для OneWeb
 • 04 ± 0,33 тонни для Starlink

Найнижчі значення екологічної шкоди супутникового інтернету Starlink від SpaceX не означають, що він використовує якісь екологічні технології. Такі низькі цифри є статистичним фокусом, адже це угрупування супутників має найбільшу кількість абонентів. Тому шкідливі викиди в перерахунок на одного абонента виявляються найнижчими серед конкурентів.

А ось майбутнє угруповання Amazon Project Kouiper може мати найгірший вплив на викиди з усіх трьох частково тому, що очікується, що для запуску перших супутників  у 2024 році використовуватиметься нова європейська ракетна система Ariane 6.

На відміну від ракети SpaceX Falcon 9, яку використовують Starlink і супутники OneWeb від Eutelsat, ракетна система Ariane 6 використовуватиме тверде паливо, яке виділяє значно більшу кількість таких частинок як оксид алюмінію.

Тривала екологічна шкода від супутникового інтернету продовжиться, адже супутники розраховані на згоряння в атмосфері Землі через чотири-п’ять років. Потрібно буде запустити нові супутники їм на заміну – і вуглецевий слід супутникового угруповання зросте ще більше.

2 КОМЕНТАРІ

  • Детальних розразунків майже ніхто не має, але війна в Україні точно перекриває всі зусилля ЕС по “боротьбі зі зміною клімату” – так чому “не вигідно” просто прибрати моль? Можливо “так треба”?
   Чому “снг” повинно обезлюджуватись: Neo History на ютуб. Це вже було – це буде знову. А люди… потрібно щоб було поменьше щоб не заважали.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися